Pirmā palīdzība kokiem, atkusnim mijoties ar salu

Kad sals naktīs mijas ar spožu sauli dienās, augļukoku stumbriem var tikt nodarīti lieli bojājumi, īpaši kauleņkokiem (plūmēm, aprikozēm, saldajiem ķiršiem). Svarīgi ir kokiem sniegt pirmo palīdzību.

FOTO: Shutterstock.com

Šīs ziemas rezultātā daudziem kokiem saplaisās stumbru miza. Lai mazinātu postu, dārznieks Guntis Korms iesaka kaut tagad steigt kaļķot (kaut vai tikai kritisko saules pusi) vai aptīt, cik var, ar papīru, pretsalnu plēvi, audumu (jauniem kociņiem).

Ābeles un bumbieres pašas tiks galā ar šo bēdu, sevišķi vecāki koki, taču kauleņkokiem klāsies grūti. Tie var pat iet bojā. Jāpagūst noķert brīdi, kad miza ieplaisājusi vai pat sāk atdalīties, bet vēl nav sakaltusi. Ja to pagūst pamanīt 3–4 dienu laikā, koku vēl var glābt. Brūci noziež ar potvasku vai brūču ziedi un atlupušo mizu piespiež stumbram. Stingri pietin ar audumu. Ne plēvi! Vasaras vidū mizai vajadzētu būt pieaugušai, un apsēju varēs noņemt.

 

Ja pavasarī kāds koks neplaukst, ir apsalis, tam vajadzētu dot laiku vismaz līdz maija beigām, varbūt sāks atdzīvoties.

Vēlāk varēs izlemt, cik bojājumi lieli un kādu palīdzību vēl kokam varēs sniegt. Piemēram, pārpotēt bojājumu vietas ar tiltiņiem (tas gan vairāk palīdz pēc zaķu nedarbiem).

Ja pavasarī kāds koks neplaukst, ir apsalis, tam vajadzētu dot laiku vismaz līdz maija beigām, varbūt sāks atdzīvoties. Ar apgriešanu un izrakšanu nevajag steigties. Šogad vēlajā salā cietušajiem kokiem būs slikta imunitāte, tādēļ tos agri ieteicams apmiglot ar tradicionālo, bioloģiskajās saimniecībās lietoto līdzekli – Bordo šķīdumu. Kamēr pumpuri cieši, var smidzināt ar 5% šķīdumu. Ja pumpuros parādījušās zaļas dzīvības pazīmes, zvīņas sāk atdalīties, miglo ar 3% šķīdumu.

Reklāma
Reklāma

Šogad diemžēl jārēķinās, ka uz plūmju, ķiršu un aprikožu ražu maza cerība, jo ziedpumpuri būs izsaluši. Varēs priecāties par to, ja koki paliks dzīvi.

 

 

Avots: