Onkoloģe Baltiņa: "Man nav padomu, kā nesaslimt, man ir padomi, kā slimību neielaist"

„Kas var būt labāks, kā uzdāvināt bērnam mammu, kaut uz gadu...,” par krūšu  pašpārbaudi un regulāru krūšu pārbaužu nepieciešamību stāsta onkoloģe – ķīmijterapeite  Dr.habil.med. Dace Baltiņa, RSU asoc. profesore, RAKUS galvenā speciāliste. 

Dace Baltiņa ir viena no izglītojoši informatīvās brošūras Saki vēzim - Nē! autorēm.

FOTO: Shutterstock.com

Dace Baltiņa ir viena no izglītojoši informatīvās brošūras "Saki vēzim - Nē!" autorēm.

Rakstu sēriju "Viss par sievietes intīmo veselību" atbalsta Lactacyd Pharma

 

Krūtis ir jāpārbauda regulāri, jo tas ir viens no orgāniem, kurā mēdz būt gan labdabīgas, gan ļaundabīgas slimības. Tā kā dzīvē apmēram 12 reizes biežāk sastopamas labdabīgas pārmaiņas, krūšu pārbaudes sievietēm kalpo drošībai – ja sievietes kaut ko satausta, ir svarīgi nedomāt drūmas domas, bet laicīgi doties pie ārsta un pārbaudīties, atzīst dr. Baltiņa. 
 

Kad ir īstais laiks pārbaudīt krūtis? 
Ikvienai sievietei regulāri ir jāveic pašizmeklēšanās. Tas nozīmē, ka sievietei pašai regulāri jātausta savas krūtis reizi mēnesī. Sievietēm, kurām ir regulārs menstruālais cikls, kuras lieto hormonu kontracepciju vai hormonu aizstājtabletes un tiek novērota regulāra asiņošana vai smērēšanās, piemērotākais pārbaudes laiks ir jauna iepakojuma atvēršanas diena jeb pirmās 10 dienas no asiņošanas brīža, jo šajā laikā fizioloģiski krūtis ir vismīkstākās un piemērotākās pārbaudei.

 

Pat, ja krūts vēzis ir diagnosticēts, mīļās sievietes, nepadodieties un nesalīdziniet sevi ar citām pacientēm! Viena diagnoze var noritēt pilnīgi atšķirīgi


Savukārt sievietēm, kurām menstruāciju vairs nav, nepieciešamība pēc pārbaudes jāizvērtē dinamiski, jo menopauzes stadijā pārbaudes laiks nav būtisks. 

Jāatzīst, ka diezgan straujš saslimstības gadījumu skaita pieaugums ir vērojams tieši  pēc 35 gadu vecuma, tamdēļ sievietēm šajā vecuma grupā krūšu veselībai vajadzētu  pievērst īpašu uzmanību, veicot pārbaudes reizi gadā vai pēc sūdzībām, bet jaunākām  sievietēm jāveic regulāra krūšu pašpārbaude, kā arī pie ārsta uz pārbaudēm jādodas  reizi divos gados.
 


Bailēm lielas acis
Krūšu pašpārbaude ir pašiniciatīva, kura palīdz noteikt veidojumus krūtīs, visbiežāk  pie ārsta vēršas tieši tās sievietes, kuras aizdomīgus veidojumus sataustījušas pašas. 

Ļoti liela daļa sieviešu apgalvo, ka viņas nezina, baidās vai nespēj izskaidrot to, kas ir  tas, ko viņas satausta. Viņām liekas, ka tur ir visādas briesmu lietas, taču, kad es kā  ārsts iztaustu, iespējams, nekas tik briesmīgs tur nav, tāpēc vēlreiz uzsveru, mīļās  sievietes, nebaidieties un dodieties pārbaudīties laicīgi!Lai arī saslimstība ar krūts vēzi daudzās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir lielāka nekā  Latvijā, varu apgalvot, ka saslimstība šeit pieaug. Populācija Latvijā noveco – krūts  vēzis, neskatoties uz to, ka ir traģiski gadījumi arī jaunām sievietēm, pamatā visvairāk  novērojams sievietēm pēc 50 gadu vecuma. Pateicoties tam, ka ir pieejamas kvalitatīvas diagnostikas iespējas un sievietes ir informētas par pārbaudes iespējām, pieaug to sieviešu skaits, kuras zina, ka ir tāda ultrasonogrāfija, mamogrāfija. 

