Mācāmies runāt. Kā bērni mācās runāt?

Lai gan tavs mazais iemācīsies runāt ātrāk, nekā tev šķiet, tu vari palīdzēt atvieglot mācīšanās procesu, izmantojot šos četrus padomus.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

 

Bērns mācās runāt
Lasīšana priekšā mazajam ir nozīmīga runas attīstības sastāvdaļa. 

 

Pampers padoms:
Pavisam drīz tavs mazais pārvērtīsies no vāvuļojoša bēbīša par pļāpīgu pirmsskolnieku. Kamēr viņš vēl ir ceļā uz šīm pārmaiņām, vienkārši vēro, klausās un ir tavā tuvumā, tu vari veicināt valodas attīstību, izmantojot šos četrus padomus:


1. Uzturi jebkuru sarunu (pat ja tā ir vienpusēja)
Šajā vecumā pastāvīga pļāpāšana ir lielisks veids, kā vārdu krājumā ieviest jaunus vārdus un veicināt runas attīstību. Apdarot mājas darbus, sarunājies ar mazo, pat ja jūties muļķīgi. Pastāsti viņam par to, kādu ēdienu gatavo, kādā krāsā ir drēbes, kuras pašlaik saloki, vai parādi kurpes skatlogā, kuram ej garām. Pat ja mazulītis vēl nevar atbildēt, viņš vienmēr klausās un saprot vairāk, nekā tev šķiet.


2. Lasot pasaku, koncentrējies uz runas attīstību
Lasīšana priekšā mazajam ir nozīmīga runas attīstības sastāvdaļa. Lasīšana piedāvā viņam jaunus vārdus, un kopīga bilžu aplūkošana palīdz mazajam saprast, ka katrai lietai ir savs vārds. 
Piemēram: parādi zīmējumā mašīnu un skaļi saki „mašīna”, šādi rosinot mazo atkārtot pēc tevis. 

Reklāma
Reklāma


3. Palīdzi izrunāt
Bērniņa pirmie vārdiņi droši vien neizklausīsies kā īsti vārdi. Piemēram, „zaķis” viņam varētu būt „jaķis”. 
Ir svarīgi šos vārdus atzīt, tomēr atturies tos izmantot sarunās ar mazo, lai cik jauki tie neizklausītos. Centies lietot pareizu vārda izrunu un mazais galu galā pats sevi izlabos. 

 

4. Komentē mazuļa darbības un uzlabo viņa asociācijas 
Pirmā gadiņa beigās mazulis varētu komunicēt ar žestiem vai ar rāpošanu pretī tam, ko viņš ir gribējis parādīt. 
Atbalsti viņa centienus un paplašini mazā vārdu krājumu, komentējot viņa darbības. Ja mani, ka mazais sniedzas pēc savas krūzītes, saki, piemēram, „Tu gribi savu krūzīti”. Šāda komentēšana palīdzēs viņam sasaistīt priekšmetu ar tā nosaukumu un galu galā mazais pārtrauks norādīt uz priekšmetiem un tā vietā pateiks skaļi, ko vēlas. 

 


Avots: Pampers.com