Lai izmantotu skolēnu zīmējumus un citus radošos darbus, skolai jāvienojas ar vecākiem
“Ja skola grib paturēt īpašumā audzēkņu zīmējumus un tos turpmāk izmantot ārpus skolas telpām, vajag autora vecāku rakstisku piekrišanu,” šādu paziņojumu sociālajā vietnē Twitter izplatīja Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA). Lai gan vecākos un pedagogos šis paziņojums raisījis nelielu neizpratni, ir jāapzinās, ka likums vienlīdz sargā visus autorus, neatkarīgi no to vecuma.
ĪSUMĀ
- Autortiesību likums nenosaka autora vecuma cenzu - bērns ir tieši tāds pats autors kā jebkurš cits.
- Ar autortiesībām saistīti jautājumi var rasties situācijās, kad audzēkņu darbi nonāk ārpus skolas vides – tiek pieteikti konkursos, iekļauti reklāmās, publiskās izstādēs vai interneta vietnēs.
- Lai izvairītos no pārpratumiem, skola var vienoties ar bērna vecākiem par dažādajām bērnu darbu izmantošanas iespējām.
- Ja vienošanās nav notikusi, bērniem un vecākiem ir tiesības celt pretenzijas gadījumos, kad autordarbs izmantots publiski bez viņu ziņas un atļaujas.
Aģentūra regulāri saņem vecāku sūdzības par bērnu autortiesību pārkāpumiem. Lielākoties tās ir situācijas, kad bērnu darbi izmantoti skolas pašreklāmas vajadzībām gan mājaslapās, gan dažādos informatīvos materiālos, kā arī darbi tiek izstādīti publiski bez iepriekšējas vienošanās ar autora vecākiem. Taču likuma izpratnē skolēns ir tieši tāds pats autors kā jebkurš cits. Neskaidrību gadījumos AKAA/LAA sniedz konsultācijas visām iesaistītajām pusēm un piedāvā gan vecākiem, gan skolām iespējamos risinājumus.
"Šāds darbu izmantojums ir likumīgs tikai ar nosacījumu, ka tas
noticis ar autora vai autora pārstāvju piekrišanu, turklāt tikai
autors vai autora pārstāvji var noteikt, vai un par kādu atlīdzību
konkrētais izmantojums ir pieļaujams. Tās ir autora ekskluzīvas
tiesības neatkarīgi no viņa vecuma un ir spēkā autora dzīves laikā
un 70 gadu pēc viņa nāves. Ja vienošanās nav notikusi, bērniem un
vecākiem ir tiesības celt pretenzijas gadījumos, kad autordarbs
izmantots publiski bez viņu ziņas un atļaujas. Jāatceras gan, ka ne
visi skolas darbi ir uzskatāmi par autordarbiem – pēdējiem ir jābūt
autora radošās darbības rezultātam," stāsta AKKA/LAA
pārstāve Ieva
Kolmane.
Visu rakstu var izlasīt
ŠEIT