Kas jāņem vērā, iegādājoties mājokli nereģistrētās attiecībās

Kopīgu nekustamo īpašumu var iegādāties ne tikai dzīvojot laulībā, bet arī esot nereģistrētās attiecībās. Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais skaidro, kā iegādāties mājokli, ja kredīta ņēmēji nav reģistrējuši laulību.
Kas jāņem vērā, iegādājoties mājokli nereģistrētās attiecībās

FOTO: Shutterstock.com

Pieteikuma izskatīšana identiska kā laulātajiem
“Piesakoties hipotekārajam kredītam mājokļa iegādei, banka vērtē mājsaimniecībā esošo faktisko kopdzīvi neatkarīgi no tā, vai pāris ir laulāts. Tādi gadījumi bankas praksē nav retums un klientiem tas nerada nekādus mājokļa īpašuma iegādes sarežģījumus,” skaidro Kaspars Sausais.

Pirms pieteikšanās kredītu konsultācijai ieteicams pašiem izvērtēt, kāda ir optimālā summa, ko iespējams novirzīt kredīta maksājumam, kā arī apzināt potenciālos papildu izdevumus, kas saistīti ar jauno īpašumu – vai tie būs mazāki, līdzvērtīgi vai lielāki par šī brīža izdevumiem. Ja, dodoties uz konsultāciju bankā, būsiet aizpildījis kredīta pieteikumu, bankas darbinieks jau pirmās konsultācijas laikā varēs daudz precīzāk noteikt iespējas un ātrāk veikt kredīta noformēšanas procesu. Konsultācijā saņemsiet informāciju par kredīta saņemšanas posmiem, pieejamo kredīta summu un palīdzību personalizēta hipotekārā kredīta noformēšanā. Priekšstatu par savām finansiālajām iespējam var iegūt arī, izmantojot hipotekārā kredīta kalkulatoru, kas pieejams banku mājaslapās.

“Līdzīgi kā laulībā esošiem partneriem, pieņemot lēmumu par kredīta piešķiršanu, banka vērtēs mājsaimniecības ienākumus, abu partneru līdz šim uzņemtās saistības, apgādībā esošo skaitu un nepieciešamos līdzekļus viņu uzturēšanai. Lai saņemtu kredītu, ienākumiem jābūt regulāriem, pierādāmiem un paredzamiem ilgtermiņā. Par ienākumiem uzskata gan darba algu, gan dividendes, autoratlīdzības, pašnodarbinātā ienākumus, t.i., visa veida ienākumus, kas ir pierādāmi un prognozējami. Tādēļ, sākot domāt par šādu pirkumu, ir svarīgi pašiem apsvērt savas finanšu iespējas – kādi ir uzkrājumi, vai jūsu rīcībā ir pietiekami finanšu līdzekļi kredītu maksājumu un citu ikdienas tēriņu segšanai,” stāsta Kaspars Sausais.

Abi darījumā iesaistītie saistības uzņemas līdzvērtīgi 
Ja, dzīvojot nereģistrētās attiecībās, vēlaties iegādāties īpašumu, saistības būs jāuzņemas abiem. “Kopīgu saistību uzņemšanās ir nopietns lēmums, tāpēc abas darījumā iesaistītās personas aicinām rūpīgi iepazīsties ar visiem kredītlīguma nosacījumiem, lai būtu informēti par atbildību, kuru uzņematies un iespējamām sekām, ja rodas grūtības veikt maksājumus. Tāpat jāatceras, ka saistību uzņemšanās ietekmēs jūsu kredītspēju, proti, iespējas uzņemties jaunas finanšu saistības būs ierobežotākas,” pauž K.Sausais.
 

Reklāma
Reklāma