Saslimstība ar ādas audzējiem divkāršojusies. Galvenā vaininiece - sauļošanās

Pēdējo 15 gadu laikā Latvijā saslimstība ar ādas nemelanomas audzējiem ir divkāršojusies, tā ir biežākā onkoloģiskā slimība starp diagnosticētajiem ļaundabīgajiem audzējiem. 

Vecākiem ar savu piemēru arī bērnam būtu jārāda - lieki cepināties saulē nav pareizi.

FOTO: Shutterstock.com

Vecākiem ar savu piemēru arī bērnam būtu jārāda - lieki cepināties saulē nav pareizi.

Lai atgādinātu par ultravioletā starojuma negatīvo ietekmi uz cilvēka ādu un mazinātu tā radīto onkoloģisko slimību risku un informētu par augstajiem saslimstības rādītājiem, Slimību profilakses un kontroles centrs sācis sociāli izglītojošo kampaņu “Necepies!”.

“Augstā saslimstība daļēji saistīta ar sabiedrības novecošanos. Vērojama tendence, ka saslimstība ar ļaundabīgiem nemelanomas ādas audzējiem pieaug pēc 50 gadu vecuma, bet visvairāk saslimušo ir vecumā virs 75 gadiem. Vecāki cilvēki savas dzīves laikā sakrājuši vairāk ultravioletā starojuma stundu, kas viņus pakļauj lielākam ādas audzēju riskam. Savukārt saslimstība ar melanomu pieaug agrīnākā vecumā – pēc 35 - 40 gadu vecuma. Mūsdienās, kad saule ir pieejama visa gada garumā, pāris stundās aizceļojot uz siltajām zemēm, jābūt īpaši piesardzīgiem un jālieto aizsarglīdzekļi pret UV starojumu, kas pasargā no saules negatīvās iedarbības,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centrs Slimību profilakses nodaļas vadītāja vietniece Sanda Terela.

 

Bieža solāriju apmeklēšana līdz 35 gadu vecumam par 75% palielina visu veidu ādas vēža  attīstības risku.

 

Kā atzīst speciālisti, joprojām problēma ir tajā, ka cilvēki neprot sauļoties mēreni un piesardzīgi.  Diemžēl tas skar arī bērnus. Pētījumi liecina - jo vairāk saules apdegumu bijis bērnībā, jo lielāks risks vēlāk iedzīvoties melanomā. “Arī Vācijā iedzīvotāju vairākums ir gaišādaini - līdz ar to mazāk pasargāti no UV staru negatīvās iedarbības. Taču tur par saules aizsardzību tiek domāts un mācīts jau bērnudārza vecumā. Ja šodien sāksim runāt par to, ka no saules jāuzmanās, pēc 20 gadiem, kad bērnudārza paaudze izaugs, viņi necepināsies un mācīs arī savus bērnus. Tad saslimstības līkne ies citā virzienā,” uzskata dermatologs Raimonds Karls, norādot uz biedējošiem pētījumiem arī attiecībā uz solāriju apmeklējumu. Proti, cilvēkiem, kuri kaut vienu reizi lietojuši solāriju, ir daudz lielāks risks saslimt ar melanomu nekā tiem, kas solāriju nav izmantojuši. Bieža solāriju apmeklēšana līdz 35 gadu vecumam par 75% palielina visu veidu ādas vēža (melonomas un nemelonomas) attīstības risku.

 

Reklāma
Reklāma

Jo vairāk saules apdegumu bijis bērnībā, jo lielāks risks vēlāk iedzīvoties melanomā.


LASI ARĪ: 10 jautājumi un atbildes par melanomas veidošanos 

Pieredzes stāsts par melanomu: no pilnīgi vesela cilvēka pēkšņi – pilnīgi slims

Ādas vēzis. Pazīmes, ārstēšana, profilakse


Lai mazinātu UV starojuma negatīvo iedarbību un pasargātu sevi no ādas audzējiem, atceries:

  • Izvairies no atklātas saules tās aktīvākajā dienas periodā no plkst. 11.00 līdz 15.00!
  • Atrodoties saulē, pasargā savi ar atbilstošu apģērbu, galvassegu un saulesbrillēm!
  • Lieto savam ādas tipam atbilstošu saules aizsargkrēmu vai losjonu, ko ieteicams iegādāties aptiekā. Ņem vērā šo līdzekļu SPF jeb saules aizsargfaktoru (sun protective factor)! Lieto aizsardzības līdzekli, kura SPF nav mazāks par 15. Jo tas ir augstāks, jo vairāk UV starojuma aiztur.
  • Nepārsauļojies, dodoties ceļojumos uz siltajām zemēm! Atceries, ka saules aktivitāte ir augstāka valstīs, kas atrodas tuvāk ekvatoram, tāpēc tur jāievēro īpaša piesardzība!
  • Izvairies no solāriju apmeklēšanas!

   
Īpaši uzmanies, ja esi riska grupā:

  •  ja Tev ir izteikti gaiša āda, kas slikti panes sauli, neiedeg, bet paliek sarkana;
  • ja uz ādas ir daudz dažādu veidojumu - dzimumzīmju, vasaras raibumu;
  • ja ģimenē ir bijuši ādas audzēju gadījumi;
  • ja iepriekš slimoji ar ādas vēzi.