Mediķi ceļ trauksmi - pieaug difterijas slimnieku skaits

Latvijā pēdējos gados ir novērojams difterijas gadījumu pieaugums un šobrīd Latvijā ir augstākais saslimstības līmenis Eiropas Savienības valstu vidū. Laika posmā no 2010. līdz 2016. gadam Latvijā apstiprināti 59 difterijas gadījumi.

SPKC speciālisti aicina iedzīvotājus pārliecināties par savu un savu bērnu vakcinācijas statusu potēšanas pasēs vai sazinoties ar savu ģimenes ārstu.

FOTO: Shutterstock.com

SPKC speciālisti aicina iedzīvotājus pārliecināties par savu un savu bērnu vakcinācijas statusu potēšanas pasēs vai sazinoties ar savu ģimenes ārstu.


Veselības ministrijas sabiedrības veselības speciālisti, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi un Latvijas vadošie speciālisti infektoloģijā uzsver, ka difterija, kura Latvijā, vakcinācijas rezultātā, bija tuvu izskaušanai, joprojām ir nopietns apdraudējums iedzīvotāju veselībai mūsu valstī. Slimība, pret kuru vairākus desmitus gadu ir pieejams efektīvs un drošs profilakses līdzeklis – vakcinācija, nedrīkst atgriezties un izraisīt arvien jaunus saslimšanas un nāves gadījumus.


Situācijas nopietnību pierāda janvārī reģistrēts difterijas izraisīts nāves gadījums Latvijas iedzīvotājam darbspējas vecumā (vecuma grupā no 30 līdz 40 gadiem), ko varēja novērst, ja pacients būtu saņēmis revakcināciju. SPKC,  veicot difterijas gadījuma epidemioloģisko izmeklēšanu, noskaidrojis slimnieka kontaktpersonas un organizējis nepieciešamos pasākumus, lai novērstu citu cilvēku inficēšanos. 

Neraugoties uz to, ka vakcinācija pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam (vakcināciju apmaksā valsts), vakcinācijas aptveres rādītāji ir nepietiekami, lai nodrošinātu  infekcijas izskaušanu.

SPKC atgādina, ka vienīgais un drošākais aizsardzības līdzeklis pret difteriju ir vakcinācija, kas nepieciešama gan bērniem, gan pieaugušajiem. Bērni tiek vakcinēti Vakcinācijas kalendāra ietvaros divu, četru, sešu un 12 līdz 15 mēnešu vecumā, bet pēc tam – 7 un 14 gadu vecumā. Imunitāte nesaglabājas visu mūžu, tāpēc ir ļoti būtiski veikt revakcināciju ik pēc 10 gadiem. 


Neraugoties uz to, ka vakcinācija pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam (vakcināciju apmaksā valsts), vakcinācijas aptveres rādītāji ir nepietiekami, lai nodrošinātu  infekcijas izskaušanu. 2015. gadā vakcinācijas aptvere pret difteriju un stingumkrampjiem pieaugušajiem (vecākiem par 25 gadiem) bijusi 65,3% (pēc ģimenes ārstu datiem), pusaudžiem 14 gadu vecumā – 91%, bērniem 7 gadu vecumā – 97,4%. Tas nozīmē, ka aptuveni trešā daļa pieaugušo nokavēja balstvakcināciju pret difteriju un katrs desmitais pusaudzis pabeidz skolu un uzsāk pieaugušo gaitas bez pietiekamas aizsardzības pret šo dzīvībai bīstamo infekcijas slimību.

 


LASI ARĪ:  Stāsts: Vīratēvs nomira no difterijas, vīramāte ārstē saslimšanas smagās sekas 

Reklāma
Reklāma

65% pieaugušo un 5% bērnu Latvijā nav vakcinēti pret difteriju



Lai vakcinētos pret difteriju nepieciešams vērsties pie sava ģimenes ārsta. Savukārt ģimenes ārsta pienākums ir atgādināt saviem pacientiem par vakcinācijas un revakcinācijas nepieciešamību un skaidrot tās nozīmi veselības saglabāšanā. 


SPKC speciālisti aicina iedzīvotājus pārliecināties par savu un savu bērnu vakcinācijas statusu potēšanas pasēs vai sazinoties ar savu ģimenes ārstu. 


Ja Jūs vai Jūsu tuvinieki ir vecuma grupā virs 25 gadiem un pēdējo 10 gadu laikā neesat saņēmuši pretdifterijas poti – sazinieties ar savu ģimenes ārstu par iespējām veikt vakcināciju. Vakcīna ir pilnībā valsts apmaksāta un jums par to papildus nav jāmaksā.