Palīdz ātrāk palikt stāvoklī, jeb Omega-3 nozīme veiksmīgai grūtniecībai

Omega-3 taukskābēm ir liela nozīme sievietēm gan plānojot grūtniecību, gan grūtniecības laikā, lai pozitīvi ietekmētu gaidāmā bērna veselību. Kā veicināt grūtniecības iestāšanos un veiksmīgu tās norisi, stāsta Klīnikas EGV ginekoloģe reproduktoloģe dr. Oksana Babula.
Pierādīts, ka, lietojot Omega-3, saīsinās laiks līdz bērniņa ieņemšanai, pateicoties arī to labvēlīgajai ietekmei uz abu partneru libido

FOTO: Shutterstock.com

Pierādīts, ka, lietojot Omega-3, saīsinās laiks līdz bērniņa ieņemšanai, pateicoties arī to labvēlīgajai ietekmei uz abu partneru libido

Omega-3 taukskābes uzlabo dzimumšūnu – olšūnu un spermatozoīdu kvalitāti, jo polinepiesātināto taukskābju savienojumi veido šūnu un šūnu sastāvdaļu membrānas. 

 

Spermatozoīdi veidojas trīs mēnešu laikā, tāpēc vitamīnus, kā arī Omega-3 taukskābes spermas kvalitātes uzlabošanai nepieciešams lietot vismaz 90 dienas. 

 

Diemžēl līdz ar vecumu olšūnu kvalitāte pasliktinās, tāpēc, ja sieviete plāno bērniņu pēc 35 gadiem, divus līdz trīs mēnešus pirms grūtniecības ļoti svarīgi uzturā lietot visus nepieciešamos vitamīnus un mikroelementus, un, ja vajadzīgs, arī medikamentus, kas uzlabo šūnu kvalitāti. Pierādīts, ka, lietojot Omega-3, saīsinās laiks līdz bērniņa ieņemšanai, pateicoties arī to labvēlīgajai ietekmei uz abu partneru libido. Ja tomēr neizdodas palikt stāvoklī pašu spēkiem un plānota medicīniskā apaugļošana, Omega-3 lietošana pirms procedūras palielina grūtniecības iestāšanās un vesela bērna piedzimšanas iespēju. Lai samazinātu nopietnu komplikāciju riskus grūtniecības laikā, pirms tās iestāšanās, sievietēm ar lieko svaru, metabolo sindromu, insulīnrezistenci, policistisko olnīcu sindromu, paaugstinātu asinsspiedienu un cukura diabētu, īpaši svarīgi normalizēt “labo”, proti, polinepiesātināto Omega-3 taukskābju indeksu.  
 

Kā noteikt Omega-3 daudzumu organismā?

Ideāli būtu pirms grūtniecības noteikt Omega-3 indeksu asinīs. Veiksmīgai grūtniecības norisei Omega-3 indeksam jābūt 8 līdz 11 procentiem. Grūtniecības laikā analīzi var atkārtot, to vislabāk veikt otrajā vai trešajā trimestrī, kad gan mammai, gan bērnam palielinās nepieciešamība pēc Omega-3 taukskābēm. Diemžēl Latvijā grūtniecēm vidējais Omega-3 indekss ir zems – tikai 5,5 %. Labāki rezultāti ir sievietēm, kuras regulāri ēd zivis, kā arī lieto uztura bagātinātājus ar Omega-3. 
 

Topošās māmiņas organismā Omega-3 taukskābes līdz auglim transportē caur placentu, tāpēc tas ietekmē arī gaidāmā bērniņa veselību. Omega-3 ir svarīgas augļa centrālās nervu sistēmas, galvas smadzeņu un tīklenes attīstībai, veicina augļa augšanu, kognitīvo attīstību, kā arī mammai samazina pēcdzemdību depresijas attīstības risku. 

 

Omega-3 grūtniecības laikā samazina bērna alerģiju un atopiju biežumu, zīdaiņi kopumā ir mierīgāki un viņiem ir labāks miegs. 

 

Jāatceras, ka Omega-3 taukskābes nedrīkst pārdozēt, jo tās var veicināt grūtniecības ieilgšanu, pārāk lielu bērna dzimšanas svaru un ar to saistītos sarežģījumus, kā arī palielināt asiņošanas risku.
 

Reklāma
Reklāma

Omega-3 uzturā

Organisms pats nesintezē Omega-3, tāpēc šīs neaizvietojamās taukskābes jāuzņem ar uzturu. Iesaka vismaz 150 līdz 300 gramu zivju divas reizes nedēļā. Vienā no šīm reizēm ieteicamas tieši treknās zivis – lasis, skumbrija, menca, paltuss, siļķe, forele, sardīnes, brētliņas, tuncis, anšovi, makrele, zivju ikri. Svarīgi izvēlēties veselīgu gatavošanas veidu – tvaicētas, cepeškrāsnī gatavotas zivis. Vēlams izvairīties no kūpinājumiem. Ieteicami arī citi produkti, kas satur Omega-3 taukskābes, piemēram, valrieksti, soja, olas un piens, linsēklas, kaņepes. 
 

Grūtniecēm veģetārietēm un vegānēm uzturs lielākoties vai pilnībā sastāv no augu izcelsmes produktiem. Nelietojot uzturā dzīvnieku izcelsmes produktus, īpaša uzmanība  jāpievērš papildus Omega-3 taukskābju uzņemšanai. Vegāni kā Omega-3 avotu iecienījuši spirulīnu. Ir arī uztura bagātinātāji, kas piemēroti lietošanai vegāniem.
Omega-3 ir zaļajos lapu dārzeņos, linsēklās, čia sēklās. Bagātīgs šo taukskābju avots ir olīvu, valriekstu, linsēklu eļļā. 

 

Linsēklu eļļa ir viena no retajām augu eļļām, kas Omega-3 taukskābju saturā var sacensties pat ar zivju eļļu. 

 

Lai gan atzīts, ka labākais omega-3 taukskābju avots ir zivis un jūras veltes, grūtniecēm un sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, ir grūti uzņemt nepieciešamo omega-3 taukskābju daudzumu tikai ar pārtiku. Turklāt daudzas zivju sugas, īpaši jūras zivis, var būt piesārņotas ar dzīvsudrabu vai citām potenciāli kaitīgām vielām, kas var nelabvēlīgi ietekmēt augļa un jaundzimušā attīstību. Tāpēc ieteicams apsvērt papildu Omega-3 lietošanu zivju eļļas veidā. Vislabāk to darīt ēšanas laikā, lai zivju eļļa labāk uzsūktos organismā. 

 

Un atceries, par uztura bagātinātāju lietošanu grūtniecības laikā jākonsultējas ar ārstu.  

Saistītie raksti