Kādas izmaiņas būs 2014.gadā bērnu pabalstu sistēmā?

Saeima šodien otrajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā un likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kas paredz būtiskas izmaiņas bērnu pabalstu apmērā un izmaksas nosacījumos.

Likuma grozījumi paredz arī iespēju bērna vecākam vienlaicīgi strādāt un saņemt vecāku pabalstu 30% apmērā no piešķirtā vecāku pabalsta.

FOTO: Aigars Hibneris

Likuma grozījumi paredz arī iespēju bērna vecākam vienlaicīgi strādāt un saņemt vecāku pabalstu 30% apmērā no piešķirtā vecāku pabalsta.

 

Likuma izmaiņas paredz no nākamā gada 1.janvāra bērna kopšanas pabalsta apmēru paaugstināt līdz 171 eiro jeb no 100 līdz 120 latiem. Tas turpmāk būs universāls pabalsts, ko līdz bērna pusotra gada vecumam varēs saņemt visu mazuļu vecāki neatkarīgi no nodarbinātības statusa, portāls mammamuntetiem.lv uzzināja Saeimas Preses dienestā.

 

Atšķirībā no patlaban spēkā esošās kārtības to varēs saņems arī vecāks, kurš jau saņem vecāku pabalstu. Arī minimālais vecāku pabalsts ar nākamo gadu pieaugs līdz 171 eiro.

 

Savukārt izmaiņas vecāku pabalsta piešķiršanā, ievērojot tiesiskās paļāvības principu, stāsies spēkā no 2014.gada 1.oktobra. Saskaņā ar tām būs iespēja izvēlēties vecāku pabalsta saņemšanas periodu – līdz bērna 12 vai 18 mēnešu vecumam.

 

Pabalsta saņemšanu pagarinot līdz bērna pusotra gada vecumam, tā apmērs mēnesī būs 43,75% apmērā no vecāka bruto algas. Savukārt, izvēloties pabalstu saņemt līdz bērna gada vecumam, kā tas noteikts patlaban, ikmēneša pabalsts būs 60% no bruto algas.

 

Reklāma
Reklāma

Likuma grozījumi paredz arī iespēju bērna vecākam vienlaicīgi strādāt un saņemt vecāku pabalstu 30% apmērā no piešķirtā vecāku pabalsta.

 

Pārejas posmā - laikā no 2014.gada janvāra līdz septembrim - sociāli apdrošinātas personas līdz bērna gada vecumam varēs saņemt vecāku pabalstu 70% apmērā no veiktajām sociālajām iemaksām. Otra alternatīva – doties strādāt un saņemt bērna kopšanas pabalstu 171 eiro. Arī no bērna gada līdz pusotra gada vecumam vecāks varēs vienlaicīgi saņemt bērna kopšanas pabalstu un strādāt.

 

Patlaban vecāku pabalsts tiek aprēķināts 70% apmērā no sociālās apdrošināšanas iemaksu algas, taču šo samazinājumu kompensēs iespēja līdztekus vecāku pabalstam saņemt universālo bērna kopšanas pabalstu 171 eiro apmērā, norāda likumdošanas iniciatīvas autori. 

 

"Neskatoties uz ļoti saspringto laika grafiku, deputātiem komisijā tomēr ir izdevies vienoties un panākt kompromisu, kas ir pieņemams gan visiem politiskajiem spēkiem, gan atbildīgajām ministrijām. Ja izmaiņas šajos likumos netiktu veiktas, nākamā gada valsts budžetā plānotajam pabalstu pieaugumam naudu nevarētu paredzēt un ilgi gaidītā reforma būtu jāatliek uz nenoteiktu laiku," norāda par likumprojekta virzību atbildīgās Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.