Tētis gaida bērniņu. No kā viņš baidās, ko viņš jūt un domā

Par ko priecājas, baiļojas un ko piedzīvo tētis savas atvases gaidīšanas laikā, stāsta PEP (pirmā emocionālā palīdzība) mamma Līga Zelmene-Laizāne.

Ir skaidrs, ka bērna ienākšana ģimenē atnes lielāku atbildību, jaunus pienākumus, kam, neatkarīgi no vecuma, cilvēks var nejusties gatavs. Pārdomu vērts var kļūt jautājums par mājokļa un auto piemērotību mazulim.

FOTO: Shutterstock.com

Ir skaidrs, ka bērna ienākšana ģimenē atnes lielāku atbildību, jaunus pienākumus, kam, neatkarīgi no vecuma, cilvēks var nejusties gatavs. Pārdomu vērts var kļūt jautājums par mājokļa un auto piemērotību mazulim.

 

Jā – vīrietis neapjauš un nejūt, kā tas ir, kad zem sirds deviņus mēnešus tiek iznēsāts mazulis, taču viņš piedzīvo ļoti daudz ko gan līdzīgu, gan atšķirīgu no tā, ar ko šajā laikā saskaras sieviete. Un tās var būt gan domas, gan emocijas, kas līdz šim dzīvē nav izjustas.

 

Arī vīriešiem var būt tā sauktie rīta nelabumi, kas ne vienmēr tiek piedzīvoti no rīta. Tā var būt slikta dūša vai kuņģa darbības traucējumi.Topošā tēva bailes
Daudzos pētījumos (1) pasaulē pierādīts, ka ne tikai topošās māmiņas, bet arī topošie tēti izjūt dažādas grūtniecības laikam raksturīgas emocijas – piemēram, bailes. Ir pavisam normāli, ja sākumā ir grūti noticēt pašam grūtniecības faktam. Un tas rada dažādas bailes. „Vai es būšu pietiekami labs tēvs? Vai mūsu bērns piedzims ar divām rokām, divām kājām un visiem pirkstiem? Vai es mīlēšu savu bērnu?” – šādi jautājumi nāk prātā ne vienam vien topošajam tētim.


Tās var būt bailes no gaidāmajām lielajām pārmaiņām ikdienas dzīvē un pāra attiecībās. Bailes no tā, ka, iespējams, nu vīrietim vienam būs jāuzņemas atbildība par ģimenes finansiālo nodrošinājumu. Pārdomu vērts var kļūt jautājums par mājokļa un auto piemērotību mazulim. Šīs un citas raizes ir ļoti saprotamas un mēdz piemeklēt teju ikvienu vīrieti, kas dzirdējis savu partneri paziņojam: „Mums būs bērniņš!”.


Kā rīkoties: Nevajadzētu savās satraucošajās izjūtās palikt vienam. Patiesībā daudzi topošie tēvi jūtas tieši tāpat. Viens no efektīvākajiem veidiem, kā saņemt atbalstu emocionāli grūtā situācijā, ir gan runāt par to ar partneri, gan dalīties savās pārdomās ar citiem vīriešiem radu, draugu vai paziņu lokā, kuri gaida mazuli piedzimstam vai jau ir kļuvuši par tēviem.

 

Rīta nelabumi tētim?
Arī vīriešiem var būt tā sauktie rīta nelabumi, kas ne vienmēr tiek piedzīvoti no rīta. Tā var būt slikta dūša vai kuņģa darbības traucējumi, kas, iespējams, radušies iepriekšminēto baiļu dēļ vai tamdēļ, ka vairumam vīriešu ir ierasta tā dēvējamā emocionālā ēšana – ēšana, lai mazinātu radušos stresu.

Kā rīkoties: Ieteikums mūžsens, tomēr vislabākais – izrunāties ar savu partneri! Meklēt arī citus veselīgus veidus stresa mazināšanai, piemēram, nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm. Kā arī svarīgi sekot līdzi ēdienkartei, un nevajag aizrauties ar alkohola lietošanu.

