Vai zini, cik tējkarošu sāls, nekaitējot veselībai, dienā drīkst izlietot?

Ikviens no mums dienā patērē kādu daudzumu sāls. Bet vai mēs zinām, cik daudz sāls dienā var izlietot, nekaitējot veselībai? Un atbilde ir - vienu tējkaroti jeb 5 gramus.

Arī cepumi un sausās brokastu pārslas var saturēt lielu daudzumu sāls.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Arī cepumi un sausās brokastu pārslas var saturēt lielu daudzumu sāls.

Ko pārmērīga sāls lietošana nodara mūsu veselībai?

Nenoliedzami vārāmais sāls ir galvenais nātrija avots cilvēka uzturā, taču, jo vairāk sāls uzturā Jūs lietojat, jo augstāks būs jūsu asinsspiediens. Būtisks ierocis paaugstināta arteriālā asinsspiediena pazemināšanai ir sāls patēriņa samazināšana uzturā. Mediķi norāda - pārmērīga sāls daudzuma uzņemšana var paaugstināt asinsspiedienu jebkurā vecumā.

 

"Slēptais" sāls

Ikdienas sāls patēriņam nevajadzētu būt lielākam kā 5 grami jeb viena tējkarote. Šis daudzums ietver ne tikai to sāli, ko Jūs pieberat ēdienam tā gatavošanas laikā, bet arī to sāls daudzumu, kas ir maizē, sierā, gaļas izstrādājumos u.c.

Vairums cilvēku sāli apēd daudz vairāk, bieži to pat neapzinoties, jo sāli satur arī rūpnieciski gatavoti produkti - tā saucamais "slēptais sāls". Trīs ceturtdaļas (75%) sāls, ko mēs uzņemam ar pārtiku, tiek uzņemtas ar gatavajiem pārtikas produktiem. Jāatceras, ka ne vienmēr produktiem ar augstu sāls saturu ir sāļa garša. Šiem produktiem ir pievienots cukurs, kas neļauj sajust sāļo garšu.

 

Daudz sāls var saturēt arī, piemēram, cepumi vai sausās brokastu pārslas!

 

Nav nepieciešams pilnīgi izslēgt sāls uzņemšanu, bet gan samazināt to pārtikas produktu patēriņu, kuri satur daudz sāli.

 

Kā zināt, ka pārtikas produkts satur daudz sāls?

Dažkārt pārtikas produkta marķējumā tiek norādīts nātrija saturs pārtikas produktā. 1 grams sāls (NaCl) satur 0,4 gramus nātrija, tādēļ, zinot nātrija saturu pārtikas produktā, iespējams aptuveni aprēķināt sāls saturu pēc sekojošas formulas: sāls = nātrijs x 2,5.

 

Daudz sāls nozīmē: 1,25 grami vai vairāk sāls uz 100 gramiem produkta (vai 0,5 grami vai vairāk nātrija uz 100 gramiem produkta).

Maz sāls nozīmē: 0,25 grami vai mazāk sāls uz 100 gramiem produkta (vai 0,1 grams vai mazāk nātrija uz 100 gramiem produkta).

Ja sāls daudzums produktā ir starp šiem skaitļiem, tas ir uzskatāms par vidēju.

 

Kā samazināt sāls patēriņu?

Reklāma
Reklāma

Cilvēki ir pieraduši pie sāls garšas un pievieno to ēdienam pat pirms ēdiena nogaršošanas, taču tad pazūd ēdiena garšas nianses. Šo paradumu var mainīt, ja pakāpeniski samazina sāls patēriņu, tā vietā palielinot dažādu garšvielu un garšaugu lietošanu. Vēlēšanās baudīt sālītus ēdienus izzūd relatīvi ātri un pēc kāda laika sālīts ēdiens cilvēkiem jau liekas nepatīkams. Lietojot mazāk sāls, Jūs labāk izjutīsiet ēdiena dabisko garšu.

 

Pievērsiet uzmanību sāls saturam pārtikas produktu marķējumā! Viens no vienkāršākajiem sāls patēriņa samazināšanas veidiem ir salīdzināt pārtikas produktu marķējumu (cik iespējams!) un izvēlēties produktus ar zemāku sāls saturu.

 

Izvairieties no sāls pievienošanas, gatavojot ēdienu, jo bieži vien tas ir tikai ieradums. Aizstājiet sāli ar svaigiem vai kaltētiem garšaugiem un garšvielām - ķiplokiem un sīpoliem, dzērveņu, cidoniju, citronu un citām skābajām sulām;

 

Ja tiešām nepieciešams, uzkaisiet sāli gatavam ēdienam. Tomēr labāk centieties no tā izvairīties. Neturiet sālstrauciņu uz galda, lai roka automātiski nesniedzas pēc tā!

 

Nekad nepievienojiet sāli ēdienam pirms pagaršošanas!

 

Pārtikas produktus, kas satur daudz sāls (veikalos nopērkami gatavi pārtikas produkti, pusfabrikāti, desas, cīsiņi, gaļas un zivju konservi, sālīta un kūpināta gaļu un zivis, dārzeņu konservi, sausās zupas, buljona kubiciņus, sojas mērces) vajadzētu lietot reti un mazos daudzumos. Konservēto zirnīšu vietā izvēlieties svaigos vai saldētos. Desu un cīsiņu vietā nopērciet un pagatavojiet gabaliņu svaigas gaļas.

 

Palieliniet to produktu patēriņu, kas sāli satur maz vai nemaz.

 

Lietojiet uzturā svaigus dārzeņus un augļus. Tie satur kāliju, kas zināmā mērā ir pretstats nātrijam. Tas veicina ūdens izdalīšanos, ko aiztur nātrijs. Daudz kālija ir pupās, zirņos, lēcās, selerijās, kāpostos, ķirbjos, redīsos, sarkanajās bietēs, tomātos, kartupeļos, upenēs.

 

Jūras sāls, ķiploku sāls un dažādi garšvielu maisījumi, kuru pamatā ir sāls nav ne ar ko veselīgāki par parasto sāli!

 

Ja tomēr lietojat nedaudz sāls, parastā sāls vietā labāk lietot sāli ar joda piedevu.

 

Materiālā izmantota Slimību profilakses un kontroles centra un Veselības ministrijas speciālistu sagatavotā informācija.