Aukstumpumpas – kā tās ārstēt

Mainīgos laika apstākļos īpaši aktivizējas aukstumpumpu izplatība. Diemžēl tiem, kas reiz inficēti ar aukstumpumpu izraisošo vīrusu, nav iespējas no vīrusa izārstēties pilnībā. Vīruss „snauž” nervu sistēmā, gaidot labvēlīgus apstākļus jaunam uzplaiksnījumam.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Inficētajiem cilvēkiem HSV1 vīruss atrodas deguna izdalījumos, asarās, asinīs, urīnā, u.c. Vīruss nonāk organismā caur gļotādu vai ādas bojājumiem, kur tas vairojas, pēc tam nonākot asinsritē. Foto: Pexels.com

Tāpēc „BENU aptiekas” farmaceite Kristīne Brencāne sniedz padomus, kā iespējams vīrusu organismā padarīt vājāku, neļaujot tam izlauzties, kā arī stāsta par to, kādas apārstēšanas metodes izmantot, ja aukstumpumpa parādījusies.

 

Kas ir aukstumpumpas?
Aukstumpumpas jeb herpes attīstās, inficējoties ar „Herpe simplex” vīrusu. Visbiežāk sastopami divi herpes vīrusa paveidi. Visvairāk izplatīts „Herpe simplex virus 1” (HSV1 tips - herpes labilais), kas bojā sejas ādu un lūpas, roku un kāju pirkstus, kā arī otrais vīrusa tips, kas skar gļotādu un dzimumorgānus. Līdzīgas pumpas var mesties arī mutes dobumā (čūlainais stomatīts). 


Inficētajiem cilvēkiem HSV1 vīruss atrodas deguna izdalījumos, asarās, asinīs, urīnā, u.c. Vīruss nonāk organismā caur gļotādu vai ādas bojājumiem, kur tas vairojas, pēc tam nonākot asinsritē. Inficēšanas visbiežāk notiek agrā bērnībā, kad nav vēl attīstījusies spēcīga imūnsistēma, taču nereti vīruss tiek nodots jau dzemdību laikā, nonākot kontaktā ar inficētas mātes ādu. Līdz piecu gadu vecumam ar vīrusu inficējas vidēji 30% bērnu, bet līdz pilngadības sasniegšanai ar herpes vīrusu inficējušies jau 90% bērnu. Lai gan ne visiem cilvēkiem, kuru organismi inficēti ar herpes vīrusu, tas izpaužas ārēji, farmaceite Kristīne Brencāne atklāj, ka tomēr atbrīvoties no šī vīrusa tikpat kā nav iespējams.

Tiem, kuri ir inficēti ar HSV1, speciāliste rekomendē visa gada garumā aktīvi spēcināt imūnsistēmu. Imunitātei būtiskākais ir pilnvērtīgs uzturs, kurā ir pietiekams daudzums vitamīnu un minerālvielu.


Vai iespējams izvairīties no aukstumpumpām?
Vīruss pat vairākus gadus var neaktīvā stāvoklī atrasties nervu sistēmā līdz brīdim, kad tas, pavājinoties imunitātei, aktivizējas un izraisa vīrusa saasinājumu, kas izpaužas kā aukstumpumpa. Tas, cik bieži HSV1 liek par sevi manīt, atkarīgs no imūnsistēmas, kā arī vecuma. 10-20% vīrusa nēsātāju (jauniešiem un gados jauniem pieaugušajiem) herpes vīruss aktivizējas regulāri un atkārtoti, savukārt gados vecākiem cilvēkiem vīruss aktivizējas salīdzinoši reti. Neaktīvu vīrusu aktivizē imūnsistēmas traucējumi, saslimšanas, piemēram, saaukstēšanās, akūtas infekcijas, iekaisumi, arī stress, pārslodze, pārsauļošanās un pārsalšana. Šo apstākļu rezultātā HSV1 aktivizējas, un ar asins plūsmu tas parādās uz ādas virsmas kā aukstumpumpa. 


Tiem, kuri ir inficēti ar HSV1, speciāliste rekomendē visa gada garumā aktīvi spēcināt imūnsistēmu. Imunitātei būtiskākais ir pilnvērtīgs uzturs, kurā ir pietiekams daudzums vitamīnu un minerālvielu. Tāpat būtisks ir arī pietiekams miegs un izvairīšanās no stresa. Būtu arī jāizvairās no ilgstošas atrašanās vējā vai saulē. Ja cilvēkam ir izteikti sausa vai iekaisusi sejas āda, aukstumpumpas var izveidoties ne tikai uz lūpām, bet arī lūpu kaktiņos, zem deguna, kā arī uz vaigiem, ausu ļipiņām u.c. Tāpēc, dodoties ārpus mājām, jebkurā gada laikā āda jāaizsargā no vēja, saules un temperatūras svārstībām, piemēram, uz lūpām lietojot higiēnisko lūpukrāsu, bet sejas ādu aizsargājot ar atbilstošu krēmu. 

Reklāma
Reklāma

 


LASI ARĪ: Aukstumpumpa jeb herpe grūtniecei - kad tās patiešām ir bīstamas

Herpētiskais stomatīts bērniem! Ko darīt?


 

Aukstumpumpas radītā nieze un kņudoņa var radīt zināmu diskomfortu, tomēr lielākajai daļai cilvēku tā izraisa nepatīkamas emocijas sava nepievilcīgā izskata dēļ. Tomēr nav ieteicams mēģināt aukstumpumpu pārspiest vai apslēpt ar kosmētikas kārtu. Tā kā pumpa ir noklāta ar brūcītēm un pildīta ar šķidrumu, šādas darbības var tikai traucēt dzīšanas procesam un izraisīt ādas tālāku infekciju. Ņemot vērā, ka infekcija tiek nodota cieša ķermeņa kontakta laikā, HSV1 uzplaiksnījuma periodā būtu jāatturas no skūpstīšanās un gadījuma dzimumsakariem. Jāpievērš pastiprināta uzmanība personīgajai higiēnai, kā arī jāatturas ar citiem cilvēkiem izmantot kopīgus traukus (glāzes, krūzes, galda piederumus) un dvieļus. Divas nedēļas pēc izveseļošanās nedrīkstētu nodot donoru asinis, kā arī labāk būtu atlikt nopietnas medicīniskās manipulācijas vai operācijas.