Kā rūpēties par mazo šķirņu suņiem. Seši ekspertu padomi suņa laimei

Mazo šķirņu suņi ir ideāli piemēroti saviem saimniekiem daudzās dzīves situācijās, tomēr mazajiem sunīšiem ir arī īpašas vajadzības, kas jāievēro, lai viņi justos laimīgi un veseli. Ieteikumos dalās praktizējoša veterinārārste Aelita Baumane.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

 

Mazo šķirņu sunīšu labsajūtai ir vajadzīgas vairākas lietas - redeļu kaste - aploks, sildošs paliktnis (vēsam laikam), rotaļlietas, augstas kvalitātes suņu barība, kopšanas piederumi, zobu birste un pasta, kā ar suņiem paredzēts apģērbs vēsiem laika apstākļiem.
 

Aplociņš
Kad tu savu suņuku nevari cieši uzmanīt, ieliec viņu redeļu kastē – aplokā. Tas pasargās mīluli no iespējamām traumām, jo ļoti mazi suņi var iesprūst šaurās vietās un sevi ievainot, cenšoties tikt ārā. Redeļu kaste arī noderēs, kad mājās notiek svinības vai ģimenes saieti – tādējādi būs izslēgta iespēja, ka kāds suņukam nejauši uzkāpj.
 

Vēsā, mitrā laikā redeļu kastē ieliec sildošo paliktni, lai sunītim būtu silti. Mazie suņi ļoti ātri nosalst, un sildošais paliktnis palīdzēs uzturēt ķermeņa siltumu. Apsedz paliktni ar mīkstu auduma gabalu, lai mazais draudziņš justos ērti.


Rotaļlietas
Dod savam sunim daudz viņam piemērotu rotaļlietu, jo arī maziem suņiem patīk spēlēties. Ja iedosi suņukam groziņu ar viņa paša spēļu mantām, tas atturēs viņu no auklu vai citu viņam bīstamu priekšmetu graušanas. Noteikti nomaini rotaļlietas, kad tās ir nodilušas vai saplēstas.


Pareizā barība
eksperti iesaka barot mazu suni divas reizes dienā ar augstas kvalitātes barību. Mazajiem suņiem ir nosliece uz tādām veselības problēmām kā hipoglikēmija (glikozes līmeņa pazemināšanās asinīs), tādēļ izvēlies augstas kaloritātes barību, kuras pamatā ir gaļa vai zivis, un augstvērtīgas šķiedrvielas, jo tās ne tikai nodrošinās aizcietējumu profilaksi, bet arī nodrošinās vienmērīgu cukura līmeni asinīs visu dienu.   
 


Lutini un mīļo
Mazo šķirņu suņi rokās jāņem iespējami biežāk un tiem jāsaņem labas uzvedības apmācība. Mazi suņi bieži vien var iekost, ja ar viņiem pietiekami daudz nenodarbojas, nesamīļo un neapmāca.  
Nekad fiziski nesodi savu suni. Mazi sunīši ir ļoti trausli, un viņus var ievainot pat nelielas pļaukas. Lai koriģētu suņa uzvedību, daudz efektīvāk darbosies apmācība ar pozitīvo motivāciju, piemēram, kāds suņu kārums vai rotaļlietas.

 

Reklāma
Reklāma

Sakop spalvu un nagus
Mazo šķirņu suņiem ķemmēšana nepieciešama vismaz reizi nedēļā. Ķemmē savu suni virzienā no deguna uz astes galu ar mīkstu ķemmi. Nogriez suņa nagus ar mazām suņiem paredzētām knaiblītēm – griez pa maziem gabaliņiem, lai nenogrieztu par daudz.

Turklāt vairākas reizes nedēļā ir jātīra suņa zobi. Veterinārārstes Baumanes pieredze rāda, ka mazie suņi bieži cieš no zobu kariesa un smaganu slimībām, tāpēc regulāra tīrīšana saglabās zobu un smaganu veselību.

 

Drēbītes siltumam
Sagādā savam mazajam mīlulim drēbītes aukstam laikam. Suņu apģērbs, piemēram, jaciņas un džemperīši palīdz regulēt ķermeņa temperatūru un nepieļaus, ka sunim kļūst pārāk auksti. Lai suns justos silti un sausi, izvēlies drēbītes no mīksta materiāla, kas cieši pieguļ ķermenim.

Vemšana, caureja, apātija un apetītes zudums – tās var būt pazīmes, ka suns ir sasirdzis.