Atsevišķos bērnudārzos aizvien neskaidrība par datu aizsardzības regulu
Stāsts par kādas mammas pieredzi. Pagājušajā nedēļā Sanita apmeklējusi vecāku sapulci bērnudārzā. Tā ir privāta pirmsskola Rīgā ar vairākām filiālēm. Sapulcē informējuši par dažādiem aktuāliem jautājumiem. Arī par Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu.
„Mūs informēja, ka no 25. maija, lai mēs neesam pārsteigti, kad aiziesim uz bērnudārzu un pie skapīšiem mēs neredzēsim bērnu vārdus, jo tie tiks noņemti. Uz darbiņiem, kas tiek pie sienām izlikti pēc to izveidošanas arī tiks noņemti vārdi nost, jo saistībā ar šo regulu to darīt nedrīkstot.”
Iemeslus noņemt bērna vārdu no skapīša Sanita nesaskata. Kopumā par dzirdēto bijusi pārsteigta.
„Man tāda reakcija bija, ka tas taču ir kaut kas tāds pārspīlēts. Vai tik tiešām tas vārds un uzvārda, piemēram, pirmais burts kaut ko izsaka. Tad citi vecāki pajautāja. Un viņiem teica, ka, jā, varot identificēt bērnu un tas cits vecāks varētu kaut ko padomāt par to bērnu, par to, kāds tas zīmējums ir, vai tas ir labāks vai sliktāks. Un kaut kā ar savām domāt to personu it kā netieši aizskart.”
Bērnudārzā arī informējuši, ka domājot par kādu viltīgu regulas apiešanas variantu.
Iespējams, arī mums pēc šīs datu regulas vajadzētu vecākiem papildu atļaujas paprasīt, - izveidot grupiņā kā mācību materiālu dzimšanas dienu kalendāru.
„Tiem zīmējumiem otrā pusē uzrakstīt to vārdu. Visi vecāki skatīsies un priecāsies par zīmējumiem un pēc tam tikai uzzinās, kurš ir viņu bērna zīmējums. Tādā veidā viņi domā apiet šo regulu.”
Datu valsts inspekcijā mierina, ka šāda raudzīšanās uz regulu ir pārspīlējums. „Šajā gadījumā regula neaizliegs uz zīmējumiem bērnu vārdus, arī uz skapīšiem norādīt bērnu vārdus aizliegts nebūs.”
Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja Daina Kājiņa vērtē, ka nevajadzētu piemērot ierobežojumus baiļu dēļ.
„Pirmsskolā es varu minēt divus piemērus. Viens no tiem, ja mēs uz bērnu skapīšiem liekam bērnu vārdus, tad mēs to turpinām darīt, jo tas ir ārkārtīgi svarīgi šajā pirmsskolas vecumā, kad bērns atpazīst savu skapīti, redzot savu vārdu. Tā ir netiešā lasītprasmes apgūšana.”
Bērns iepazīt burtus savā un draugu vārdos.
„Otra lieta, kur, iespējams, arī mums pēc šīs datu regulas vajadzētu vecākiem papildu atļaujas paprasīt, - izveidot grupiņā kā mācību materiālu dzimšanas dienu kalendāru. Bērns apgūst gadalaikus, viņš apgūst mēnešus un nedēļas. Un šāds uzskates materiāls, kad mēs atzīmējam katra bērna dzimšanas dienu, ir ārkārtīgi vērtīgs un noderīgs tieši lai bērns šo kalendāru labāk iepazītu. Ar šo datu regulu, es domāju, ka šim kalendāram nav jāpazūd no grupiņas sienām. Tieši otrādi, ir jāapzinās, jāsaprot, kādēļ mēs to darām un jāturpina darīt.”
Visu rakstu lasiet portālā LSM.lv