 

Jā! Mēdz būt arī neparedzamas garastāvokļa maiņas
Krasas garastāvokļa maiņas ir tipiskas sievietēm pirmajā grūtniecības trimestrī, jo īpaši 6.–10. grūtniecības nedēļā. Tam, vai mazulis ir patiesi plānots un gaidīts vai arī pieteicies pavisam nejauši, nav pilnīgi nekādas nozīmes. Pie vainas hormonu pieplūdums ķermenī. Ja vīrietis ir līdzās šādai sievietei, arī viņa ķermenī notiek manāmas hormonālas pārmaiņas, kas ietekmē nervu sistēmu un rada straujas un pēkšņas garastāvokļa svārstības. Šis viss saistīts arī ar satraucošajām domām par to, kādi abi būs kā vecāki, kā klāsies jaunajā dzīvē ar mazuli.

 

Seksuālās apetītes mazināšanās
Ar seksualitāti sievietēm grūtniecības laikā ir gluži tāpat kā ar garastāvokli – tā var būt ļoti mainīga un neparedzama. Dažiem vīriešiem pārmaiņas sievietes ķermenī šķiet ļoti uzbudinošas, citiem turpretim tās nemitīgi atgādina par neizbēgamajām lielajām pārmaiņām dzīvē, lielāku atbildības nastu u. tml. Ir tēvi, kam doma par gaidāmo mazuli sniedz enerģijas pieplūdumu, citi, par to atceroties vien, izjūt spēku izsīkumu. Vēl ir arī pāri, kas, gaidot bērniņu, ir nobijušies no tā, ka, nodarbojoties ar seksu, iespējams mazuli savainot.

Kā rīkoties: Ja šķiet, ka seksuālās attiecības ir apsīkušas, ir vērts atcerēties, ka sekss nav vienīgais veids, kā piedzīvot intimitāti. Šis ir laiks, kad tam der pieiet radošāk, piemēram, doties romantiskās ikvakara pastaigās, no rīta pamosties agrāk un vēl pirms darba lēni un mierīgi kopīgi pabrokastot, vakarpusē kopā noskatīties kādu juteklisku filmu, teātra izrādi. Izmasēt vienam otru. Svarīgi ir runāt ar partneri par notiekošo, dalīties savās izjūtās, kas tiek piedzīvotas un ko vēlētos piedzīvot – kā guļamistabā, tā arī ārpus tās.

 

Svarā pieņemas arī topošais tētis!
Grūtnieces vēdera augšana ir pilnīgi dabiska parādība, bet kas notiek ar vīrieti – mazuļa tēvu – turpat līdzās? Biežāka našķošanās tiešām raksturīga ne tikai mammai, kas gaida mazuli, bet arī tētim. Turklāt pie vainas ir arī kortizols, kas ir stresa hormons, ko saražo bailes. Tas mazina insulīna un cukura līmeni asinīs, līdz ar to ķermenis piedzīvo izsalkuma sajūtu pat tad, ja tādai nemaz nevajadzētu būt. Kortizols vēl arī nosaka to, kurā vietā tiek uzkrātas ķermeņa enerģijas rezerves – ķermeņa vidusdaļā.

Kā rīkoties: Ir jārūpējas par veselīgu uzkodu pieejamību mājās, kā arī regulārām sporta aktivitātēm, kas vienlīdz labi līdz gan stresa, gan liekā svara mazināšanā.

 

Sāpes un diskomforts gluži kā grūtniecei
Nereti arī vīrieši piedzīvo zobu, muguras un galvas sāpes, kāju krampjus un citas nepatīkamas sajūtas savā ķermenī – gluži tādas, kādas mēdz būt viņa gaidāmā bērna māmiņai. Par fiziskajām ķermeņa izpausmēm līdz šim nav zinātnisku skaidrojumu, tāpēc tiek pieņemts, ka tas viss notiek emocionālā līmenī – par vecākiem kļūst abi partneri un dažs vīrietis neapzināti šķietami arī fiziski sajūt daudz ko līdzīgu, ar ko saskaras sieviete.

Reklāma
Reklāma

Vīrieši, kas ļoti iesaistās un patiešām gaida pasaulē ierodamies mazuli, šad tad var piedzīvot arī uzmanības trūkumu, jo sieviete lielākoties ir pievērsusies sev un pārmaiņām savā ķermenī, zem sirds augošajam bērnam. Māmiņai tas ir svarīgi, un pārmetumi būtu nevietā, tomēr topošajam tēvam vajadzētu runāt par savām izjūtām, rūgtumu neuzkrājot.

 

Apjautājieties, vai ir kas tāds, kā varat uzlabot sievietes pašsajūtu. Piemēram, vakaros, kad viņa ir nogurusi, pamasējiet sava bērna māmiņu.


