Katram pilsētniekam sava komposta kaudze? Padomi, kā pilsētā tikt galā ar bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem

Tie, kuri jau vairākus gadus aktīvi šķiro atkritumus, ir iemanījušies ne tikai šķirot stiklu, papīru, metālu, plastmasu, bet arī bioloģiski noārdāmos atkritumus (BIO).

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Kompostēšana ir lielisks risinājums tiem, kuriem ir savs dārzs un vieta veidot kompostu.

Būtībā ir trīs veidi, kā šķirot šos atkritumus – kompostēšana mājās, specializēts maiss bioloģiskajiem atkritumiem vai arī atsevišķs konteiners. Tā kā alternatīvas ir dažādas, vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” ir apkopojis ieteikumus, lai palīdzētu izvēlēties piemērotāko risinājumu. 

Kas ir BIO atkritumi? 
Bioloģiski noārdāmie atkritumi ir virtuves, pārtikas atliekas un pusfabrikāti, bez iepakojuma (vai jebkādā citā veidā iepakoti), kas ir termiski apstrādāti (cepti, vārīti utt.), bet kas vairs nav paredzēti lietošanai uzturā. Pie BIO pieskaitāmi arī bioloģiski noārdāmi dārzu un parku atkritumi, kā arī izlietotas papīra salvetes, papīra dvieļi (izņemot rūpnieciski ražotās mitrās salvetes), kā arī slapjš, taukains papīra un kartona iepakojums.


Kompostēšana mājās
Viens no dabai draudzīgākajiem veidiem, kā apsaimniekot BIO atkritumus, ir komposta veidošana mājas apstākļos. Kompostēšana ir organisko vielu jeb BIO atkritumu kontrolēta sadalīšanās, kā rezultātā mēs iegūstam kompostu – daļēji sadalījušās organiskās vielas. Iegūto materiālu izmanto kā augsnes uzlabošanas līdzekli, nodrošinot papildus barības vielas augiem. Šī metode, kad bioloģiski noārdāmie atkritumi tiek atdalīti no citiem atkritumiem, sniedz iespēju būtiski samazināt sadzīves atkritumu daudzumu. 

Kompostēšana ir lielisks risinājums tiem, kuriem ir savs dārzs un vieta veidot kompostu. Daudzi pilsētās dzīvojošie izvēlas kompostēt savos lauku īpašumos vai dārziņu teritorijās, bioloģiskos atkritumus vācot mājās – noslēgtā traukā, bet pēc tam aizvedot tos uz izveidoto komposta kaudzi. 


Pāris pamatnosacījumi, kas ir jāievēro, lai izveidotu bioloģisko atkritumu kompostu 1. Atceries, ka kompostēšanai piemērots materiāls ir ēdiena paliekas, ieskaitot augļus, dārzeņus, olu čaumalas, izlietotas papīra salvetes, papīra dvieļi, kā arī slapjš vai netīrs iepakojuma papīrs (galvenais, lai tas nav laminēts vai krāsots), kafijas un tējas biezumi, kā arī parku un dārzu atkritumi – zari, novītuši ziedi, augi, lapas, nopļautā zāle, augu saknes. 

2. Uzmanies un nepieļauj kļūdu – kompostā nemet dzīvnieku kaulus, kaitēkļu apsēstus augus, gaļu, piena produktus, jebkādus vienreizējos papīra traukus, bioplastmasu un citus neorganiskus materiālus. 

3. Balstoties uz komposta materiāla daudzumu, ir jāizvēlas veids, kā tas tiks uzglabāts:

  •  komposta kaudzē, kas ir novietota dārza tālākajā stūrī – gadījumā, ja rodas nepatīkams aromāts, tas netraucēs ikdienu;
  • komposta tvertnē, kas ir paredzēta mazākam BIO atkritumu daudzumam un ir slēgta un viegli pārvietojama; 
  • vai arī komposta kastē – kas ierobežos sakrāto materiālu, bet tajā pašā laikā tam varēs piekļūt skābeklis, saule un mitrums, lai ātrāk veidotos komposts. 
Reklāma
ReklāmaSpecializēts bioloģisks maiss atkritumiem
Ja nav iespējas veidot savu kompostu, tad ir alternatīva – speciāli maisi BIO atkritumu savākšanai. Tikai pirms maisu iegādes pārliecinies, vai tie ir biodegradējami atkritumu maisi, lai tie būtu videi draudzīgs produkts – ražoti no pilnībā bioloģiski noārdoša materiāla, kas sadalītos gan mājas komposta apstākļos un augsnē, gan arī jūras saldūdenī. Lielākoties ir divas iespējas – iegādāties maisu un pašam pēc tam šos BIO atkritumus nogādāt šķiroto atkritumu savākšanas laukumā vai arī iegādāties priekšapmaksas maisus un uzreiz pieteikt šo maisu savākšanu sev ērtā laikā. Šādus maisus vari iegādāties pie sava atkritumu apsaimniekotāja. 


BIO atkritumu konteiners
Ja šķiet, ka BIO atkritumu daudzums ir liels, un zini, ko var mest pie bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem un ko nē, tad ir laiks sazināties ar atkritumu apsaimniekotāju, ar ko ir noslēgts līgums, un pieteikt BIO atkritumu konteineru, lai jau drīzumā varētu šķirot atkritumus vēl pilnvērtīgāk. Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” šo pakalpojumu šobrīd piedāvā Rīgā, bet otrajā pusgadā šāda pakalpojuma sniegšana tiks uzsākta arī Pierīgas pašvaldībās. 


Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” ir nozares līderis Latvijā, kas dibināts pirms 75 gadiem. “Clean R” nodarbina vairāk nekā 1 300 strādājošo un sniedz plašāko vides pakalpojumu klāstu vairāk nekā 50 000 klientu visā Latvijā. Klientiem tiek piedāvāti 40 pakalpojumi atkritumu apsaimniekošanas, īpašumu uzturēšanas, telpu un ēkām piegulošo teritoriju uzkopšanas un labiekārtošanas jomā, kā arī ceļu un koplietošanas teritoriju tīrīšana.