Ziemas sezonai raksturīgi – vēdervīrusi

Vemšana, nelaba dūša, caureja, sāpes vēderā un paaugstināta temperatūra ir tipiskās ziemas vēdera vīrusu pazīmes. Visaktīvāk tie izplatās tieši gada aukstajā sezonā, un visvairāk no tiem cieš tieši bērni līdz piecu gadu vecumam. Kas par šo aktuālo saslimšanu jāzina vecākiem, stāsta Gunta Laizāne, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas pediatre, infektoloģe.
  • Līga Brūvere

    Līga Brūvere

    “Mammamuntetiem.lv” redaktore

  • Gunta Laizāne

    Gunta Laizāne

    Pediatre, infektoloģe

Visi vēdervīrusi ir ļoti lipīgi. Tie saglabājas uz priekšmetiem pat līdz 3 dienām un izplatās apkārtējā vidē vēl ilgi pēc tam, kad slimniekam ir pārgājušas visas slimības izpausmes.

FOTO:

Visi vēdervīrusi ir ļoti lipīgi. Tie saglabājas uz priekšmetiem pat līdz 3 dienām un izplatās apkārtējā vidē vēl ilgi pēc tam, kad slimniekam ir pārgājušas visas slimības izpausmes.

Līdzīgi kā gripa sākas rudenī, tā vēdera vīrusi visbiežāk ir sastopami vēlā rudenī un ziemas sezonā. Tuvojoties aukstajam laikam, saslimšanu ar vēdervīrusiem skaits pieaug, un ziemas mēnešos tiek sasniegts visaugstākais punkts. Tomēr tas nenozīmē, ka vēdervīrusi necirkulē arī vasarā un pavasarī. Vienas sezonas laikā bērns var saslimt gan ar rotavīrusu, gan norovīrusu, adenovīrusu, enterovīrusu, gan citiem vēdervīrusiem.

 

Vīrusu veidi

Zināmākie un arī biežāk sastopamie vēdervīrusi ir norovīruss jeb Norvalkas vīruss, enterovīruss un rotavīruss, kas gan pēdējos gados izplatās arvien mazāk, pateicoties vakcīnai, ko visi zīdaiņi no 2015. gada janvāra saņem bez maksas.  

 

Imunitāte veidojas, tikai slimojot

Slimības klīniskās izpausmes un to, cik ilgi vai smagi tā noritēs, ietekmē bērna vecums un slimošanas biežums ar konkrēto vīrusu. Tā kā vieglās saslimšanas reizēs neviens konkrēto vīrusu laboratoriski nenosaka, tad pieņem, ka, slimojot ar vienu no vīrusiem, veidojas krusteniskā imunitāte pret citiem šā paša vīrusa apakštipiem. Katru nākamo reizi saskaroties ar kādu no vīrusa apakštipiem, slimības gaita noritēs vieglāk. Turpretī, saķerot citu ziemas vēdervīrusu, piemēram, rotavīrusu, atkal viss var noritēt smagi un ar sarežģījumiem. Ja bērns ir izslimojis kādu no vīrusiem, tad imunitāte veidojas pret konkrētā vīrusa apakštipiem, bet ne pret citu vīrusu un tā apakštipiem. Jo biežāk bērns ar šiem vīrusiem sastopas, jo vieglāk norit zarnu infekcija.

Vissmagāk slimo zīdaiņi, jo viņu organisms vēl nav iepazinis nevienu no vīrusiem vai to apakštipiem. Katra nākamā slimošana noritēs vieglāk, smago izpausmju skaits būs retāks. Tomēr apmēram līdz piecu gadu vecumam bērna organisms ir saskāries jau ar tik dažādiem vēdervīrusu variantiem, ka slimošanas paliek ievērojami vieglākas, smagām epizodēm nevajadzētu būt.  

Smagāk vēdervīrusi norit bērniem, kam ir celiakija, hroniskas iedzimtas patoloģijas, pārtikas nepanesības.

