Vai vērts par lauku olām maksāt trīsreiz dārgāk? Mīti un patiesība

Tu esi tas, ko tu ēd! Šo teicienu zina ikviens, bet vai esat aizdomājušies, ka tieši tas pats attiecas arī uz dzīvniekiem? Gaļa, olas, piens satur visu, ko tie ēduši!

FOTO: Shutterstock.com

Tu esi tas, ko tu ēd! Šo teicienu zina ikviens, bet vai esat aizdomājušies, ka tieši tas pats attiecas arī uz dzīvniekiem? Gaļa, olas, piens satur visu, ko tie ēduši!

Turklāt dzīvās radības attīrās arī ar pienu, olām un, lai cik netaisnīgi liktos, arī dzemdējot mazuļus. Tas jāielāgo jaunajiem vecākiem – ir vērts pirms bērna ieņemšanas vismaz trīs mēnešus gādāt par veselīgu ēdienu un attīrīšanos, deviņus gaidīšanas mēnešus negrēkot ar neveselīgiem produktiem un arī visu to laiku, kamēr baro bērnu ar krūti.
 

Vai vērts maksāt trīsreiz dārgāk
Un tagad beidzot esmu tikusi līdz galvenajam – izvēloties olas, atceries, ka vista attīra savu organismu, arī dējot! Tātad olās būs ne tikai labumi, bet arī visi sliktumi, ar ko putns barots. Es nevaru konkrēti pateikt, kuras olas jāpērk, jo pat Latvijas ekoveikalos nav nopērkamas bioloģiski sertificētas olas.

Ir olas zaļās plastmasas kastītēs, ir olas nebalināta papīra kastītēs, tās sauc par Lauku, Mājas vai kā citādi, bet tie ir tikai vārdi, jo nevienam nav liegts putnus barot ar to pašu barību, ar ko lielajos kombinātos. Un nevienam nav liegts šīs olas tirgot trīs un četras reizes dārgāk. Un nevienam nav liegts pirkt. Bet lielu naudu ir vērts maksāt tikai, ja ir pārliecība par saimnieka goda prātu. Ar ticību te būs par maz.


Cipari uz olas
Vērts zināt, ka cipars uz olas norāda dējējvistu turēšanas veidu: 0 – bioloģiskā ražošana, 1 – brīvā turēšana, 2 – turēšana kūtī, 3 – turēšana sprostos. Mani vistu turēšanas apstākļi tik daudz neuztrauc, kā tas, ar ko putni baroti.

Kāpēc es tik daudz stāstu bioloģijas un putnkopības pamatus? Lai jūs varētu pats būt detektīvs un pēc loģikas izvēlēties labāko. Piemēram, ja man Ruta nevestu olas no Šķēdes, es veikalā pirktu Balticovo olas, jo esmu bijusi šajā ražotnē, runājusi ar speciālistiem, piedalījusies putnu barības ražotnes atklāšanā un zinu, ka te putnus nebaro ar ģenētiski modificēto jeb GMO barību. Jā, graudi un rapšu izspiedas ir ražotas Latvijā, izmantojot intensīvās metodes, bet olu cena ir labs mierinājums.


Paipalu mīts
Taču – arī padoms pirkt lauku labumus no pazīstama zemnieka nav zemē metams, ja vien varat būt droši, ka viņš augkopībā nelieto pesticīdus un dzīvniekus nebaro ar rūpnieciski ražotu barību, kas vienmēr satur ĢMO soju. Un to audzē, dāsni miglojot ar indēm Argentīnā.

Reklāma
Reklāma

Toties es neticu stāstiem par paipalu olu veselīgumu – mazos putniņus visu mūžu audzē drāšu būrīšos telpās un baro ar rūpniecisku spēkbarību, kas satur ĢMO. Nu, kā pilnīgā cietumā mākslīgi baroti putniņi var dēt superveselīgas olas? Domāju, tas ir mīts, par ko naivi cilvēki gatavi maksāt. Protams, ja varat dabūt un atļauties bioloģiski sertificētas paipalu olas, tām naudu nevajag žēlot.

 

Vides žurnāliste Anitra Tooma, "Kas Jauns Avīze"

 

Avots: www.kasjauns.lv