Kāpēc organismam visveselīgāk ir doties čucēt jau pirms pusnakts?

“Esmu dzirdējis, ka viena stunda, ko pavadām miegā pirms pusnakts, ir tikpat vērtīga kā divas pēc divpadsmitiem. Arī pats esmu novērojis – ja liekos uz auss pēc pusnakts un miegā pat pavadu pietiekami ilgu laiku, no rīta jūtos neizgulējies un saguris. Kā tas skaidrojams?”

FOTO: Shutterstock.com

 

“Doties pie miera pirms pusnakts tiešām ir ļoti svarīgi, jo miega hormona melatonīna līmenis organismā maksimumu sasniedz starp vienpadsmitiem un divpadsmitiem vakarā. Šajā laikā jau vajadzētu būt cieši aizmigušam, lai ķermenis varētu pilnvērtīgi izmantot melatonīnu, kas sniedz iespēju ieslīgt dziļajās miega fāzēs, pilnvērtīgi atpūsties un atjaunoties,” stāsta miega ārste Ija Cimdiņa. “Ja aiziet gulēt pēc pusnakts, kad melatonīna līmenis ir krities, cilvēks no rīta jūtas neizgulējies.

 

Krievijā pirms dažiem gadiem tika veikts pētījums, kura ietvaros vieglatlētus ar līdzīgiem rezultātiem sadalīja divās grupās. Vieni gāja gulēt desmitos, bet otri – pēc pusnakts. Starpība sporta sasniegumos parādījās jau pēc nedēļas. Protams, tie bija labāki sportistiem, kuri gāja gulēt pirms pusnakts.

 

Taču tikpat svarīgi ir gulēt pietiekami ilgi. Ķermenis visintensīvāk atgūst spēkus pirms pusnakts, savukārt smadzenes dienas gaitā iegūto informāciju sakārto un atpūšas pēc pulksten četriem no rīta, kad REM (angļu valodā rapid eye movement – ātro acu kustību) jeb sapņošanas fāze kļūst garāka.”

Reklāma
Reklāma

 

Teksts: Žurnāls "36.6"