 

Norovīrusa pazīmes 

Norovīrusa infekcija ir akūta vīrusu infekcijas slimība, kurai raksturīga caureja, spontāna vemšana, sāpes vēderā, neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, slikta dūša. Norovīrusu daudzums, kas spēj inficēt cilvēku, ir niecīgs, tāpēc slimība ir ļoti “lipīga”. Bērniem norovīruss parasti sākas ar vemšanu.

 

Rotavīrusa pazīmes 

Akūts sākums, vemšana, bieža vēdera izeja, slikta dūša, sāpes vēderā, galvassāpes, vājums, slikta apetīte, paaugstināta ķermeņa temperatūra, var vienlaikus būt arī augšējo elpceļu iekaisums (iesnas, klepus). Rotavīrusa infekcijas simptomi parādās 15 stundu līdz 7 dienu laikā pēc inficēšanās, bet parasti 1–2 dienu laikā. Infekcijas ierosinātājs ir rotavīruss, kas ietilpst reovīrusu grupā. Vīrusiem raksturīgi ilgstoši saglabāt dzīvotspēju (spēju izsaukt slimību) apkārtējā vidē uz dažādiem priekšmetiem (no 10–15 dienām līdz 1 mēnesim). Attīstības valstīs tas ir viens no bērnu mirstības iemesliem. Eiropā un Latvijā, kur pret šo vīrusu vakcinē, smaga slimības norise sastopama arvien retāk, mirstības gadījumu nav.  

 

Katru nākamo reizi saskaroties ar kādu no norovīrusa apakštipiem, slimības gaita noritēs vieglāk. Turpretī, saķerot citu ziemas vēdervīrusu, piemēram, rotavīrusu, atkal viss var noritēt smagi un ar sarežģījumiem.

 

Smaga slimības gaita jeb Kad ir laiks doties uz slimnīcu

Vemšana un sāpes vēderā nav nekas patīkamas ne lieliem, ne maziem pacientiem, tomēr uz slimnīcu jādodas tad, ja sākas dehidratācija jeb atūdeņošanās. Tā notiek situācijās, kad bērns piedzīvojis pārmērīgu šķidruma zudumu.  

Dehidratācijas pazīmes ir sausas lūpas un mēle, iekritušas acis, retāka urinācija, zūd audu turgors, proti, āda paliek krokaina, tāda kā izžuvusi. Mainās arī bērna uzvedība. Viņš ir apātisks, slikti reaģē uz apkārt notiekošo, ir grūti pamodināms. Zīdaiņiem var sataustīt iekritušu lielo avotiņu, bērns raud bez asarām.

 

Cik ilgi bērns ir “lipīgs”

Visi vēdervīrusi ir ļoti lipīgi. Tie saglabājas uz priekšmetiem pat līdz 3 dienām un izplatās apkārtējā vidē vēl ilgi pēc tam, kad slimniekam ir pārgājušas visas slimības izpausmes.  

Mazajiem bērniem, kas apmeklē bērnudārzu, simptomi var pāriet 2–3 dienu laikā. Piektdien saslimst, svētdien jau ir veseli un, ja pirmdien dodas uz dārziņu, tad turpina izplatīt vīrusu vēl līdz pat 3  nedēļām pēc slimošanas. Spēlējoties ar mantām un pieskaroties virsmām, kur pēc tam pieskaras citi bērni, vēdervīrusu izplatība turpinās visā bērnudārza grupā. Tā kā maziem bērniem pasaules izzināšana notiek caur muti, inficēšanās risks ir augstāks.  

Lielāki bērni uz skolu var doties, tiklīdz pazūd simptomi un viņi jūtas labi.  

 

Profilakse un dzīvesveids

Ir vairāki faktori, kas ietekmē to, cik smagi vai viegli cilvēks slimo ar vēdervīrusiem. Vieglāk slimo tie, kas jau iepriekš ir izslimojuši. Piemēram, 2 gadus vecs bērns slimos smagāk nekā viņa vecāki, kas var pat nepamanīt, ka ir slimi. Retāk slimo ģimenēs, kurās ir augsti higiēnas standarti un rūpīgi tiek mazgātas rokas.  

