Redzot roņus liedagā, iedzīvotāji aicināti tiem netuvoties un turēt suņus pavadā

Tuvojoties pavasarim, Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastē drīz varēs sastapt pelēkā roņa mazuļus, kas liedagā iznākuši atpūsties. Tas ir dabisks process, kurā cilvēka iejaukšanās nav nepieciešama, informē Dabas aizsardzības pārvalde.
Labākais, kā cilvēki var palīdzēt roņu mazuļiem - necensties viņiem palīdzēt.

FOTO: Pexels.com

Labākais, kā cilvēki var palīdzēt roņu mazuļiem - necensties viņiem palīdzēt.

Iedzīvotājiem, kuri aktīvi atpūšas dabā un dodas pastaigās piekrastē, jāņem vērā, ka martā un aprīlī liedagā var būt sastopami pelēkā roņa (Halichoerus grypus) mazuļi, kas dzimuši Igaunijas piekrastes salās, no kurienes atkļuvuši līdz Rīgas jūras līča piekrastei. Vislabākā palīdzība, ko cilvēki var sniegt piekrastē sastaptajiem roņu mazuļiem – nodrošināt viņiem drošu atpūtu, tiem netuvojoties un pastaigu laikā turot suņus pavadā.
 

Tieši cilvēku četrkājainie draugi un viņu radītās traumas rada vislielāko apdraudējumu roņu mazuļiem, jo suņi jau tā novārgušos roņu mazuļus nereti sakož. Savainoto roņu izdzīvošanas izredzes ir niecīgas. Piemēram, pagājušajā gadā no 25 savainotajiem ronēniem, diemžēl, izglābt neizdevās nevienu.

 

“Salīdzinoši aukstā ziema šogad būtiski var ietekmēt arī roņu mazuļu skaitu Latvijas piekrastē un iespējams to šogad mūspusē varētu būt krietni mazāk kā pērn. Pieturoties aukstiem laika apstākļiem un jūrā saglabājoties ledus kārtai, ronēni no Igaunijas piekrastes salām līdz Rīgas jūras līča pludmalei vairākums gadījumu varētu nokļūt dreifējot uz ledus gabaliem,” pauž DAP vecākais eksperts Valdis Pilāts.

Ronēniem cilvēku palīdzība ir nepieciešama tikai tad, ja tie ir bīstami savainoti, suņu sakosti vai ļoti novārguši. Šādos gadījumos iedzīvotājiem pašiem glābt dzīvniekus nav atļauts, jo tādējādi tiek apdraudēta gan ronēna, gan glābēja veselība. Ja šķiet, ka roņu mazulim nepieciešama palīdzība, lūgums informēt DAP, zvanot pa tālruņa numuriem: 28385025 (Kurzeme), 26424972 (Pierīga) un 26329412 (Vidzeme).

 

Reklāma
Reklāma

 

Pludmalē sastaptie ronēni bieži vien var šķist bezpalīdzīgi, par ko arī liecina nereti saņemtie zvani par it kā novārgušiem un pat mirušiem ronēniem, tomēr pēc apsekošanas izrādās ka ar tiem viss ir kārtībā un ronēns vienkārši atpūšas. Lai pieņemtu lēmumu par turpmāko rīcību, speciālisti izvērtē situāciju - ja ronēns ir pietiekami veselīgs, speciālisti to atstāj turpat pludmalē, savukārt, konstatējot būtiskus savainojumus, roņu mazulis atlabšanai var tikt nogādāts uz Rīgas Zooloģisko dārzu