Kā iesaistīties bērna gaidīšanā?
Iepriekšminētie faktori liecina par to, ka vīrietis jau ir iesaistījies. Protams, daudz kas no visa šā notiek neapzināti. Tikpat daudz un dažkārt vēl vairāk vīrietim ir iespēja iesaistīties / tikt iesaistītam arī apzināti. Kā? Būt vērīgam. Piedalīties. Būtu vērtīgi, ja tētis uzmanīgi sekotu pārmaiņām topošās māmiņas ķermenī, mazuļa augšanā un attīstībā, iesaistītos informācijas meklēšanā un izpētē par to, kā norit mazuļa attīstība māmiņas vēderā un kā sieviete, iespējams, varētu justies katrā grūtniecības posmā. Ja tas rada patīkamas emocijas, vajadzētu izteikt sievietei komplimentus par viņas izskatu. Var rosināt dokumentēt šo svarīgo procesu ar fotoaparātu vai videokameru.

 

Komunikācija ar gaidāmo mazuli
Ir svarīgi atcerēties arī par komunikāciju ar savu bērnu! Ja sievietei tas ir pieņemami, vīrietis var piedāvāt regulāri lasīt māmiņas vēderā esošajam mazulim kādu pasaku, stāstu vai dzejoli vai vienkārši parunāties ar viņu. Mēģiniet sazināties ar bērniņu arī ar pieskārieniem sievietes ķermenim.


Lūkojiet būt līdzās vismaz dažās pirmsdzemdību aprūpes vizītēs, uz kurām jāierodas topošajai māmiņai. Arī tad, ja neplānojat/nevēlaties piedalīties dzemdībās, atrodiet laiku un iespēju kopā iet uz pirmsdzemdību sagatavošanās kursiem. Nelaidiet garām iespēju redzēt savu mazuli ultrasonogrāfijas apskatēs, ja sieviete tās apmeklē. Ja paredzēts veikt jebkādas ģenētiskās analīzes, neatstājiet šajā procesā māmiņu vienu. Šis sievietei emocionāli var būt ļoti saspringts pārbaudījums.

 

Rūpes par topošo māmiņu
Jo īpaši grūtniecības pirmajā trimestrī sieviete brīžam var justies ļoti nogurusi un piedzīvot nelabu dūšu. Viņai var būt nepieciešamība gulēt daudz vairāk nekā līdz šim. Dažādas iepriekš ierastas smaržas un arī garšas var izraisīt nelabumu. Sievieti grūtniecības laikā var tracināt lietas, kas vīrietim galīgi tādas nešķiet. Tāpēc izrādiet fiziskas un emocionālas rūpes par savu partneri. Ja līdz šim neesat īpaši iesaistījies nogurdinošo ikdienas darbu veikšanā mājās, šis ir laiks, kad to būtu vēlams sākt darīt. Ēst gatavošana un mājas uzkopšana ir jomas, kurās tētis var būt neatsverams atbalsts. Tāpat būtu svarīgi atvieglot iepirkšanos ģimenes vajadzībām – piedāvāt sievietei palīdzību vai pat veikt to viņas vietā, ja līdz šim tā nav noticis.


Apjautājieties, vai ir kas tāds, kā varat uzlabot sievietes pašsajūtu. Piemēram, vakaros, kad viņa ir nogurusi, pamasēt sava bērna māmiņu. Ja partnere grūtniecības laikā izsaka īpašu vēlēšanos pēc kāda pārtikas produkta, savu iespēju robežās mēģiniet to sagādāt. Dāviniet ziedus – reti kurām sievietēm tas nesagādā prieku. Tāpat ir brīnišķīgi, ja iesaistāties mazulim nepieciešamo lietu sagādē, ja kopīgi domājat bērniņa vārdu un kopā darāt citus sagatavošanās darbus.


Ļaujiet partnerei sajust to, ka esat līdzdalīgs grūtniecības laikā. Veselīga dzīvesveida paradumu ieviešana šobrīd tētim ir tikpat svarīga kā mammai. Un darīt to kopā ar kādu ir vieglāk nekā vienatnē!


Nepērciet grūtniecēm neiesakāmu pārtiku. Lietojiet mazāk alkohola vai nelietojiet to nemaz, pārtrauciet smēķēt vai vismaz nedariet to grūtnieces klātbūtnē. Nepiedāvājiet alkoholu (arī ne vīnu!) un cigaretes, kā arī neatstājiet tās viņai redzamā vietā, ja topošā māmiņa līdz grūtniecībai bijusi smēķētāja.


