Ar difteriju slimā bērna lietā atklāj pārkāpumus arī homeopāta darbā

Pārbaudi lietā, kas saistīta ar bērna saslimšanu ar difteriju, Veselības inspekcija sāka pēc tam, kad pirms dažiem mēnešiem iestādē vērsās Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, šodien vēsta Latvijas radio – 1 ziņu raidījums.

FOTO: Edijs Pālens, http://www.edijsfoto.lv/

 

Sākot izpēti, Veselības inspekcija atklāja, ka ar difteriju saslimušais bērns patiešām nebija vakcinēts ne pret vienu slimību, jo kopš bērna piedzimšanas pret vakcināciju iebilst bērna māte.

Inspekcijas pārstāve Valentīna Berga norāda, ka ārsti var sniegt paplašinātus, padziļinātus skaidrojumus, kādas var būt sekas nevakcinētam bērnam, bet, ja vecāki kategoriski atsakās, ārstam nav iespējams vakcināciju nodrošināt: „Izskatot lietas materiālus, sākot ar ģimenes ārsta kartiņu, tur ir atkārtoti ieraksti - mamma no vakcinācijas atsakās. No jebkādas vakcinācijas. Tas tad arī ir rezultāts tam, kas ir noticis.”


Sākotnēji Bērnu slimnīcai bija ziņas, ka meitenītes vecāki bija apzināti pieņēmuši lēmumu bērnu nevakcinēt, konsultējoties tieši ar homeopātu. Tām Veselības inspekcija nerada dokumentālu apstiprinājumu, jo, iespējams, bija tikai sarunas. Taču inspekcija atklāja ko citu -  kad pie homeopāta nonāca slimais bērns, šis ārsts neatklāja difteriju un sāka ārstēt ar homeopātiskiem līdzekļiem, un saslimšana attīstījās.
 

Taču vizītes pie ārsta bijušas tikai slimības sākuma posmā, bet pēc tam homeopāts konsultēja vecākus, bērnu vispār neredzot - sarakstoties ar e-pastiem.  Tas arī ir pārkāpums, stāsta Berga no Veselības inspekcijas: „Un, lūk, kā ir, kad mēs arvien mūsdienās vairāk izmantojam šos e-pakalpojumus, un sarakste notiek.  Caur e-saraksti jau neredz objektīvo stāvokli. Īpaši raksturīgi tas ir tad, kad informāciju par cilvēka veselības stāvokli sniedz trešā persona – vecāks stāsta par bērnu.  Tāpēc dakterim pēc zvana, otrā trešā vai pēc sarakstes bija jālūdz vai nu nekavējoties atvest bērniņu, vai doties pašam apskatīt bērnu.”


Berga saka - ja bērnu homeopāts būtu apmeklējis, iespējams, difteriju varēja atklāt agrāk, nevis novēloti. Tomēr homeopāts un arī bērna māte apstiprina, ka homeopāts vienā no sarunām teicis mātei, ka, ja meitas stāvoklis kļūst smagāks, tad jābrauc uz slimnīcu.

Ja bērnu homeopāts būtu apmeklējis, iespējams, difteriju varēja atklāt agrāk, nevis novēloti.

Reklāma
Reklāma


Šajā lietā Veselības inspekcija pēc pārkāpumu konstatēšanas ārsta darbā sastādījusi protokolu, taču vēl nav pieņemts lēmums par noteikto administratīvā naudas soda apmēru. Šī ir pirmā sūdzība par ārsta homeopāta darbu.


Berga uzsver - sabiedrībai jāsaprot, lai arī homeopāts ārstē ar nedaudz citādām metodēm, viņš tāpat kā ginekologs vai neirologs ir ārstniecības persona. „Homeopātam tāpat ir jābūt sertificētam, homeopātam ir tāda pati atbildība pret ikviena cilvēka veselību, kā jebkuras citas specialitātes ārstam.”

 

Tomēr šīs ģimenes bēdīgās pieredzes stāsts ir ar laimīgām beigām, stāsta Bērnu slimnīcas bērnu infektoloģe un vakcinācijas speciāliste Dace Zavadska: „Bērniņš izveseļojās, varētu teikt - gandrīz pilnībā. Par vecāku attieksmi droši vien es neesmu kompetenta runāt.  Tagad bērns ir bērns uzsācis vakcināciju pēc Latvijā noteiktā vakcinācijas kalendāra bez sarežģījumiem.”


Daktere Zavadska gan ļoti aicina citus vecākus un mediķus nekādā gadījumā neriskēt ar bērnu veselību un dzīvību un savus lēmumus balstīt uz zinātniskiem faktiem, nevis zinātniski populāriem vai interneta vidē iegūtiem.