Ko darīt, ja iekož suns vai kaķis?

Kad nepieciešama pote pret trakumsērgu, un kāda ir pirmā palīdzība pēc suņa vai kaķa koduma?

 

Ja iekodis paša mājdzīvnieks, saimnieks pats ir atbildīgs par dzīvnieka vakcināciju.

FOTO: Shutterstock.com

Ja iekodis paša mājdzīvnieks, saimnieks pats ir atbildīgs par dzīvnieka vakcināciju.

Dzīvnieki ar savām siekalām pārnēsā trakumsērgu, kas nav ārstējama slimība. Ja ir iekodis dzīvnieks (suns, kaķis, meža dzīvnieks u. tml.), vienmēr ir jāpieņem, ka dzīvnieks varētu būt inficēts ar trakumsērgu, tāpēc obligāti un pēc iespējas ātrāk jādodas uz tuvākās slimnīcas uzņemšanas nodaļu vai traumpunktu, kur sniegs nepieciešamo palīdzību, tostarp arī vakcīnu pret trakumsērgu.
 
Gadījumos, kad sabiedriskā vietā iekodis dzīvnieks un klāt bijis saimnieks, no saimnieka jāuzzina, vai dzīvnieks ir potēts, kad tas ir noticis, kā arī jāiegūst pierādījums (dokuments) par vakcināciju.
 
Ja iekodis paša mājdzīvnieks, saimnieks pats ir atbildīgs par dzīvnieka vakcināciju. Saimniekam jādodas uz uzņemšanas nodaļu vai pie ķirurga, bet veterinārārstam jāapstiprina, ka košanas brīdī dzīvnieks patiešām ir bijis vesels.

Pirmā palīdzība pēc koduma

 • Pirmā palīdzība mājas apstākļos līdz kvalificētas palīdzības saņemšanai ir brūces skalošana zem tekoša ūdens, tā samazinot siekalu daudzumu brūcē. Brūci nevajadzētu apstrādāt ar briljantzaļo (tautā sauktu par zeļonku), jo pēc tam grūti izvērtēt brūces plašumu un dziļumu.
 •  
  Ja brūce ir plaša, dziļa un asiņo, vispirms nepieciešams apturēt asiņošanu mājas apstākļos, uzliekot tīru pārsēju, vienlaikus zvanot pa tālr. 113.
   
 • Ja brūce nav tik plaša un asiņošana veselībai vai dzīvībai draudus nerada, cietušais pats var doties uz tuvāko ārstniecības iestādi pēc palīdzības.
   
 • Ja brūce ir vairāk nekā skrāpējums, pēc iespējas ātrāk ieteicams doties pie ģimenes ārsta vai ķirurga. Speciālists izvērtēs traumu un sāks profilaktiskus pasākumus. Ja negadījums noticis brīvdienās, jāmeklē palīdzība tuvākajā medicīnas iestādē.
   
Reklāma
Reklāma

Saistītie raksti