Padomi, kā atpūsties mežā bez nepatīkamiem pārsteigumiem

Ik gadu tūkstošiem ģimeņu dodas atpūties mežā, taču, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, atpūtai dabā ir vērts sagatavoties jau pirms došanās ceļā.  

FOTO: Shutterstock.com

Ik gadu tūkstošiem ģimeņu dodas atpūties mežā, lai baudītu dabu un kopā būšanas prieku, taču, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, atpūtai dabā ir vērts sagatavoties jau pirms došanās ceļā.  AS “Latvijas valsts meži” (LVM) eksperts Kristaps Didže sniedz praktiskus un noderīgus ieteikumus, lai brīvdabas pārgājiens būtu veiksmīgs un patīkams katram ģimenes loceklim. 

 

“Mežs ir putnu un dzīvnieku mājas, tādēļ, tajā  ir jāuzvedas ar cieņu pret apkārtējo vidi, nebojājot meža iemītnieku ierīkotās mājvietas. Ja mežā plāno doties uz cilvēku reti apmeklētām vietām, var gadīties sastapt arī kādu dzīvnieku vai putnu mazuļus. Ja tas ir noticis - klusi dodies prom, jo tuvumā var atrasties mazuļu mamma, kas var steigties aizsargāt savus mazos,” brīdina Kristaps Didže, AS “Latvijas valsts meži” eksperts.

 

Taču lielie un pamanāmie dzīvnieki nav vienīgie, kas var apdraudēt atpūtniekus. Arī čūskas, kas nemanītas dzīvo mežos un pļavās, var sagādāt nepatīkamu pārsteigumu, taču, pienācīgi sagatavojoties, tās nekaitēs jūsu atpūtai:

  • Pamanot čūsku, netuvojies tai - čūska uzbruks tikai tad, ja jutīsies apdraudēta;
  • Dodoties mežā vai brīvdabas pastaigā, uzvelc gumijas zābakus, lai čūska nevarētu iedzelt kājā;
  • Staigājot pa mežu, centies iet “smagiem” soļiem. Čūskām nepatīk vibrācijas, tādēļ, sadzirdot soļus, tā visdrīzāk dosies prom, pēc iespējas tālāk no vibrācijas izraisītāja.

 

Pirms došanās uz mežu ieteicams uzlādēt mobilo telefonu. Mūsdienās tas ir ne vien sakaru līdzeklis, bet arī laba navigācijas sistēma. Taču nedrīkst paļauties tikai uz jaunajām tehnoloģijām – dodoties brīvdabas pastaigā, var noderēt arī kartes un kompass. Kartes ieteicams izpētīt vēl pirms došanās dabā, īpašu uzmanību pievēršot tuvākajiem lielceļiem un elektrolīnijām, kas kā orientieri var noderēt gadījumā, ja sanāk apmaldīties. Ja plāno brīvdabas pastaigu kopā ar bērniem, jāpārrunā drošība uz ūdens un jāiepazīstina ar ēdamām un indīgām sēnēm un ogām, kas var būt atrodamas mežā, uzsverot - ja nezini, kas tas ir, labāk to negaršot. 

Reklāma
Reklāma

 

Pirms doties pārgājienā, iepazīsties ar tuvāko dienu laika apstākļu prognozēm, lai pārliecinātos, ka būs patīkams laiks. Taču gadījumā, ja negaiss ir pārsteidzis negaidīti, ieteicams atcerēties šos ieteikumus:

  • Neslēpies zem lieliem kokiem - tajos zibens trāpa visbiežāk. Bīstamākais no kokiem ir ozols, kas uzņem pusi no visiem zibens spērieniem;
  • Turies tālāk no sausiem vai aizlūzušiem kokiem;
  • Negaisa laikā atsakies no brauciena ar laivu un uzturies pēc iespējas tālāk no ūdenstilpnēm, jo ūdens ļoti labi vada elektrību;
  • Ja negaisa laikā atrodies klajā pļavā, nekādā gadījumā never vaļā lietussargu – tā metāliskās stieples var kalpot kā antena un piesaistīt zibens spērienu.

 

Nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs - vēsta dzīves gudrība, tādēļ atbilstoša apģērba izvēle, dodoties brīvdabas pastaigā, ir ļoti svarīga. Tā pasargās ne vien no mainīgiem laikapstākļiem, bet arī no kukaiņiem. “Lai pasargātu sevi no insektu kodumiem un ērcēm, var izmantot dažādus pretodu un ērču līdzekļus, taču tie nesniedz absolūtu aizsardzību, tādēļ iesaku paņemt līdzi kādu papildu apģērbu, kas nosegtu atklātās ķermeņa daļas un pasargātu ne vien no insektiem, bet arī laikapstākļu pārmaiņām. Savukārt, atgriežoties no meža, vajadzētu pārģērbties un izpurināt drēbes, lai neienestu kukaiņus mājās,” iesaka K. Didže.

 

Pastaiga brīvā dabā ir ne vien atpūtas un kopā būšanas brīdis, bērniem tā ir arī mācību stunda, kad klātienē var iepazīt augu dzīvnieku un putnu daudzveidību, rosināt ieklausīties dabas skaņās un skaidrot, kā neapjukt mežā. Taču tiem, kam tūristu neapdzīvotās vietas nešķiet pievilcīgas, LVM piedāvā labiekārtotas atpūtas iespējas gan ceļotājiem vienatnē, gan ģimenēm.