LM rosina pagarināt valsts atbalsta izmaksas periodu ar celiakiju slimajiem bērniem

Labklājības ministrija (LM) rosina turpmāk izmaksāt valsts atbalstu arī tiem ar celiakiju slimiem bērniem, kuri nav vecāki par 24 gadiem, mācās un kuriem ir noteikta invaliditāte.

FOTO: Marika Eglīte

Plānots, ka valsts atbalstu vidēji mēnesī varētu saņemt 93 bērni līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, kuri mācās, un kuriem noteikta invaliditāte. Šim mērķim 2015.gadā papildu būtu nepieciešami 119 000 eiro.

 

Šāds ierosinājums radies, jo LM ir izvērtējusi ar celiakiju slimo bērnu, kuriem invaliditāte cēloniski nav saistīta ar diagnozi „celiakija", īpašās vajadzības, ievērojot to, ka pēc invaliditātes noteikšanas citu iemeslu dēļ bērnam arī turpmāk saglabājas nepieciešamība pēc speciālas pārtikas iegādes.

 

LM piedāvā izmaksāt valsts atbalstu tiem ar celiakiju slimajiem bērniem un klientiem, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas mācās (vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē un nav vecāki par 20 gadiem vai studē augstskolā dienas nodaļā (pilna laika klātienē) un nav vecāki par 24 gadiem), neatkarīgi no tā, vai ir noteikta invaliditāte un kādu iemeslu dēļ tā noteikta.

 

Plānots, ka valsts atbalstu vidēji mēnesī varētu saņemt 93 bērni līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, kuri mācās, un kuriem noteikta invaliditāte. Šim mērķim 2015.gadā papildu būtu nepieciešami 119 000 eiro.

 

Valdība šodien vienojās jautājumu par papildu līdzekļu piešķiršanu skatīt Ministru kabinetā kopā ar visu ministriju un centrālo valsts iestāžu priekšlikumiem jaunajām politikas iniciatīvām un iesniegtajiem papildu finansējuma pieprasījumiem likumprojekta Par valsts budžetu 2015.gadam sagatavošanas un izskatīšanas procesā atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām. Ja valdība atbalstīs finansējuma piešķiršanu, LM izstrādās grozījumus normatīvajos aktos, par ko lēmums vēl būs jāpieņem arī Saeimai.

 

Reklāma
Reklāma

Iepriekšminēto paredz 17.jūnijā valdībā izskatītais informatīvais ziņojums Par valsts atbalsta ar celiakiju slimiem bērniem saņēmēju loka pārskatīšanu.

 

LM atgādina, ka valsts kopš 2005.gada nodrošina atbalsta programmu ar celiakiju slimajiem bērniem, kuriem nav noteikta invaliditāte. Tiesības uz finansiāla atbalsta saņemšanu 106,72 euro apmērā mēnesī ir ar celiakiju slimam bērnam vecumā līdz 18 gadiem. Gadījumā, ja ar celiakiju slimam bērnam tiek noteikta invaliditāte, kā rezultātā tiek piešķirta piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu, valsts atbalsta izmaksu par viņu pārtrauc.

 

Lai saņemtu atbalstu, ne retāk kā reizi divos gados bērnam ir jāapmeklē gastroenterologs. Minēto atbalstu šā gada aprīlī saņēma 1401 bērns.

 

Celiakija ir glutēna nepanesamības izraisīta autoimūna slimība. Glutēns jeb lipeklis ir olbaltumviela, kas sastopama kviešos, rudzos un miežos un pat nelielā daudzumā izraisa slimnieka imūnās sistēmas uzbrukumu paša organismam. Rezultātā tievo zarnu gļotādas bārkstiņas tiek bojātas un tādējādi tiek traucēta uzturvielu uzsūkšanās organismā.

 

Šobrīd celiakija nav izārstējama slimība, tomēr savlaicīga diagnozes noteikšana un stingra bezglutēna diēta samazina turpmāko komplikāciju un mirstības risku, kā arī uzlabo pacientu dzīves kvalitāti. Līdz ar to vienīgais celiakijas ārstēšanas veids ir stingras bezglutēna diētas ievērošana mūža garumā.