Ko darīt, ja bērnam sāp auss?

Rudens un ziemas nepastāvīgajos laika apstākļos nereti gadās, ka bērni sāk sūdzēties par ausu sāpēm. Katrs, kuru nomocījušas ausu sāpes, zinās, ka tās mēdz būt ļoti nepatīkamas, tādēļ svarīgi laicīgi palīdzēt savam bērnam tikt ar tām galā. Kā saprast, cik sāpes ir nopietnas un kā būtu jāreaģē, komentē klīnikas "Premium Medical" ārsts, LOR, ķirurgs Askolds Akers.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Foto iesūtīja Elva Zaļmale.

 

"Gan lielu, gan mazu bērnu vecāki ļoti labi zina, ka ausu sāpes mēdz būt neciešamas. Svarīgi novērtēt, cik akūts ir katrs individuālais gadījums, tomēr jāatceras, ka šādās situācijās ārsta vizīti atlikt nevajadzētu. Parasti ausu sāpes rodas naktīs, tādēļ būtu ieteicams reaģēt jau nākamajā rītā un apmeklēt attiecīgo speciālistu," uzsver A.Akers.

 

Ko iesākt līdz tam? 

Ja ausu sāpes sākas naktī un mājās ir kādi pretsāpju līdzekļi, tos var lietot. Tomēr jāatceras, ka pretsāpju līdzekļi nomāc sekas, nevis cēloņus, tādēļ pat tad, ja auss pēc pretsāpju līdzekļu lietošanas vairs nesāp, bērns tik un tā būtu jāatrāda speciālistam, jo sāpju pazušana nav garantija, ka iekaisuma cēlonis ir izārstēts. A.Akers neiesaka aizrauties ar kompresēm ausīs, jo tās, nepareizi pielietotas, var radīt drīzāk pretēju efektu, nevis palīdzēt.

 

Ārsta apskate nepieciešama pēc iespējas ātrāk, lai novērtētu, cik nopietna ir bērna ausu problēma. Īpaši svarīga operatīva rīcība ir gadījumos, kad bērniņš ir maziņš un pats nevar pateikt, cik ļoti viņam sāp. Svarīga ir izmeklēšana tieši pie LOR, nevis cita ārsta, jo tieši šis speciālists novērtēs auss veselības stāvokli un piemēros visprecīzāko ārstēšanu. Ja šādi iekaisumi netiek laicīgi ārstēti, tad sekas var būt smagas.

 

Reklāma
Reklāma

LORs neiesaka aizrauties ar kompresēm ausīs, jo tās, nepareizi pielietotas, var radīt drīzāk pretēju efektu, nevis palīdzēt.

 

Ja radies vidusauss iekaisums, kas nepienācīgi tiek ārstēts mājas apstākļos, tad tas var izraisīt dzirdes izmaiņas, pat meningītu un, iespējams, komplikācijas, kuru ārstēšanai nepieciešama pat operācija. Iespējams arī, ka šīs sāpes var kļūt hroniskas un ik pēc laika atkārtoties. 

 

Biežākie ausu sāpju iemesli 

Tieši speciālists varēs noteikt visprecīzāko diagnozi un auss sāpju cēloni. Precīzai ārstēšanai jānosaka iekaisuma veids - ārējs auss iekaisums vai vidusauss iekaisums. Pirmais parasti rodas ārēju faktoru dēļ - peldēšanās netīrā ūdenī, sabakstīšanas ar ausu tīrāmajiem kociņiem, kas rada auss iekaisumu. Tomēr biežāk sastopams ir vidusauss iekaisums, kas rodas, piemēram, no iesnām vai caurvēja un saaukstēšanās. Vidusauss iekaisums mēdz būt daudz nepatīkamāks, nekā ārējs iekaisums. Katram no šiem veidiem tiek piemērota citāda ārstēšana. Dažus iekaisumus var izārstēt bez antibiotiku lietošanas, bet, piemēram, vidusauss iekaisumam visticamāk tās būs jālieto.