Ārste: Dezinformācija par medikamentiem un vakcīnām reāli apdraud jaundzimušo dzīvības

Kamēr daudziem ārstiem nolaižas rokas, saskaroties ar aizvien jaunu dezinformācijas devu sociālajos tīklos un vārdiskiem uzbrukumiem par zinātnē balstītas medicīnas aizstāvēšanu, Valsts policija norāda – krimināllikumā nav paredzēta atbildība par viltus ziņu izplatīšanu.

FOTO: Shutterstock.com

Vārdiski uzbrukumi gan darba kabinetā, gan kibervidē kļuvuši par ikdienas sastāvdaļu tiem mediķiem, kuri publiskajā telpā runā par zinātnē un pierādījumos balstītas medicīnas nozīmi.
 

Punktu Rīgas Dzemdību nama ārstu pacietībai šobrīd pielicis sociālo tīklu vietnēs izplatītais vakcīnu un medikamentu drošības apšaubītāju video, kuros pausts it kā K 

vitamīna kaitīgums. Dzemdību nama vadītāja Santa Markova uzsvēra– uz 100 tūkstošiem zīdaiņu K vitamīns novērš 10 līdz 80 jaundzimušo nāvi. Latvijā tas ik gadu izglābj 2 līdz 15 jaundzimušo dzīvību.
 

Taču sociālo tīklu vietnēs izplatītajos vakcīnu un injekciju apšaubītāju video tiek īpaši uzrunāti jaundzimušo vecāki, kuriem tiek stāstīts par kaitīgiem medikamentiem. Dzemdību nama speciālisti to sauc par īstu kaitniecību.

“Es runāju par reālu apdraudējumu sabiedrībai, kad tiešām mēs varam zaudēt savus jaundzimušos Latvijā.

Tam, ka dezinformācijai ir sekas, mediķi redz un saskaras ikdienā. Ik gadu aptuveni simts jaunās māmiņas atsakās vakcinēt savu zīdaiņus. Šogad jau 87. 
 

Rīgas dzemdību nams pašlaik apsver vēršanos policijā. Tāpat plānots īpaši uzrunāt topošos un jaunos vecākus un skaidrot medikamentu un vakcīnu nozīmi.

 

Reklāma
Reklāma

Tikmēr Bērnu klīniskās universitātes (BKUS) slimnīcas pediatre Dana Isarova norādīja, ka dezinformācijas dēļ cieš ne vien pacienti, kas saslimst ar slimībām, ko var izskaust ar vakcīnām, bet arī mediķi. Ārsti, kas mēģina atspēkot dezinformāciju saņem vārdiskus uzbrukumus gan kabinetā, gan kibervidē.

 

Valsts policija norādīja, ka veic viltus ziņu monitoringu. Taču, ņemot vērā, ka par viltus ziņām vai dezinformāciju nav Krimināllikuma panta, arī tādu statistiku kopumā nevar izdalīt. 
 

Savukārt Kristīne Duņeca, kas vada vienu no vakcīnu apšaubīšanas vietnēm, telefonsarunā  norādīja, ka informācija, ko izplata organizācija esot godīga un policijas uzsāktā lietvedība iepriekš izbeigta bez tālākas virzības.