Latvijā liels dzimumšūnu donoru trūkums. Uzrunās un aicinās ziedot augstskolu jauniešus

Latvijā neauglīgo pāru uzskaite netiek veikta, bet pētījumi pasaulē norāda uz 10 – 15% neauglīgu pāru ikvienā sabiedrībā. Šis skaits ir satraucošs un tādēļ arī Latvijā kopš 2012. gada, kad tika uzsākta valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma. Programmas ietvaros ir dzimuši vairāk kā 400 bērni. 

Vīrietim, kas vēl nav tēvs, tā ir iespēja analīžu rezultātā noteikt, vai viņš var būt tēvs. Ir tik maz vīriešu, kas, rūpējoties par savu veselību, dodas pie urologa

FOTO: Shutterstock.com

Vīrietim, kas vēl nav tēvs, tā ir iespēja analīžu rezultātā noteikt, vai viņš var būt tēvs. Ir tik maz vīriešu, kas, rūpējoties par savu veselību, dodas pie urologa

Vēl pirms desmit gadiem, runājot par Latvijas iedzīvotāju dzimstību ietekmējošiem faktoriem, sabiedrības veselības problēmas un tostarp reproduktīvās veselības problēmas netika pat aplūkotas. Valstī nav arī statistikas par neauglīgo pāru skaitu un mākslīgās apaugļošanas ceļā dzimušo bērnu skaitu. Klīnikas EGV” direktors Artūrs Sondors norāda, ka aptuveni 20% pāra neauglības problēmu risinājumam ir nepieciešams donora materiāls. 

Tā kā šis jautājums ir visai delikāts, liela sabiedrības daļa nav informēta un neaizdomājas par to, ka klīnikās, kas specializējās neauglības ārstēšanā un sniedz arī valsts apmaksātos pakalpojumus, ir ļoti nepieciešama donoru sperma un olšūnas. 


 

Reklāma
Reklāma

Sieviete gūst donora olšūnu vai spermu, lai pēcāk to izmantotu medicīniskā apaugļošanā.  Savukārt,  donors gūst iespēju bez maksas veikt virkni veselības pārbaudes, lai mediķi varētu pārliecināties, ka materiāls būs labas kvalitātes. Kā viens no tipiskākiem cēloņiem, kādēļ pāris nevar tikt pie bērniņa, ir olšūnas vai spermas kvalitāte. Lai risinātu šo jautājumu, ir nepieciešams donora materiāls – sperma vai olšūnas. Reproduktīvās “Klīnikas EGV” ārste ginekoloģe Gunta Grīnberga norāda, ka kļūstot par donoru, ieguvums ir abpusējs. Sieviete gūst donora olšūnu vai spermu, lai pēcāk to izmantotu medicīniskā apaugļošanā.  Savukārt,  donors gūst iespēju bez maksas veikt virkni veselības pārbaudes, lai mediķi varētu pārliecināties, ka materiāls būs labas kvalitātes.


“Vīrietim, kas vēl nav tēvs, tā ir iespēja analīžu rezultātā noteikt, vai viņš var būt tēvs. Ir tik maz vīriešu, kas, rūpējoties par savu veselību, dodas pie urologa”, akcentē daktere Grīnberga.   Arī sievietēm, lai kļūtu par donoru, ir jāveic gan psiholoģiskas, gan medicīnas pārbaudes. Ikviens donors par ieguldīto laiku saņem atlīdzību.  


Latvijas universitātes profesors, demogrāfijas pētnieks Juris Krūmiņš norāda: “Jo sabiedrībā ir zemāks dzimstības līmenis, jo bērna vērtība ir augstāka”. Saskaņā ar pasaulē veiktajiem pētījumiem, ir noteikta korelācija starp vispārējiem demogrāfijas rādītājiem sabiedrībā un laimes sajūtu vecākiem par dzimušajiem bērniem. Eiropas un Latvijas zemie dzimstības rādītāji, kas nenodrošina iedzīvotāju ataudzi,  liek priecāties par katru dzimušo bērnu. 


Lai pievērstu uzmanību šim jautājumam un aicinātu sabiedrību aizdomāties par donoru nozīmīgumu, “Klīnika EGV” oktobrī veiks kampaņu Latvijas augstskolās, uzrunājot jauniešus vecumā no 18 – 35 un aicinot viņus kļūt par olšūnas vai spermas donoriem. Īpašā kampaņa turpināsies aptuveni mēnesi.