Meklējam lazdu! Pumpuru tēja – dziedinoša, rieksti - stiprinoši

Lazdas vēstījums – sveiciens jaunībai! Jo tam, kurš šo iepazinis draudzībā, asinsvadi kārtībā, āda vesela, emocijas necietē akmeņos un dzīvesspars plūst pāri malām arī tad, kad mati jau sirmi.

Lazdas labumus var izmantot visu gadu.

FOTO: Shutterstock.com

Lazdas labumus var izmantot visu gadu.

Veselības stiprināšanai izmanto gan lazdas mizu, pumpurus, ziedus, lapas, gan augļus – riekstus. Viss der kā iekšķīgai, tā ārējai lietošanai.


Pārliecinies tūlīt – labs!
Martā laiks notiesāt savākto riekstu krājumus. Visam, kas gatavots no šiem kodoliem, piemīt mīkstinoša, urīndzenoša un pretiekaisuma iedarbība, tas spēcina organismu un aktivē asinsradi. Rieksti ir gan kalorijām, gan veselīguma stiprinātājiem īpaši bagātīgi – satur olbaltumvielas, vitamīnus, aminoskābes (20!), karotīnu, minerālvielas, šķiedrvielas, kā arī nepiesātinātām taukskābēm bagātīgu eļļu, kas īpaši ieteicama, ja ārstējama ateroskleroze.

* Našķis, kas vienlaikus noderīgs palīgs cīņai pret paaugstinātu asinsspiedienu, diabētu, anēmiju, sklerozi, nierakmeņiem un žultsakmeņiem, ir riekstu piens, kura recepte līdz mums atnākusi no Avicennas laikiem.

Kodolus aplej ar aukstu ūdeni un atstāj uz astoņām stundām, tad sablendē vai piestā saberž, aplej ar ūdeni, kurā mirkuši, un atstāj mierā vēl uz četrām stundām.

Krējumveidīgo masu liek uz lēnas uguns un, uzmanoties, lai nepierauj, karsē līdz pirmajam burbulim, padzesē, nokāš. Pēc garšas pievieno sāli un cukuru.

* Ar medu pārlieti riekstu kodoli, pēc garšas papildināti ar žāvētiem augļiem un sēkliņām – profilaktisks līdzeklis pret mazasinību, spēku izsīkumu, reimatismu; šis gardums arī palīdz izturēt ilgstošu fizisku slodzi.Pavasarī nenokavē
Lazda piedāvā savus labumus vēl brīdi pirms astronomiskā pavasara iestāšanās. Tiklīdz sāk riņķot sulas, laiks vākt miecvielām un ēteriskajām eļļām bagātīgo mizu. Šim nolūkam vislabāk der 2 līdz 5 centimetrus resni bezzaru dzinumi. Novilkto ādiņu uzreiz sagriež mazos gabaliņos un liek žāvēties.

* Vielas, ko satur lazdas miza, paplašinot sīkos asinsvadus, stiprina vēnas, darbojas pret sklerozi, palīdz normalizēt holesterīna līmeni asinīs, labvēlīgi ietekmē prostatas dziedzeri. Neaizķepuši asinsvadi visbiežāk ir sinonīms stiprai veselībai.

Lietojot šādu tēju, līdzsvarojas arī asinsspiediens, uzlabojas nieru darbība – nav rīta tūsku.

* Pumpuru tēja ir papildlīdzeklis smagu plaušu slimību ārstēšanā; iedarbību pastiprina sasmalcinātu riekstu piedeva.

* No lazdas pumpuriem gatavo tinktūru: vienu daļu pumpuru aplej ar desmit daļām degvīna, pāris nedēļas tur gaismā, ļaujot ievilkties. Lieto pa 10 līdz 15 pilieniem organisma spēcināšanai.

* Ziedputekšņi no dzeltenajām vīrišķo ziedu spurdzēm, sausi izžāvēti, līdzīgi kā likopodijs, noder grūti dzīstošu čūlu un mitru ādas izsitumu mazināšanai. Bet, pastaigas laikā iebirdināti mutē, vairo enerģiju un uzlabo pašsajūtu.


Vasarā nenokavē
Lazdas lapas ir tikpat bagātīgas ar dziednieciskajām vielām kā mizas un pumpuri. Tās žāvējamas kopā ar sīkajiem zariņiem, ko nereti sanāk noraut kopā ar lapām.

* Lapu uzlējums – diurētisks līdzeklis, kas kavē nieru un žultspūšļa akmeņu veidošanos, der arī piena sekrēcijas rosināšanai jaunajām māmiņām.

* Prostatas iekaisuma mazināšanai – lapu novārījums.

Reklāma
Reklāma

* Vīriešu tēja: lazdas lapas un mizas, naudulis, upeņu lapas un ogas, kalmes vai lupstāja sakne. Šāds dzēriens atraisa seksualitāti, mazina iekaisumu ķermeņa zemjostas daļā.

Lazdas lapu un ziedošu vīgriežu lakstu tēja – dzēriens asinsvadu stiprināšanai.

* Nomierinoša tēja domu skaidrībai – tējkaroti maisījuma, kurā lazdas lapas kopā ar sasmalcinātiem zaru galiņiem, vīgrieze, dažas peoniju ziedlapas, pūķgalve un upeņu lapotie zariņi, pārlej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties un dzer, izbaudot aromātu un garšu.

* Lazdas lapas ir pateicīgs augs pirtsslotiņu gatavošanai. Platas un maigas, tās nodrošina patīkamu pieskārienu ķermenim – gan fizisko, gan enerģētisko. Tāpēc labi der bērnu radināšanai pie pirts procedūrām. Ieteicamas vēl tā pieņēmuma dēļ, ka lazda atraisa inteliģenci, kas saistīta ar intuīciju, kā arī stiprina vēlmju piepildīšanai nepieciešamo uzņēmību. Sevišķi iedarbojas uz ļaudīm, kuri dzimuši no 22. marta līdz 31. martam un no 24. septembra līdz 3. oktobrim, jo pēc druīdu horoskopa tas ir Lazdas laiks, kas cilvēkā paspilgtina šā koka enerģētiskās iezīmes.

* Lazdas pirtsslotas ļoti ieteicamas arī vīriešiem prostatas veselības stiprināšanai – karstajos tvaikos kārtīgi sakarsētu, tādu labu brīdi patur uz cirkšņu limfmezgliem.


Rudenī veselības stiprināšanai der arī vēl nenogatavojušies rieksti.

* Negatavu augļu (rieksti ar visām čaumalām) novārījums – iedarbīgs līdzeklis pret caureju.

* Zaļo vīkalu (plaukstiņa, kurā sēž rieksts) novārījums noder iekaisuša mutes dobuma un rīkles gļotādas skalošanai.


Ziemā nenokavē

* Viena no iespējām, kā aizraujoši piepildīt garos ziemas vakarus – pastudēt literatūru par saimniecībā noderīgu lietu izgatavošanu no lazdas klūgām un ķerties šim darbam klāt. Paļāvīgs materiāls, tīkama nodarbošanās, sastapšanās ar spēka avotu gan gatavošanas, gan lietošanas laikā.

* Pēc iespējas daudzpusīgāk izmantot lazdas riekstu eļļu. Tā der gan pie salātiem, gan pa karotītei ieņemama organisma ieeļļošanai. Bērniem lietojama arī cērmju izdzīšanai, vēnu slimniekiem – sāpīgo mezglu ieziešanai, dāmām – iemasēšanai galvas ādā matu augšanas veicināšanai.

 

Teksts: Selga Amata

Avots: