Izveidota Latvijā pirmā īpašā sporta zāle bērniem ar saskarsmes un uzvedības problēmām

Ar Latvijas Bērnu atbalsta fonds (LBAF) izveidojis Sensoro džimu – īpašu sporta zāli bērniem multifunkcionālajā centrā “Domino” Iļģuciemā. Tas ir pirmais šāda veida pakalpojums Latvijā, kas bērniem ar uzvedības un emocionāliem traucējumiem palīdzēs veicināt fizisko, kognitīvo, sensoro, komunikācijas un sīkās motorikas attīstību. Tā izveidē investēti vairāk nekā 200 000 eiro, lielākoties pateicoties dažādu uzņēmumu un atbalstītāju ziedojumiem.
Centra “Domino” pakalpojumus Rīgas pilsētas bērniem un ģimenēm ir iespējams saņemt bez maksas – tos finansē Rīgas domes Labklājības departaments.

FOTO: Publicitātes foto

Centra “Domino” pakalpojumus Rīgas pilsētas bērniem un ģimenēm ir iespējams saņemt bez maksas – tos finansē Rīgas domes Labklājības departaments.

Bērnu uzvedības problēmas ir viens no mūsdienu ģimeņu izaicinājumiem – katrs piektais vecāks novērojis saviem bērniem biežas dusmu lēkmes, savukārt 52% aptaujāto vecāku norāda, ka viņu bērna klasē vai bērnudārza grupiņā ir bērni, kuri traucē citiem mācīties, liecina SKDS aptauja*. LBAF multifunkcionālajā centrā “Domino” kopš pērnā rudens pieejams psihosociāls atbalsts bērniem ar saskarsmes un iekļaušanās grūtībām, kā arī viņu ģimenēm. Šobrīd noslēdzas centra būvniecības otrā kārta, kuras ietvaros izveidots Sensorais džims, kas iedarbojas uz dažādām maņām un palīdz bērniem justies mierīgākiem, koncentrētākiem, mazināt dusmu lēkmes un stresu. Vienlaikus ar šīs unikālās sporta zāles izveidi iekārtota arī klusuma/sajūtu telpa, fizioterapijas kabinets un speciālistu kabineti.

 

“Nevienam nav jābūt vienam – šie vārdi, kas izskan jaunās LBAF himnas piedziedājumā, trāpīgi atspoguļo mūsu misiju: 

attīstīt arvien jaunus sociālās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām, lai palīdzētu viņiem un viņu ģimenēm uzlabot savstarpējās attiecības, justies labāk un dzīvot pilnvērtīgāk. 

Mēs visi kaut reizi dzīvē esam nonākuši situācijā, kad nolaižas rokas un ģimenes piedzīvo bezpalīdzības sajūtu. Tāpēc esam ļoti gandarīti, ka gadiem ilgi lolotā ideja beidzot ir īstenojusies. Tas būs stiprs, iedvesmojošs pamats, lai nākotnē šādus centrus izveidotu arī reģionos, vairojot izpratni par bērna vajadzībām pēc atbalsta ģimenē, uzlabojot attiecības un prasmi risināt konfliktus, veicinot bērnu sociālās iekļaušanās spējas bērnudārzā un skolā. Sensorais džims turpmāk būs daļa no mūsu pakalpojuma, lai tas kļūtu vēl labāks un efektīvāks. Priecē, ka tas patiešām ir ļoti pieprasīts, kas nozīmē, ka ģimenēm mūsu sniegtais atbalsts ir nepieciešams. Patlaban jau 70% pieraksta ir aizpildīts, bet joprojām gaidām pieteikumus,” aicina LBAF valdes loceklis Kaspars Markševics.

 

Kaut arī šeit atrodamas šūpoles, batuti, terapijas bumbas, bumbu bedres, kāpšanas sienas un daudz kas cits, sensorā trenažieru zāle ir vairāk nekā tikai sporta zāle vai rotaļu istaba. Sensorā sporta zāle ir vieta aktīvai nodarbībai, kas stimulē visas bērnu maņas un vienlaikus nodrošina veselības un fitnesa prasmes, uzlabo bērna pašcieņu un sociālās prasmes. Tā kā bērni ir dažādi un katram ir savas vajadzības un sensorās maņas, uz kurām jādarbojas, sensorajā sporta zālē pieejamais aprīkojums tiek veidots taustes, dzirdes, redzes, garšas un ožas, propriocepcijas (muskuļu un saišu), vestibulārā aparāta (līdzsvara), interocepcijas (iekšējo orgānu izjūtas), termorecepcijas (temperatūras izmaiņu uztveres) un nocicepcijas (sāpju sliekšņa) stimulēšanai un regulēšanai. 

 

 

Sensorajā sporta zālē apmācītu speciālistu pavadībā bērniem būs iespējams izmantot Latvijā izveidotu un Rietumeiropā novērtētu inovāciju – līdzsvara platformu “Barboleta”, kas veidota kā inovatīvs un efektīvs instruments uzmanības fokusēšanai, motivēšanai, informācijas iegaumēšanai un enerģijas veicināšanai darbā un mācību procesā. 