 

Tiesa, mēs nevaram cerēt, ka momentāli Latvijā būs tik ideāla situācija, kā tas ir citviet pasaulē, kur skrīninga programmas ir jau hronoloģiski senāk ieviestas. Tas, kas šobrīd notiek, liecina, ka tendence ir pozitīva un sievietes riska grupā izmanto valsts apmaksāto krūšu pārbaudi – mamogrāfiju.


Sadarbība ar ģimenes ārstiem 
Pēdējos gados situācija tiešām mainās un uzlabojas, jo pieaug tieši I un II stadijas īpatsvars, kā rezultātā mazinās III un IV stadijas apmēri, kas nozīmē, ka šobrīd pie ārsta novēloti griežas tikai katra trešā sieviete! Šeit gan iemesli ir ļoti dažādi – bieži vien sievietes neiet pie ārsta, pat ja viņas jūt, ka kaut kas nav labi, kā arī klibo sadarbība ar ģimenes ārstiem. Tas, uz ko šobrīd aicinu ģimenes ārstus – ja sievietes pašas aktīvi neiet pie ārsta, rūpīgāk sekot līdzi un aicināt sievietes veikt pārbaudes vai apskatīt tās pašiem. Iespējams, šī situācija mainītos un krūts vēzi būtu iespējams atklāt savlaicīgi! 
 

Diemžēl mēs līdz galam nezinām, kāpēc krūts vēzis veidojas. Mēs zinām, ka smēķēšana veicina plaušu vēzi, ka papilomas vīrusa infekcija veicina dzemdes kakla vēzi, taču ļoti daudz citu audzēju gadījumos mums ir tikai nojausma, pētījumu dati, kas parāda, ka pastāv kaut kādas sakarības starp, piemēram, hormonu lietošanu un krūts vēzi, bet 100 % mēs nevaram izteikt šādu apgalvojumu. Tādēļ man nav konkrētu padomu, kā nesaslimt, man ir padomi, kā NEIELAIST slimību, un tā galvenokārt ir regulāra krūšu pārbaude! 


Labāk agrāk nekā par vēlu
Lai slimību neielaistu, pirmkārt, ja sieviete ir tajā vecuma grupā, kad uz viņu attiecas skrīnings, lūdzu, ejiet un līdzi paņemiet Nacionālā veselības dienesta atsūtīto uzaicinājuma vēstuli, jo katrai sievietei vēstulē ir individuālais kods. Jau tālāk ar šo kodu sieviete, atkarībā no skrīninga mamogrāfijas atrades, var pretendēt uz ātru piekļuvi pie speciālista papildizmeklējumu veikšanai. 
 

Pat, ja krūts vēzis ir diagnosticēts, mīļās sievietes, nepadodieties un nesalīdziniet sevi ar citām pacientēm! Viena diagnoze var noritēt pilnīgi atšķirīgi – būs audzēji, kuri terapijai padosies ļoti labi, bet būs arī tādi, kas tai padosies sliktāk. 

Reklāma
Reklāma

 

To prognozēt iepriekš diemžēl nav iespējams, jo tas var dinamiski mainīties arī terapijas gaitā.  Ja agrāk vēzis bija tabu tēma, kura vārdu baidījās pat izrunāt, cilvēkiem tika stāstīts,  ka tā ir slikta slimība, nesmukas šūniņas u.tml., tad šodien mēs vēlamies runāt atklātu  valodu, jo cilvēkam ir jāzina, cik izplatīta tā ir, kādi ir šīs slimības bioloģiskie rādītāji un citi faktori. 
 

Ja cilvēks saprot, kāpēc viņš cieš, viņš parasti ir labāk motivēts nekā, ja viņam vienkārši pasaka – tā vajag un viss! 

