Nemet prom olu čaumalas - noderēs saimniecībā

Tīrīšanā, augsnes mēslošanā, kā uztura bagātinātājs - ir daudz veidu, kā lietderīgi izmantot visparastākās olu čaumalas.

 

Olu čaumalas noder gan saimniecībā, gan kā papildus uztura bagātinātājs

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Olu čaumalas noder gan saimniecībā, gan kā papildus uztura bagātinātājs

Olu čaumalas kā mēslojums.
Čaumalas ir viegli kompostējamas, tās bagātina augsni ar kalciju un noder pārāk skābas augsnes uzlabošanai. Jo sīkāk sasmalcina, jo ātrāk tās sadalās. Ja nav komposta, sasmalcinātas čaumalas var uzreiz bērt dobē un ierušināt.

Dabīgs uztura bagātinātājs.
Čaumalas rūpīgi nomazgā, uzber uz cepamplāts, ievieto 100 grādu karstā cepeškrāsnī un notur vismaz 15 minūtes. Pēc tam liec piestā un saberz smalkā pulverī. Pa pustējkarotei pievieno maizes, cepumu, kūku mīklai, arī smūtijiem.

Abrazīvs tīrīšanas līdzeklis.
50 g sodas samaisi ar 1 ēdk. citronskābes, 1 tējk. kartupeļu cietes un pievieno ne pārāk smalki saberztas olu čaumalas. Izmanto kā tīrīšanas līdzekli apķepušām flīzēm un citām virsmām un priekšmetiem virtuvē un vannasistabā. Uzber uz virsmas, viegli samitrini, ļauj kādu brīdi iedarboties un tad notīri.


Piedeva mājdzīvnieku barībai.
2–3 ēdk. sasmalcinātu olu čaumalu nedēļā pievieno mājdzīvnieku barībai. Labi noder arī mājputniem.


Pretgliemežu līdzeklis.
Olu čaumalas salauz tā, lai saglabājas arī asās maliņas – tās nepatīk gliemežiem –, un apkaisi ap augiem vai dobju malām.


Krāsaino krītiņu izejviela.

Reklāma
Reklāma

Vajadzēs: 3 ēdk. smalkā pulverī sasmalcinātu olu čaumalu,

3 ēdk. miltu, 3 ēdk. karsta ūdens, pārtikas krāsvielas.

Dari tā: visu samaisi tā, lai izveidojas pasta, pēc tam iepildi piemērotās veidnītēs. Atstāj, lai vairākas dienas žūst, līdz pilnībā sacietē. Ja nav veidnīšu, saritini papīru kā veidnīti.
 

No žurnāla "100 labi padomi"