 

LBAF draugs un atbalstītājs AS “Olainfarm” aktīvi iesaistījies bērnu mentālās veselības stiprināšanā, gan piedaloties sociālajā kampaņā “Draugi no citas planētas”, gan ziedojot centra “Domino” darbībai. 

 

“Šodienas bērni ir nākamie pieaugušie, mūsu nākotnes sabiedrība, tāpēc mums nedrīkst būt vienalga, ja bērniem trūkst emocionālā un mentālā spēka, pašapziņas, prasmes iekļauties un risināt konfliktus. Uzvedības problēmas nav bērnu vaina, tas ir ārējo apstākļu rezultāts, ko var mainīt un risināt. Tāpēc ir ļoti svarīgi atbalstīt ģimenes, kas kaut kādā brīdī ir pazaudējušas ceļu pie saviem bērniem un nezina, kā uz tā atgriezties. Tāpēc ir vajadzīga profesionāla palīdzība un dažādi palīglīdzekļi, un mēs priecājamies, ka Rīga ir kļuvusi par vēl vienu atbalsta iespēju bagātāka. Ceram, ka drīzumā šādas iespējas pavērsies arī reģionos,” pauž AS “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Jānis Buks. Kamēr šādu iespēju nav, veidot ciešāku saskarsmi ar bērniem, kuriem ir uzvedības un emocionāli traucējumi, var palīdzēt kampaņas “Draugi no citas planētas” materiāli, kas pieejami šeit.

Reklāma
Reklāma


Centra “Domino” pakalpojumus Rīgas pilsētas bērniem un ģimenēm ir iespējams saņemt bez maksas – tos finansē Rīgas domes Labklājības departaments.

 

“Svarīgi ir ieguldīt bērnos agrīni, jo tas ilgtermiņā novērš virkni sociālu problēmu, kuru risināšana ar laiku kļūst gan sarežģīta, gan dārga. Šobrīd Rīgā kvalitatīvi pakalpojumi ģimenēm ar bērniem ir pieprasīti, tāpēc mēs strādājam, lai tie būtu pieejami. Pateicoties mūsu partneru pašaizliedzīgam darbam un ieguldījumam, modernu, uz ģimeni kopumā vērstu pakalpojumu kļūst aizvien vairāk, veidojot Rīgu par sociālo inovāciju galvaspilsētu,” saka Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas vadītājs Viesturs Kleinbergs.

 

 

Pasākuma laikā pirmatskaņojumu piedzīvoja jaunradītā LBAF himna, kuras vārdu autors ir Guntars Račs, bet mūziku sacerējis Normunds Zušs. Tā iedvesmojoši akcentē ideju par to, ka LBAF ir drošs atbalsts ģimenēm, kas pašas netiek galā ar bērnu uzvedības problēmām.

 

To apstiprina arī Nila mamma Sintija: “Tas bija neizmērojams atbalsts mūsu ģimenei. 

Bērns ir iemācījies izprast savas emocijas, nosaukt tās vārdos, labāk kontrolēt un pats galvenais – nevis kliegt, bet izstāstīt savas sajūtas un vajadzības. 

Uzlabojumus jūtam ne tikai mēs – vecāki, bet arī klases audzinātāja un līdzcilvēki. Piedalīties pakalpojumā ieteiktu tiem vecākiem, kuri paši ir gatavi iesaistīties, strādāt ar sevi un veltīt tam laiku. Tad noteikti viss izdosies!” Jaunais Sensorais džims dos iespēju ar bērniem strādāt vēl efektīvāk.

 

* Aptauju veicis pētījumu centrs SKDS 2022. gada maijā, aptaujājot 350 respondentu, kuriem ir 4–9 gadus veci bērni.

 

Par LBAF

LBAF (Latvijas Bērnu atbalsta fonds) ir sabiedriskā labuma organizācija, kas darbojas kopš 1994. gada. Sākotnēji tā veidota kā organizācija, kas sniegtu atbalstu bāreņiem un bērniem ar īpašām vajadzībām, kuri atrodas internātskolās. Laika gaitā atbalstu saņēmušo skaits ir krietni paplašinājies, un nu jau LBAF sniedz atbalstu ikvienam, kam tas ir nepieciešams, primāri bērniem. Īpašs atbalsts joprojām tiek sniegts bāreņiem, bērniem ar īpašām vajadzībām, kā arī bērniem no maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm.

 

Kopš 2019. gada LBAF ir reģistrēts arī Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā un ikdienā nodrošina sociālās rehabilitācijas pakalpojumu bērniem ar saskarsmes grūtībām un uzvedības traucējumiem un viņu piesaistes personām (ģimenēm). Šobrīd Rīgā darbojas divi LBAF sociālās rehabilitācijas centri – Iļģuciemā un Juglā.

Saistītie raksti