FESTIVĀLĀ “SUMMERTIME – AICINA INESE GALANTE” AR IZRĀDI PAR MARLĒNU DĪTRIHU UZSTĀSIES ŪTE LEMPERE

Dziedātāja, aktrise, komponiste – savā četrdesmit gadus ilgajā skatuves karjerā vācu izcelsmes māksliniece Ūte Lempere sevi pierādījusi visdažādākajos tēlos un žanros, un 13. augustā festivālā “Summertime – aicina Inese Galante” viņa ieradīsies ar vienu no saviem pārlaicīgākajiem projektiem – muzikālu monoizrādi “Tikšanās ar Marlēnu” (Rendezvous with Marlene), ko iedvesmojusi reāla telefona saruna ar leģendāro aktrisi un dziedātāju Marlēnu Dītrihu.
Dziedātāja, aktrise, komponiste – savā četrdesmit gadus ilgajā skatuves karjerā vācu izcelsmes
māksliniece Ūte Lempere

FOTO: Publicitātes foto

Dziedātāja, aktrise, komponiste – savā četrdesmit gadus ilgajā skatuves karjerā vācu izcelsmes māksliniece Ūte Lempere

Kad Ūte Lempere pirmo reizi parādījās uz lielās skatuves, kā debitante saņemot franču prestižo Moljēra balvu par lomu slavenajā mūziklā “Kabarē” 1987. gadā, bieži vien neskaitāmi kritiķi slaido, izskatīgo vācieti krāšņās ārienes un īpatnējā balss tembra dēļ salīdzināja ar leģendāro Marlēnu Dītrihu. Interesanti, ka tieši tāpat, kā Dītriha, arī Ūte Lempere pameta dzimto Vāciju, lai dzīvotu un karjeru attīstītu Amerikā. Ūte Lempere gan pati nejutās īpaši komfortabla par šiem salīdzinājumiem, tādēļ aizsūtīja Dītrihai pastkarti, kurā pauda savu cieņu pret leģendāro mākslinieci. Un kādā 1987. gada vakarā iezvanījās telefons… Tuvojoties deviņdesmitajam gadu slieksnim, Dītriha arvien vairāk izvairījās no parādīšanās sabiedrībā, viņas sabiedrotais un kompanjons bija telefons, ko viņa izmantoja, lai sazvanītos ar seniem kolēģiem, paustu savu viedokli pasaules varenajiem, un šajā vakarā viņa bija nolēmusi piezvanīt debitantei Lemperei. Trīs stundu ilgajā sarunā ikoniskā dīva stāstīja jaunajai dziedātājai par savu visu karjeru sākot no Veimāras kabarē līdz nozīmīgajai lomai filmā Blue Angel, no dziedāšanas sabiedroto kareivjiem Otrā pasaules kara laikā līdz uzmirdzēšanai pasaules lielākajās koncertzālēs… 

Trīsdesmit piecus gadus pēc telefona sarunas Ūte Lempere savas atmiņas par Dītrihu ir pārvērtusi neticami personīgā un intīmā stāstā, ko viņa risina dialoga formātā starp Marlēnu un Ūti.

Izrādē izskan lielākie Dītrihas hiti kā Lili Marlene, Falling in Love Again un Where Have All The Flowers gone. “Lai arī izrāde ir divas stundas gara, ne mirkli nekļūst garlaicīgi. Daļēji tas ir pateicoties leģendārajai zvaigznei, kura iedvesmojusi izrādes tapšanu, bet tikpat nozīmīga loma ir Lemperes izcilajam mākslinieces talantam un smalkjūtībai, ar kuru viņa izstāsta šo stāstu,” rakstīja teātra kritikas portāls TheaterLife.com.

Taču šī ir tikai viena no Ūtes Lemperes lomām uz skatuves. Lai arī lielāko daļu savas skatuves dzīves Ūte Lempere veltījusi kabarē žanram un mūzikliem – viņa arī saņēmusi prestižo britu skatuves apbalvojumu, Laurensa Olivjē balvu 1998. gadā par Velmas lomu ikoniskā mūzikla “Čikāga” iestudējumā -, būtiska viņas daiļrades daļa veltīta pārdomātiem un konceptuāliem mūzikas albumiem, kuru tapšanā viņa izmantojusi pasaulslavenu rakstnieku tekstus, starp kuriem var minēt Paulu Koelju, Pablo Nerudu, Čārlzu Bukovski. Lempere arī izcili interpretējusi Kurta Veila kompozīcijas, Frīdriha Hollendera tango, izpildījusi dziesmas, kurām pasaules spožumu piešķīrušas tādas zelta laikmeta zvaigznes kā Edīte Piafa un jau pieminētā Marlēna Dītriha. Un, protams, rakstījusi pati savu mūziku. Pēdējais Lemperes albums Time Traveler, kas iznāca 2023. gada pavasarī, tapis liega džeza noskaņās.

Reklāma
Reklāma

 

Šovasar festivāla “Summertime – aicina Inese Galante” programmā iekļauti seši koncerti.

  •  Atklāšanas koncertā 10. augustā uzstāsies virtuozie Latvijas pianisti Andrejs Osokins, Reinis Zariņš, Daumants Liepiņš un Aurēlija Šimkus. 
  • 11. augustā enerģisku ballīti iegriezīs Balkānu ritmu karalis Shantel. 
  • 12. augustā pēcpusdienā klausītājus pulcēs Ineses Galantes koncerts “Viva amore”.
  • Savukārt 12. augusta vakarā – Sanremo festivāla vairākkārtējs dalībnieks un laureāts, Itālijas Eirovīzijas zvaigzne Rafaels Gvalaci. 
  • 13. augustā koncertā “Jaunie un spožie” uzstāsies saksofoniste Ilva Ešenvalde, LNOB soliste Inna Kločko un vijolnieks Andrejs Jegorovs. 
  • Festivāls noslēgsies 13. augusta vakarā ar Ūtes Lemperes monoizrādi “Tikšanās ar Marlēnu”.


Biļetes uz festivālu pieejamas “Biļešu paradīzē”.

Saistītie raksti