Kā palīdzēt sāpošam vēderam? Ieteikumi

Cilvēka zarnu virsmas laukums ir 400 kvadrātmetru, to garums ir 7 – 9 metri, bet diametrs — vien pāris centimetri; to uzbūve atgādina milzīgu žņaudzējčūsku, un tam jāpilda svarīgi uzdevumi.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

75 dzīves gadu laikā zarnām cauri iziet vidēji 30 tonnas pārtikas un 50 000 litri šķidruma. Gremošanas trakta darbības traucējumi, piemēram, vēdersāpes, vemšana vai caureja, bieži vien ir sekas bojātu pārtikas produktu un dzērienu lietošanai uzturā. Papildu diskomfortu rada kaitīgie patogēni un to toksīni.

Vēdera pūšanās
Vēdera uzpūšanās jeb meteorisms ir viena no visbiežākajām sūdzībām par gremošanas traktu. Parasti tad cilvēkam ir ilgstoša vai īslaicīga pilnuma sajūta pakrūtē, spazmatiskās sāpes vai atraugas. Meteorisma cēlonis ir tādu uzturproduktu lietošana, kas izraisa gāzu veidošanos. Parasti tie ir kāposti, zirņi, pupas, gāzēti dzērieni, dažreiz arī augļi, rupjmaize. Lai varētu atvieglot šo stāvokli, var droši lietot dažādus ārstniecības līdzekļus, kas mazina meteorisma izpausmi, mazina spazmas, veicina zarnu peristaltiku. Ir arī tādi meteorisma cēloņi, kas ir diezgan nopietni un tos nosaka tikai ārsts, nozīmējot tālāko ārstēšanu (piemēram, bakteriāls zarnu gļotādas iekaisums, peristaltikas traucējumi, spazmas, stenoze).

Saindēšanās ar pārtiku
Lai gan saindēšanos ar pārtiku var izraisīt vīrusi, lielākoties tas notiek, saindējoties ar baktērijām. Tās var būt jēlos produktus, īpaši jēlā gaļā, putnu gaļā un zivīs. Baktērijas, kas atrodas jēlos produktos, var tikt pārnestas uz citu pārtiku, piemēram, termiski apstrādātu vai ēšanai gatavu pārtiku tās sagatavošanas vai glabāšanas laikā. Arī cilvēki pārnēsā baktērijas gan uz ķermeņa — rokām, sejas, deguna — gan organismā, piemēram, kuņģī. Līdz ar to, ja nemazgājat rokas pēc tualetes apmeklējuma vai pārtikas sagatavošanas laikā pieskaraties sejai vai matiem, baktērijas var nokļūt uz pārtikas produktiem. pārtiku var piesārņot, tai uzšķaudot vai pieskaroties. Tādas dzīvas radības kā kukaiņi, mājdzīvnieki, putni un grauzēji var pārnēsāt baktērijas un piesārņot jebkuru pārtiku, kurai pieskaras. Tāpat baktērijas uzkrājas netīrās telpās, kurās notiek pārtikas apstrāde, netīrumos un ēdiena atliekās, kas var saindēt pārtiku. Baktērijas, kas piesārņo pārtiku, rodas 5°C līdz 63°C temperatūrā. Tāpēc ēdiens jāuzglabā karstā vai aukstā veidā. Lai ēdiena pagatavošana būtu droša, tam jāatvēl pietiekami daudz vietas. Jābūt arī pietiekami daudz vietai ēdiena uzglabāšanai. Nekad nelietojiet ēdienu pēc tā derīguma termiņa beigām. Ievērojiet uz etiķetes redzamos ražotāja lietošanas norādījumus.

Reklāma
Reklāma