8.septembris Starptautiskā lasītprasmes un rakstpratības diena

Pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē 8.septembris tiek atzīmēts kā Starptautiskā rakstpratības diena, ar mērķi pievērt uzmanību lasītprasmes, rakstītprasmes nozīmībai. 

FOTO: Shutterstock.com

Pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē 8.septembris tiek atzīmēts kā Starptautiskā rakstpratības diena, ar mērķi pievērt uzmanību lasītprasmes, rakstītprasmes nozīmībai.

Vecākiem ir vērts pievērst uzmanību savu bērnu lasītprasmei un ieguldīt arī savu laiku un darbu, lai to uzlabotu. Starptautiskās rakstpratības asociācijas (International Literacy Association) dati liecina, ka 12% pasaules iedzīvotāju ir atzīti par funkcionāliem analfabētiem. Lasīt un rakstīt neprot aptuveni 781 miljons cilvēku. Šī problēma skar ļoti daudz jaunu cilvēku, jo dati liecina, ka pasaulē ir 126 miljoni jauniešu, kuri ir analfabēti.

Pievēršot uzmanību šai vispasaules problēmai, iedibini savā ģimenē tradīcijas, kas veicinātu bērnu patiku pret lasīšanu un rakstīšanu. Bērnam vēl nemākot lasīt, dariet to kopā ar viņu, lasot priekšā pasakas. Tas bērnos radīs patīkamu sajūtu, jo ģimene būs kopā un vecāki veltīs laiku tikai viņam. Radot patīkamas atmiņas par kopīgu lasīšanu, var augt patika pret lasīšanu kopumā. 

Reklāma
Reklāma

Lai bērns apgūtu jaunas iemaņas un prasmes, liela nozīme ir vecāku līdzdalībai šajā procesā. Ja mācīšanās būs apvienota ar lieliski pavadītu laiku kopā ar vecākiem, bērns vēlēsies apgūt daudz vairāk. Vecākiem ir jābūt pacietīgiem nevis uzstājīgiem, jo steidzināšana var radīt bērnos pretreakciju, kas noved pie nevēlēšanās mācīties. Kā arī jāuzmanās ar sodu piemērošanu bērniem! Ja pēc sastrādātām blēņām bērnam par sodu būs jālasa grāmata vai jāatkārto reizrēķins, tas bērnā var radīt pretēju reakciju tavai vēlamajai - brīvajā laikā viņš izvēlēsies turpināt darīt blēņas, nevis atkal lasīt grāmatu, kas viņam reiz bija kā sods. 

Līdzdalība bērna mācīšanās procesā ne tikai palīdzēs viņam apgūt jaunas prasmes, bet arī ļaus vecākiem pamanīt iespējamās problēmas un laicīgi tās risināt.