Nozīme ir arī katra paša organisma aizsargbarjeru veselībai. Ja elpceļu vīrusus no iekļūšanas organismā sargā mutes un deguna gļotāda, tad nākamā vīrusu barjera ir kuņģa zarnu traks. Tur atkarībā no skābes līmeņa iekļuvušais vēdervīruss var iet bojā vai arī izdzīvot.  

Maziem bērniem, kas tiek zīdīti ar krūti, vēdervīruss var noritēt vieglāk, jo viņi saņem antivielas no mammas, kas nesen izslimojusi kādu no vīrusiem.  

Bērni, kas neapmeklē pulciņus un bērnudārzu, slimo mazāk. Bet, tiklīdz piecgadnieks, kas ilgstoši dzīvojis mājās, aiziet uz bērnudārzu un saskaras ar vīrusu, slimos tikpat smagi kā zīdainis, jo viņam nav izveidojusies imunitāte.

Tāpēc pārliekai izolēšanai un pārspīlētai tīrībai nav jābūt. Tas, protams, nenozīmē, ka jādzīvo netīrībā un nav jāmazgā rokas, bet jāļauj bērnam rāpot mājās pa grīdu un nav jāskraida pakaļ ar higiēniskajām salvetēm vai roku dezinfekcijas līdzekli. Jāveicina pareizas roku mazgāšanas tradīcijas ģimenē un izpratne, kad rokas būtu jāmazgā.

 

Ārstēšana

Tāpat kā citu vīrusu, arī vēdervīrusu gadījumā nav specifiskas ārstēšanas. Ir dažādi līdzekļi, kas atvieglo simptomus. Lai piedāvātie līdzekļi būtu efektīvi, ir svarīgi ievērot secību – vispirms atvieglo to, kas no organisma iet ārā (vemšana, caureja), paralēli atjaunojot zaudēto šķidruma apjomu, jo tas ir dzīvībai svarīgi, tad dod medikamentus, kas palīdz justies labāk. Pretējā gadījumā līdzekļi labsajūtas uzlabošanai tiks izvemti, bet šķidrumu nevarēs atjaunot, jo bērnam būs slikti.  

 

Pret vemšanu

Bērniem vēdervīrusi bieži sākas tieši ar vemšanu. Ja ir vemšana, nav jēgas dot jebkādus medikamentus, jo tie uzreiz tiks izvemti un nenonāks zarnu traktā. Svarīga ir savlaicīga šķidruma aizvietošana nelielos daudzumos, lieki nenoslogojot zarnu traktu.  Nereti vemšanas apturēšanai izmanto pretvemšnas līdzekļus. To forma ir rektālie supozitoriji – tautā tos ierasts saukt par svecītēm, ir pieejama arī tablešu forma.  Supozitoriju ievada taisnajā zarnā, kur tas var uzsūkties. Pamatsastāvā ir medikaments Ondansetron, kas caur centrālo nervu sistēmu aptur vemšanas refleksu. Kad apturēta vemšana, var aktīvāk dot šķidrumu dehidratācijas novēršanai.  

 

Dehidratācija

Ir ļoti labi, ja bērns kārtīgi dzer. Vislabāk, ja maziem bērniem padzerties dod bieži, bet mazām porcijām ik pēc 5–10 minūtēm. Nevajag dot vienā reizē izdzert daudz, jo tas ir slogs kuņģa zarnu traktam un var veicināt vēl stiprāku vemšanu. Ja bērns izvemjas, jāļauj pusstundu atpūsties, un tikai tad var atsākt dot maziem malciņiem padzerties. Ja četru stundu laikā bērns turpina vemt un viss tiek ar caureju vai vemšanu izvadīts no organisma, tad jāmēģina uz šo problēmu iedarboties ar papildu līdzekļiem.  

