Kā parūpēties par acu veselību? Produkti, kas palīdz saglabāt skaidru redzi

Ja vasarā daudz vairāk laika tiek pavadīts svaigā gaisā, tad rudenī, atgriežoties ikdienas darba režīmā, acis tiek noslogotas vairāk, un ir vieglāk pamanīt, ka redze pasliktinājusies. 

Ēdienkartē jābūt arī treknām zivīm

FOTO: Shutterstock.com

Ēdienkartē jābūt arī treknām zivīm

Cik bieži jādodas pie acu ārsta, kādi ikdienas ieradumi redzei ir kaitīgi un kādu produktu iekļaušana uzturā stiprina acu veselību, skaidro aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Mārīte Šukele.

“Pieaugušajiem acu ārsts jāapmeklē vismaz reizi gadā un vienmēr, kad radušās sūdzības par acu veselību – pasliktinājusies redze, tā kļuvusi miglaināka, attēls izplūst, parādījusies līniju vai attēla kropļošanās, priekšmetiem parādās nepareizas ēnas, rodas nepatika pret spožu gaismu, attīstījies iekaisums, acī iekļuvis svešķermenis, parādījušās sāpes acīs vai to apvidū. Ja bieži sāp galva, arī to nevajadzētu atstāt bez ievērības, jo šīs sāpes var būt netieša norāde uz redzes problēmām,” stāsta farmaceite Mārīte Šukele.


6 redzei kaitīgi ikdienas ieradumi

Ilgstošs darbs pie datora un acu neatpūtināšana – skatoties datora vai telefona ekrānā, acis tiek mirkšķinātas retāk un tāpēc tās nogurst. Jo mazāks ekrāns, jo lielāka slodze acīm – acis pielāgojas tuvam attēlam, saspringst un nespēj vairs atslābināties. Lai atpūtinātu acis, vēlams ik pēc 20 minūtēm skatīties tālumā, fokusējot skatienu telpas tālākajā stūrī vai vēl labāk – ārā pa logu. Pēc katrām divām pie datora pavadītajām stundām, ieteicams vismaz desmit minūtes izstaigāties. 

Ilgstoša uzturēšanās saulē  – acis no kaitīgajiem UV stariem iespējams pasargāt, valkājot kvalitatīvas saulesbrilles, turklāt ne tikai vasarā, bet arī ziemā, kad ir spilgta saules gaisma. Ilgstoša saules iedarbība var palielināt kataraktas, tīklenes deģenerācijas un acs audzēju risku. 

Par maz pavadīta laika svaigā gaisā – jo vairāk skābekļa nokļūst asinīs, jo labāk acs tiek apgādāta ar tai nepieciešamajām barības vielām.

Smēķēšana – tabakas dūmi kairina acis un pastiprina sausās acs sindromu.  Palielinās arī risks saslimt ar kataraktu un ar vecumu saistītu mākulas deģenerāciju.

Acs traumas – bieži vien dažādas acs traumas tiek iegūtas, darot šķietami ikdienišķus darbus, piemēram, pļaujot zāli vai veicot dārza darbus, tāpēc vienmēr ieteicams valkāt aizsargbrilles.

Nepareiza kontaktlēcu lietošana – lietojot kontaktlēcas ikdienā, ir jābūt ļoti uzmanīgam un vienmēr jāievēro, lai tās tiktu lietotas pareizi. Ar tām nedrīkst iet pirtī vai dušā, peldēties un gulēt, jo palielinās acu infekciju risks.Dažādas saslimšanas un medikamentu lietošana var ietekmēt redzi
Arī dažādas hroniskas saslimšanas var ietekmēt redzi, piemēram, cukura diabēta slimniekiem jākontrolē glikozes līmenis, jo ilgstoši augsts glikozes līmenis asinīs bojā tīklenes asinsvadus, kas var novest pie diabētiskās retinopātijas un straujas redzes pasliktināšanās. Arī sirds asinsvadu slimības var netieši ietekmēt acu veselību. Laima slimība var radīt izteiktu jutīgumu pret spožu gaismu, atsevišķos gadījumos diskomfortu var radīt pat neliels apgaismojums. Savukārt medikamentu lietošana, piemēram, antibiotiku, hormonu preparātu, asinsspiedienu pazeminošo līdzekļu, var veicināt sausās acs sindromu.

 

Reklāma
Reklāma

Produkti, kas palīdz saglabāt skaidru redzi

    • Oranžie dārzeņi, piemēram, burkāni un ķirbji, satur beta karotīnu, kas, nokļūstot organismā, tiek pārveidots par A vitamīnu, kas, savukārt, uzlabo redzi tumsā.

    • Zaļie lapu salāti – spināti, salāti, pētersīļi, rukola, kāposti satur antioksidantus, it īpaši luteīnu un zeaksantīnu, kas palīdz samazināt kataraktas un mākulas deģenerācijas attīstības risku.

    • Citrusaugļi satur C vitamīnu, kas stiprina sīkos asinsvadus.

    • Ogas – upenes, vīnogas, un it īpaši mellenes labvēlīgi ietekmē acu veselību. Mellenēs esošie antioksidanti – antocianīni – pasargā acu šūnas no pāragras novecošanās un uzlabo redzi tumsā.

    • Olas ir bagātas ar spēcīgiem antioksidantiem, kas aizsargā acis no kaitīgās ultravioleto staru iedarbības un samazina kataraktas veidošanās risku. Papildus tam olās ir arī A vitamīns.

    • Mandeles ir bagātīgs E vitamīna avots, kas palīdz aizkavēt novecošanās procesus.

    • Treknās zivis – lasis, tuncis – satur omega nepiesātinātās taukskābes, kas nepieciešamas acs tīklenei un var palīdzēt izvairīties no sausās acs sindroma.

    • Ūdens – dzerot šķidrumu pietiekamā daudzumā, acis tiks pasargātas no sausuma sajūtas.