Jaunā LNB ēka nodota ekspluatācijā; drīz notiks dažādi projekti laikmetīgās mākslas un grāmatniecības jomā

Jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkā, kas piektdien, 6.jūnijā, nodota ekspluatācijā,  jūlijā plašākai sabiedrībai tiks piedāvāti vairāki nozīmīgi Rīga 2014 projekti laikmetīgās mākslas un grāmatniecības jomā. Tāpat Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros bibliotēkā būs skatāmas 5. un 6.gadsimta mozaīku kopijas no Ravennas.

Beidzot, beidzot! Jaunā bibliotēkas ēka ir nodota ekspluatācijā.

FOTO: Edijs Pālens, http://www.edijsfoto.lv/

Beidzot, beidzot! Jaunā bibliotēkas ēka ir nodota ekspluatācijā.

 

1.jūlijā LNB tiks atklāta izstāde un lekciju cikls „Grāmata 1514–2014”. Mūsdienu laikmetu grāmatniecībā nereti sauc par „otro Gūtenberga atnākšanu” un šī vērienīgā izstāde būs veltīta drukātās grāmatas  500-gadei un grāmatas saturam 21.gadsimtā. Šajā izstādē uz Rīgu no citām valstīm atvesti unikālu grāmatu eksemplāri.Šī izstāde būs paralēls pasākums akadēmiskajiem lasījumiem „21.gadsimta saturs”, kuros piedalīsies vadošie pasaules literāti un kultūras speciālisti.

Eiropas bibliotēku unikālas grāmatas papildinās interaktīvas prezentācijas metodes, kas palīdzēs iegūt maksimāli plašu informāciju ne tikai par grāmatniecību, bet arī par vēsturi, ģeogrāfiju, politiku, reliģiju, mākslu, mūziku pirms 500 gadiem. Izstādē skanēs renesanses laika mūzika, būs skatāmi izcilu mākslinieku, tostarp AlbrehtaDīrera, mākslas darbi.

Līdz ar LNB jaunās ēkas atklāšanu, 2.jūlijā tur būs skatāma arī laikmetīgās mākslas izstāde „Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam.”Laikmetīgās mākslas centra veidotā ekspozīcija ir ekskurss Latvijas 20. un 21.gadsimta avangarda mākslā. LNB jaunajā ēkā būs aplūkojami septiņu Latvijas mākslinieku novatoru darbi, sniedzot ieskatu par sava laika eksperimentālām, pat utopiskām mākslas vērtībām. Izstāde ir dialogs starp dažādiem laika periodiem, uzrādot savstarpējās sakarības un pārmantojamību mākslas darbos, kuri katrs pieder citam laikmetam un citai ideoloģiskajai ērai.

Izstādē pārstāvētie mākslinieki: Kārlis Johansons (1890–1929), Gustavs Klucis (1895–1938), Valdis Celms (1943), Jānis Krievs (1942), Artūrs Riņķis (1942), Gints Gabrāns (1970) un Voldemārs Johansons (1981).

Reklāma
Reklāma

Savukārt jau no 10.jūlijā bibliotēkas telpās apmeklētājus priecēsagrīnas kristietības mozaīkas - augstvērtīgas kopijas no Bizantijas laika šedevriem Ravennā, un grāmatu plauktos lasītavās būs izvietotas mūsdienu mākslinieku grāmatu mozaīkas(bibliomosaico).Ravenna tiek dēvēta par mozaīku pilsētu, jo tieši šeit meklējami Rietumeiropas kristīgās mākslas izplatības kanonu pirmsākumi.Agrīnās kristietības laika mozaīku izstādi papildinās vēsturiskās liecības par reliģiju, valstisko iekārtu un cilvēkiem nozīmīgā Eiropas kultūras vēstures periodā. Projekta ietvaros paredzēta diskusija par vēsturiskajām mozaīkām, kā arī par mūsdienu mozaīku mākslu.

Tāpat jau šobrīd līdz 20.jūnijam LNB ēkā skatāmas vairākas Rīgas Fotomēnesis 2014 izstādes - Ivetas Vaivodes personālizstāde „Klēpis”, izstāde „Rīgas vēsturiskā mantojuma atdzimšana” un Mērijas Elenas Mārkas personālizstāde par  klasisku dokumentālā foto tradīciju, kurā robežojas un pārklājas fotožurnālistika un subjektīvais dokumentālisms.

Latvijas Nacionālā bibliotēkabūs būtiska  norises vieta Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmā, kļūstot par vietu izstādēm, koncertiem, kongresiem, konferencēm un filmu demonstrējumiem.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu organizē nodibinājums Rīga 2014 sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. Rīga 2014 programmas partneris ir Lattelecom, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.