Vislabāk šķidruma aizvietošanu veikt ar orālās rehidratācijas šķīdumu, kas nopērkams aptiekā granulu veidā atšķaidīšanai ar ūdeni, vai arī jau gatavu aptiekā iegādājamu šķīdumu. Lai arī tas pārāk labi negaršo, jo ir sāļi salds, tas palīdz atjaunot zaudētos sāļus un minerālvielas. Pieredze gan liecina, ka bērns, kam ir dehidratācija, šādus šķidrumus dzer bez iebildumiem.  

Reklāma
Reklāma

 

Ja bērns izvemjas, jāļauj pusstundu atpūsties, un tikai tad var atsākt dot maziem malciņiem padzerties.

 

Pret caureju

Ja smagākā vīrusa izpausme ir caureja, tās apturēšanai dod zarnu sekrēciju ietekmējošus līdzekļus, kas ir droši lietošanai bērniem. Aptiekās pieejamais līdzeklis racekadotrils (racecadotril – ķīmisks nosaukums) enzīmu līmenī ietekmē pastiprinātu šķidruma ražošanu, bet nenomāc caureju kā aizsargreakciju un kopā ar caureju no organisma izvada visu slikto, ko vīruss radījis. Šo līdzekli bērniem drīkst dot jau no trīs mēnešu vecuma. Noteikti ir jākonsultējas ar ārstu, ja bērnam ir kāda hroniska slimība vai simptomi saglabājās ilgāk par piecām dienām no zāļu lietošanas sākuma.  

 

Caurejas mazināšanai atļauts dot arī adsorbentus, piemēram, Smecta, kas uz savas virsmas piestiprina un izvada toksīnus, pārklāj zarnu gļotādu un sekmē šūnu atjaunošanos.  
 

 

Ņem vērā!

Ārste neiesaka dot agrāk tik iecienīto oglīti. Lai no tās lietošanas būtu terapeitisks efekts, 10 kilogramu smagam bērnam jāiedzer teju 10 oglītes tabletes, kas ir ļoti daudz. Oglīti neiesaka dot arī tāpēc, ka tā iekrāso fekālo masu, līdz ar to zarnu trakta asiņošanas gadījumā nevar ieraudzīt asins piejaukumu un var palaist garām nopietnus simptomus.  

 

Uzmanies!

Vēdera vīrusa izraisītas caurejas gadījumā bērnam nedrīkst dot medikamentus, kas mehāniski aptur zarnu darbību!  

 

Probiotiķi – “labās” baktērijas

Kad vemšana ir apstājusies, var dot komforta grupas līdzekļus, kas palīdzēs justies labāk. Pie tiem pieskaitāmas probiotikas. Tās nav jēgas dot, kamēr nav apturēta vemšana, jo ieņemtais līdzeklis nesasniegs mērķi.

Ir pētījumi, kas liecina, ka zarnu infekcijas klīnisko izpausmju laiku var saīsināt par 2–3 dienām, ja izvēlas pareizās probiotikas. Ne visas baktērijas ir vienādi noderīgas, bet vēdera vīrusu gadījumā der labās baktērijas – Sacharomyces boulardi, lactobacillus GG, lactobacillus reuteri.

 

Pret temperatūru

Vīrusa gadījumā no temperatūras baidīties nevajag, jo tā liecina, ka organisms cīnās ar iebrucēju. Temperatūru pazemina tikai tad, ja tā kāpj ļoti strauji un pārsniedz 38,5 0C. Temperatūras mazināšanai izmanto bērniem paredzētas ibuprofēna un paracetamola formas.

 

Pret vēdersāpēm

Tā kā zarnu traktā dzīvo dažādas baktērijas – gan labās, gan tās (sliktās), kas var izraisīt slimību, nejauši nokļūstot zarnu traktā –, tad vēdersāpju gadījumā to nedrīkst sildīt. Siltums var izprovocēt papildu iekaisumu.  

