Satraucoša statistika: katram ceturtajam bērnam 2-3 gadu vecumā ir zobu kariess

Vairāk nekā puse vecāku Baltijā nepietiekami uzrauga bērnu zobu tīrīšanas procesu, liecina uzņēmuma "Philips" Baltijas valstīs veiktā aptauja.

Ir svarīgi, lai vecāki palīdz, kontrolē un pārtīra bērna zobus, jo mazs bērns vēl nav spējīgs parūpēties par savu veselību pats.

FOTO: Shutterstock.com

Ir svarīgi, lai vecāki palīdz, kontrolē un pārtīra bērna zobus, jo mazs bērns vēl nav spējīgs parūpēties par savu veselību pats.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta zobārste Darja Ķīse stāsta, ka bērns uz pirmo apskati pie zobārsta būtu jāaizved pusgada laikā pēc pirmā zobiņa šķilšanās, tomēr parasti tas ir apmēram viena gada vecumā. Aptaujas dati liecina, ka vairākums Baltijas valstu iedzīvotāju savus bērnus pirmo reizi pie zobārsta ved tikai divu gadu vecumā vai pat vēlāk.

Aptaujas dati liecina, ka pārāk daudz vecāku Baltijas valstīs atstāj zobu tīrīšanu tikai bērnu pārziņā, īsti nekontrolējot, kā bērni paveic šo tik svarīgo uzdevumu.

Aptaujā atklājies, ka vissliktākie rādītāji šajā jautājumā ir Lietuvai, jo 73% lietuviešu vecāku bērnus pirmo reizi ved pie zobārsta divu gadu vecumā vai vēlāk, savukārt Igaunijā tā dara 71% un Latvijā 64% aptaujāto.

Ķīse uzskata, ka aptaujas dati ir satraucoši, jo aptuveni ceturtajai daļai bērnu 2-3 gadu vecumā jau mēdz būt zobu kariess. Zobārste uzsvēra, ka rūpes par mutes un zobu veselību un regulāri profilaktiski zobārsta apmeklējumi var palīdzēt ne tikai atklāt kariesu agrīnā stadijā, kad tas ir gan pilnībā novēršams, gan apstādināms ar atbilstošu profilaktisku pasākumu palīdzību, turklāt pozitīvākā tendence būtu izvairīties no kariesa pilnībā.

Tāpat aptaujas dati parāda tendenci, ka, pieaugot vecāku vecumam un ienākot ģimenē otrajam un trešajam bērnam, palielinās arī to vecāku īpatsvars, kuri atvasi pirmo reizi ved pie zobārsta pēc divu gadu sasniegšanas. Tomēr pozitīva tendence ir tā, ka jaunāki vecāki savus bērnus ved pie zobārsta uz profilaktiskām pārbaudēm ātrāk salīdzinājumā ar priekšgājējiem.

Aptaujas dati arī liecina, ka pārāk daudz vecāku Baltijas valstīs atstāj zobu tīrīšanu tikai bērnu pārziņā, īsti nekontrolējot, kā bērni paveic šo tik svarīgo uzdevumu.

Zobārste sacīja, ka tas dod cerību, ka vecāki ir kļuvuši izglītotāki un arvien lielāku uzmanību pievērš bērnu veselības jautājumiem. Ķīse gan norādīja, ka kopumā ir labi, ka vecāki saviem bērniem uzticas un ļauj būt patstāvīgiem, tomēr galvenās rūpes par bērnu zobu veselību vismaz līdz sešu, ja ne pat līdz astoņu gadu vecumam jāuzņemas vecākiem, tostarp par zobu tīrīšanu.

Aptaujas dati arī liecina, ka pārāk daudz vecāku Baltijas valstīs atstāj zobu tīrīšanu tikai bērnu pārziņā, īsti nekontrolējot, kā bērni paveic šo tik svarīgo uzdevumu. Vairāk nekā 50% vecāku Latvijā, Lietuvā un Igaunijā pastāsta, pamāca un ļauj bērniem pašiem tīrīt zobus vai pat atstāj zobu tīrīšanu pilnīgā viņu pārziņā. Attiecīgi 18% aptaujāto Latvijā un Igaunijā, un 20% Lietuvā zobu tīrīšanu atstājuši tikai bērnu pārziņā.

Reklāma
Reklāma

Ķīse norāda - ir svarīgi, lai vecāki palīdz, kontrolē un pārtīra bērna zobus, jo mazs bērns vēl nav spējīgs parūpēties par savu veselību pats, zobus adekvāti iztīrīt pats vēl nespēj. "Vecākiem vajadzētu saprast, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc bērniem rodas zobu kariess, ir pavirša vai pārāk reta zobu tīrīšana. Vairāk iesaistoties ikdienas mutes un zobu higiēnas rituālos, padarot tos par interesantu, kopīgu nodarbi," pauda zobārste.

Vecākiem ir ļoti svarīgi apzināties, ka bērniem ir jākopj mutes dobums ar pirmā piena zobiņa parādīšanos. 

Viņa uzsvēra, ka vecākiem ir ļoti svarīgi apzināties, ka bērniem ir jākopj mutes dobums ar pirmā piena zobiņa parādīšanos. "Ir jālieto katram vecumam atbilstoša zobu birstīte un fluoru saturoša zobu pasta. Bērniem ir jāmāca tīrīt zobus, jāparāda, kā pareizi tos kopt. Sākumā bērns pats iztīra zobus, un tad vecāki pārtīra, lai pilnībā noņemtu aplikumu un aizvāktu baktērijas. Zobu tīrīšanu var pārvērst par atraktīvu spēli. Un jāatceras, ka vecāki rāda piemēru bērniem, kā rūpēties par sevi, bērni mācās no mums, pieaugušajiem. Zobu tīrīšanai ir jābūt patīkamam rituālam, kas palīdz rūpēties par savu veselību," pauda Ķīse.

Aptauja tika veikta šī gada martā, un tajā piedalījās 1000 Latvijas, 1000 Lietuvas un 1000 Igaunijas iedzīvotāju.

Avots: ziņu portāls www.jauns.lv