Latviski iznāk igauņu rakstnieces Piretas Raudas grāmata bērniem “Princese pa pastu”

Bērnu grāmatu izdevniecība “Liels un mazs” laiž klajā igauņu rakstnieces un mākslinieces Piretas Raudas (Piret Raud, 1971) stāstu krājumu pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem “Princese pa pastu”, ko tulkojusi  Maima Grīnberga. 

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Pireta Rauda, "Princese pa pastu" 

 

Šajā grāmatā, ko ilustrējusi pati autore, ir krietna deva humora. Visas 30 princeses, par kurām vēsta Piretas Raudas stāstiņi,  ir neparastas un jocīgas:  tur ir ačgārnā princese, kura visu dara otrādi, un rejošā princese, kurai kož blusa, drosmīgā princese Mūmija, kurai bail tikai no pelēm, dūmojošā skursteņprincese, kura prinča vietā izvēlas kaķi, un princese ar negantām, nevaldāmām kājām, kuras īstais aicinājums izrādās futbols. Lai kādi sarežģījumi gadās dīvainajām princesēm, stāstiem allaž atrodas jauki un pamācoši nobeigumi. 


Citādo princešu stāstu mērķis ir mudināt mazos lasītājus domāt patstāvīgāk, tie uzskatāmi par zināmu protestu pret ierasti salkanajām princešu grāmatām, kuru saturs, pēc Piretas Raudas domām, “bieži ir vienpusīgs, bet ideāli, kurus tās iepotē mazām meitenēm, ir diezgan patukši: dzīves jēga ir būt skaistai, sēdēt skaistā kleitā un gaidīt skaistu princi.” Šī jautrā citādības grāmata būs īsts glābiņš no rozā spiediena un standartizētajām sociālajām  lomām. Grāmatu ar prieku lasīs arī pieaugušie.

Reklāma
Reklāma


Pireta Rauda šobrīd ir viena no izcilākajām igauņu  bērnu rakstniecēm un ilustratorēm, daudzas viņas grāmatas tiek izdotas citās valstīs. Arī grāmata par princesēm jau iznākusi Francijā un iekarojusi tur popularitāti.  Šogad Pireta Rauda  par ieguldījumu bērnu literatūrā saņēma Igaunijas Valsts apbalvojumu - Baltās zvaigznes ordeni. Autore pazīstama arī latviešu lasītājiem - izdevniecībā “Liels un mazs” publicēti divu viņas grāmatu tulkojumi latviešu valodā: “Princese Skella un Leta kungs”, (2011, ar autores ilustrācijām), kas saņēma 1. vietu Bērnu žūrijas 3.–4. klašu lasītāju vērtējumā, un.“Berts un otrā B” (2013, ar Mārtiņa Zuša ilustrācijām). 
Grāmatas tapšanu un izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds un Igaunijas Kultūrkapitāla fonds (programma "Traducta" un Literatūras fonds).


Izdevniecības “Liels un mazs” grāmatas par vislabāko cenu iespējams iegādāties izdevniecības birojā Tērbatas ielā 49/51 – 12 un mājas lapā www.lielsmazs.lv, kā arī visos lielākajos grāmatu veikalos, galerijā „Istaba”, veikalā „M50”, grāmatu un kultūrpreču mājā "NicePlace Mansards”, veikalā “Mazputniņš”, veikalā “Muhamors” un citur.