Nekādā gadījumā vēdersāpju novēršanai nedot tādus pretsāpju līdzekļus kā paracetamols vai ibuprofēns (ja vienīgais iemesls šo medikamentu lietošanai ir vēdersāpju mazināšana), jo tā var palaist garām svarīgus, dzīvību apdraudošus simptomus, kas jārisina ar ķirurģisku iejaukšanos.  

Vēdera sāpes var mazināt, dodot līdzekļus gāzu samazināšanai, jo pie zarnu infekcijām ir pastiprināta gāzu izdalīšanās, piemēram, simetikonu.  

Spazmveida sāpju gadījumā un konsultējoties ar ārstu, atļauts lietot kaut no spazmu samazināšanas līdzekļiem, piemēram, drotaverīnu.  

 

Ko ēst vai neēst, ja ir vēdervīruss

Ja bērns kopumā ir vesels un viņam ir akūta zarnu infekcija, ēst var visu, kas tiek dēvēts par veselīgu uzturu atbilstošajam vecumam. Vislabāk dot dzert tīru ūdeni vai tēju.  

No ēdienkartes vajadzētu izslēgt saldinātus dzērienus, šokolādi, picas, svaigu pienu, svaigus augļus un ogas lielos daudzumos, kas var pūst vēderu. Nevajadzētu dzert arī svaigi spiestas un termiski neapstrādātas sulas. Ja sula ir termiski apstrādāta un ja vienīgais, ko bērns dzer, ir sula, tad to var nedaudz pievienot ūdenim.  

Putru var vārīt pienā vai maisījumā. Ir atļauti skābpiena produkti.

Ja bērnam ir caureja, saldus dzērienus dzert nevajadzētu, jo cukurs var pastiprināt caureju.  

Tā kā cukurs ir osmotiska viela, kas piesaista apkārtējo šķidrumu, tad, cukuram nokļūstot zarnu traktā, tas no zarnu lūmena piesaista šķidrumu, vēl vairāk veicinot caureju. Turklāt cukurs slikti iedarbojas uz bojāto zarnu traktu.

 

Vai Coca-Cola palīdz pret vīrusiem?  

Populārs padoms vēdervīrusu gadījumos ir bērnam dot atgāzētu Coca-Cola. Vai tā tiešām palīdz? Infektoloģe Gunta Laizāne atzīst, ka patiešām ne vienu reizi vien ir dzirdējusi par šādu metodi un pat zinātniskajā literatūrā meklējusi uz pētījumiem balstītus pierādījumus, kā kokakola varētu palīdzēt. Nekas tāds nav atrasts! Toties ir aprakstītas situācijas, ka šis gāzētais dzēriens ir palīdzējis, ja zarnu traktā vajag šķīdināt kādus pārtikas sabiezējumus. Taču tas nav attiecināms uz vēdervīrusu izraisītām problēmām.

 

Papildus literatūra:

1. Guarino, A. et al. European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases Evidence-Based Guidelines for the Management of Acute Gastroenteritis in Children in Europe. 2014.

2. https://www.spkc.gov.lv/lv/epidemiologijas-bileteni

3. Somers, M. J. Clinical assessment and diagnosis of hypovolemia (dehydration) in children, Topic last updated: May 23, 2018, Post TW, ed. UpToDate. Waltham, MA: UpToDate Inc. Pieejams: https://www.uptodate.com.

4. Tamer, M. A. et al. Oral Rehydration of Infants in a Large Urban U.S. Medical Center. 2014.

5. World Health Organization (WHO). The treatment of diarrhoea: a manual for physicians and other senior health workers. 4th revision. WHO 2005 PDF.

6. National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE). Diarrhoea and vomiting in children. Diarrhoea and vomiting caused by gastroenteritis: diagnosis, assessment, and management in children younger than 5 years. NICE 2009 Apr: CG84PDF.