Brīvajā laikā ierosiniet vai organizējiet dažādas fiziskas aktivitātes, piemēram, pastaigas, peldēšanu u. tml. Būs lieliski, ja pārsteigsiet savu partneri, piemēram, ar kādu sevis lutināšanas programmu grūtniecēm SPA centrā.

 

Gatavošanās dzemdībām
Trešajā, tas ir, noslēdzošajā grūtniecības trimestrī, kad mazulis mammas vēderā ir jau diezgan liels, sievietei var būt fiziski grūti, smagi. Esiet fiziski un emocionāli atbalstošs jebkurās partneres aktivitātēs.


Tāpat grūtniecības beigu posmā bieži atgriežas pirmo nedēļu nogurums un jūtīgais aizkaitinājums, partnere var izjust īpašas bailes no dzemdībām. Iedrošiniet viņu par tām runāt. Vairums sieviešu ir radušas uzklausīt, kā citi jūtas, nevis tikt uzklausītas, tāpēc var paiet laiks, līdz viņa spēj atvērties sarunai. Esiet pacietīgs. Jo labāk iemācīsieties atbalstīt viens otru tagad, jo vairāk tas stiprinās attiecības laikā, kad mazulis būs ieradies šajā pasaulē.


Varbūt līdz pat grūtniecības beigām tas nešķiet tik svarīgi, taču, ja dzemdības plānojat piedzīvot stacionārā, vīrietim noteikti vajadzētu padomāt par to, ka šis brauciens nenozīmēs to pašu, ko aizbraukt līdz veikalam pēc pārtikas. Tētim tajā brīdī pilnīgi var nebūt viegli koncentrēties uz satiksmi. Iepriekš apdomājiet iespējamos maršruta variantus, un noteikti ir vērts izbraukt kādu testa braucienu līdz slimnīcai, noskaidrot, kur drīkst atstāt auto. Tuvojoties plānotajam dzemdību datumam, pievērsiet uzmanību tam, lai automašīna ir tehniskā kārtībā un tajā arvien būtu gana daudz degvielas. Uzmaniet, lai esat sazvanāms jebkurā laikā.


Jau laikus noskaidrojiet, ko partnere no jums gaida dzemdību laikā. Vai jums jāgatavojas masēt mugura vai jāapgūst, piemēram, rebozo lakata izmantošanas iespējas dzemdībās? Varbūt viņa sagaida, ka jūs palīdzēsiet komunikācijā ar medicīnisko personālu un būsiet atbalstošs svarīgu lēmumu (piemēram, par epidurālās anestēzijas nepieciešamību) pieņemšanā? Tāpat iepriekš pajautājiet, vai drīkstēsiet pārgriezt nabassaiti, vai gluži otrādi – informējiet, ka nevēlaties to darīt.


Ļoti rekomendējami ir somu ar dzemdībām nepieciešamajām lietām kārtot kopā, lai arī vīrietis būtu lietas kursā, kur un kas tajā atrodams. Neaizmirstiet tajā ielikt uzkodas, ūdeni (ne tikai māmiņai, bet arī sev!), maiņas apavus un ērtas drēbes, kā arī fotoaparāta, videokameras un/vai telefona lādētājus.


Ar prieku piedzīvojiet katru dienu un nesatraucieties, ja ieplānotie darbi nav pilnībā paveikti līdz mazuļa dzimšanas dienai. Bērnam svarīgāks par savlaicīgi iegādātiem ratiem un pilnu drēbju skapi ir māmiņas un tēta savstarpējā saskaņa un savas atvases mierpilna sagaidīšana.

 

Autore: Līga Zelmene-Laizāne, PEP mamma
 

Raksta sagatavošanā ir izmantota informācija no:

  • www.babycenter.de
  • www.whattoexpect.com
  • Edward, K.-L. et al.: Am.J.Mens Health 10.1177/1557988314526614, 2014; Wee, K.Y. et al.: J.Affect. Disord. 130, S.358-377, 2011

 

Žurnāls "Mammām un Tētiem" iznāk 4 reizes gadā, un to bez maksas topošie un jaunie vecāki var saņemt pie ārstiem un dzemdību namos visā Latvijā. Tāpat šo žurnālu bez maksas vari lasīt Mammamuntetiem.lv sadaļā Mūsu izdevumi. Žurnāla izdevējs ir portāls Mammamuntetiem.lv un nodibinājums "Fonds Mammām un Tētiem".