Uzskatu, ka ārstam ir jābūt ne tikai vēlmei, bet arī laikam, lai izrunātu ar pacientēm visus jautājumus, pat ja pacientes ir nobijušās, satraukušās, bēdīgas vai nomāktas, radot cerību uz veiksmīgu ārstēšanās procesu, jo medicīna progesē! Un kas var būt labāks, kā sniegt iespēju bērnam, pateicoties medicīnas attīstībai, uzdāvināt mammu, kaut uz gadu! Ir vērtības, ko mēs naudas izteiksmē nevaram novērtēt, un šī ir viena no tām! 

 

Kāpēc nepieciešami pozitīvie stāsti
Bija laiks, kad sievietes par to runāja ļoti nelabprāt un runāja tikai tad, kad viņas bija pilnīgi veselas un bailes, ka slimība vairs nekad neatgriezīsies – pārgājušas. Tā ir ārkārtīgi liela sevis pārkāpšana, sevis pārlaušana, lai par to sāktu runāt. Priecē, ka šis ledus palēnām tiek lauzts un ka par to parūpējušās sievietes, kuras nebaidās rādīt piemēru un iedrošināt citas sievietes iedvesmojot. Es vienmēr esmu uzsvērusi, ka negatīva informācija nekad nemotivēs pozitīvā virzienā, savukārt pozitīva informācija vienmēr motivēs!
 


Tamdēļ, mīļās dāmas, vēzis ir ļoti labi ārstējama slimība, ārstēšanas iespējas ir ļoti plašas, ja nepalīdzēs viena metode, palīdzēs cita – medikamentoza terapija vai citas metodes. Šī izmeklēšana, ja esat skrīninga vecumā, ir vitāli nepieciešama! Ja Jūs neesat skrīninga vecumā, tas nenozīmē, ka šajā vecumā neslimo, lūdzu, pašas veiciet krūšu pašpārbaudi un laiku pa laika pajautājiet savam ģimenes ārstam, ginekologam, vai Jums nevajag veikt kādu papildu izmeklējumu! 
 

Es nevaru dot padomu, kā nesaslimt, jo vienkārši šādu ideju nav un pagaidām daudz kas ir miglā tīts! Taču varu apgalvot, ka regulāra krūšu pārbaude ir drošības garants – pat ja šis audzējs attīstīsies, to atklāsim savlaicīgi un varēsim ārstēt!

 

REKLĀMAJūties pārliecināta ar Lactacyd Pharma

Lactacyd Pharma piedāvā intīmās kopšanas līdzekļu klāstu, kas ir lieliski piemēroti ikdienai,  kā arī svarīgiem brīžiem, piemēram, grūtniecības laikam un pēcdzemdību periodam. Intīmās kopšanas līdzekļi ir izstrādāti tā, lai tie atbilstu ikvienam sievietes dzīves svarīgajam posmam.
 

Lactacyd Pharma sensitive
Piemērots ikdienas lietošanai, kā arī nedaudz iekaisušai un jutīgai intīmai zonai, jo tam ir pielāgots pH līmenis un formula, kas bagātināta ar bioloģisko pienskābi.
 

Lactacyd Pharma ar antibakteriālu iedarbību
Stiprina intīmās zonas dabiskās aizsardzības spējas. Tas satur dabīgas antibakteriālas vielas, kas palīdz novērst baktēriju vairošanos, kā arī izvairīties no infekcijām un nepatīkama aromāta. Īpaši piemērots grūtniecības laikā, pēcdzemdību periodā un menstruāciju laikā. To var izmantot arī paaugstināta riska situācijās, piemēram, intensīvi sportojot, peldot vai nēsājot cieši pieguļošu apģērbu.
 

Lactacyd Pharma ar mitrinošu iedarbību
Nodrošina ilgstošu intīmās zonas ādas barošanu un mitrināšanu. Pateicoties tā unikālajai  formulai  L2G-complexTM (satur: pienskābi, gliceriloleātu un glicerīnu) tas palīdz atjaunot un pastiprināt delikātās intīmās zonas ādas dabīgo hidrolipīdu slāni. Ieteicams lietošanai menopauzes laikā un pēc tās, kā arī, lai mazinātu sausuma sajūtu intīmajā zonā grūtniecības laikā vai lietojot medikamentus.

Produkti pieejami aptiekās.