Melnais plūškoks pret saaukstēšanos un aptaukošanos

Tautas medicīna atzīst, ka melnais plūškoks stiprina imunitāti, palīdz pret saaukstēšanos, bronhītu, veicina asinsriti, tam piemīt nervus nomierinoša iedarbība. Darbojas arī kā antioksidants, tas novērš aptaukošanos, zarnu spazmas, nierakmeņu rašanos un arī šķīdina tos. No ziediem un augļiem gatavo tēju un uzlējumu. To lieto arī kā sviedrējošu līdzekli saaukstēšanās gadījumā.

 

 

 

FOTO: Shutterstock.com

No ziediem un augļiem gatavo tēju un uzlējumu. To lieto arī kā sviedrējošu līdzekli saaukstēšanās gadījumā.

Plūškoka ziedus ievāc, kad tie izplaukuši (jūnija sākumā). To ieteicams darīt sausā un saulainā laikā. Tā kā ziedi ir ļoti trausli un kustinot var ātri nobirt, izmanto grieznes. Nogrieztos ziedu čemurus liek grozā, lai brīvi var piekļūt gaiss. Tad ziedu čemurus atbrīvo no ziedkātiem, izklāj uz papīra (tikai ne uz avīzēm!) un novieto ēnainā vietā. Žāvēšanas laikā jābūt labai gaisa plūsmai, lai drogai neveidotos pelējums un tā ātrāk izžūtu. Var žāvēt arī cepeškrāsnī +40 grādos.

Augļus ievāc pilnībā ienākušos, kad čemurā tie visi ir melni violetā krāsā, parasti – augustā un septembrī. To sulai piemīt organismu spēcinoša iedarbība, iesaka lietot, ja moka klepus, ir angīna, tāpat artrīta, reimatisma, nieru slimību gadījumos. Sula palīdz samazināt paaugstinātu ķermeņa temperatūru un veicina atkrēpošanu. Glāzi sulas saldina ar ēdamkaroti medus, dzer trīs reizes dienā.

Melnais plūškoks (Sambucus nigra L.) bieži atrodas pie lauku māju apstādījumiem. Ārstniecībā lieto ziedus pie saaukstēšanās slimībām, arī kā urīndzenošu līdzekli, ja ir tūska un nieru mazspēja.

Reklāma
Reklāma

Recepte:
Vienu ēdamkaroti žāvētu ziedu aplej ar glāzi karsta ūdens, ļauj ievilkties 30 minūtes, nokāš. Lieto pa 1/4 glāzei 4 reizes dienā, apmēram 20 minūtes pirms ēšanas.

No ārsta, fitoterapeita Artūra Tereško grāmatas "Dieva dārza ārstniecības augi".