Grūtniecei niez visas maliņas. Kāpēc?

„Beidzot gaidām savu otro bērniņu un šobrīd esmu septītajā grūtniecības nedēļā. Esam ļoti priecīgi, taču man šobrīd šo prieku nomāc briesmīgi izsitumi, kas klāj manu ķermeni un neciešami niez. Ceru, ka varēsiet man kā līdzēt. Informācija internetā par šo tēmu tiešām ir ļoti skopa.”" Mammamuntetiem.lv raksta kāda mamma.
Grūtniecības niezulis jeb prurigo izskatās kā sārti izsitumi vai mezgliņi uz elkoņu un/vai ceļgalu ādas. Grūtniecei niezošas ādas gadījumā jebkurā gadījumā būtu jākonsultējas ar ārstu.

FOTO: Shutterstock.com

Grūtniecības niezulis jeb prurigo izskatās kā sārti izsitumi vai mezgliņi uz elkoņu un/vai ceļgalu ādas. Grūtniecei niezošas ādas gadījumā jebkurā gadījumā būtu jākonsultējas ar ārstu.

Skaidro ārste un dermatoloģe Anna Ķempele.


Grūtniecības laikā var attīstīties dažādas niezošas ādas slimības, tajā skaitā:

 • atopisks dermatīts vai ekzēma,
 • niezošs folikulīts,
 • aknu holestāze,
 • grūtniecības niezulis jeb prurigo,
 • kā arī no angļu valodas terminiem saīsinātas slimības nosaukums PUPPP, kas nozīmē niezoši nātrenei līdzīgi izsitumi, kas raksturīgi grūtniecībai.


Nosaukumi daudz un sarežģīti, un, neredzot ādas izmaiņas, nebūs iespējams pateikt precīzi, kura ādas slimība ir jums. Niezošas ādas gadījumā būtu jākonsultējas ar ārstu. Nereti izraksta smēri Hidrokortizons, un antihistamīnus, ko zāļu ražotājs raksturo kā drošu lietošanai arī grūtniecības laikā, nenodarot ļaunumu bērniņam puncī.
 

Skaties arī sarunu ar ginekoloģi Viju Veisu: “Grūtniecības dīvainības un grūtības”

Reklāma
Reklāma


 

 • Atopiskas ekzēmas sākšanās, gaidot mazuli, arī nav nekas neparasts. Nereti tieši grūtniecības laikā sievietei pirmo reizi mūžā parādās atopiska dermatīta simptomi, kas pārsvarā gadījumu aizsākas pirmo divu grūtniecības trimestru laikā. Nav pierādīta saistība starp atopiskā dermatīta izpausmēm topošai māmiņai ar kādu no grūtniecības sarežģījumiem, piemēram, spontānu abortu, augļa defektiem vai priekšlaicīgām dzemdībām. Lai uzlabotu ādas stāvokli, ārstniecisku līdzekļu lietošana uz ādas jākombinē ar mitrinošiem kopšanas līdzekļiem. Grūtniecības laikā var lietot vieglas un vidēji stipras darbības kortikosteroīdus saturošas ziedes, pirms tam konsultējoties ar ārstu. Ādas niezi mazinās vēsa ūdens vannas, mitrinošu līdzekļu lietošana un izvairīšanās no ziepēm, kas sausina ādu. Parastu ziepju vietā lietojamas aptiekā nopērkamas eļļas ziepes, kas mitrinās ādu.
 • Niezošs folikulīts izskatās kā sārti izsitumi ap mata folikulu un strutainas izmaiņas uz vēdera, roku, krūšu un muguras ādas. Par spīti nosaukumam, nieze ne vienmēr ir stipri izteikta. Nekādus blakusefektus mazulim tas nenodara, un simptomu mazināšanai lieto kortikosteroīdu krēmus, benzilperoksīdu vai ultravioleto B staru ārstēšanu. Parasti tas sāk izpausties 2.vai 3.trimestrī un spontāni izzūd pēc dzemdībām. Iemesls šai saslimšanai nav noskaidrots
   
 • Aknu holestāze grūtniecības laikā var izpausties kā sakasījumi jebkur uz ādas, jo niezei nav raksturīga kāda konkrēta lokalizācija. Tas nozīmē, ka āda var niezēt jebkur uz ķermeņa. Biežāk tā attīstās trešajā grūtniecības trimestrī. Nereti vērojama arī ādas dzelte (iedzeltena ādas krāsa). Šīs slimības gadījumā pastāv priekšlaicīgu dzemdību risks. Ja nieze ir vieglas pakāpes, tad stāvokli uzlabos antihistamīna tabletes. Ja simptomi ir izteiktāki, ārsts noteikti padziļināti izmeklēs Jūs (asins analīzes un citi izmeklējumi) un, ja būs nepieciešams, izrakstīs arī citus medikamentus. Pēc dzembībām šie simptomi parasti izzūd.
 • Grūtniecības niezulis jeb prurigo izskatās kā sārti izsitumi vai mezgliņi uz elkoņu un/vai ceļgalu ādas. Tie attīstās vidēji 1 grūtniecei no 300 jebkura trimestra laikā. Arī šīs ādas izmaiņas topošai māmiņai nekādu ietekmi uz mazuli nerada. Ārstēšanā tāpat kā iepriekš aprakstīts, lietojamas tabletes niezes mazināšanai un uz ādas smērējamas ziedes vai krēmi, kas satur vieglas vai vidēji stipras darbības kortikosteroīdus. Dažkārt ādas izmaiņas var saglabāties pat dažas nedēļas līdz mēnešus pēc dzemdībām.
 • Tā saucamais PUPPP jeb nātrenei līdzīgie izsitumi sastopami visbiežāk no visām niezošajām ādas slimībām, kas raksturīgas grūtniecībai, taču parasti attīstās trešajā trimestrī un biežāk pirmās grūtniecības laikā, kā arī daudzaugļu (dvīņu, trīņu) grūtniecības gadījumā. Tā var rasties 1 no 130-300 grūtniecēm un skaidrs cēlonis nav noskaidrots. Biežāk šie izsitumi sākotnēji parādās uz vēdera ādas, nereti gar striju malām un dažkārt skar arī roku un kāju ādu. Sejas āda parasti procesā neiesaistās. Izsitumi ir stipri niezoši. Gaidāmajam mazulim tie nekādu kaitīgu efektu nerada. Niezes un izsitumu mazināšanai jālieto antihistamīna tabletes un kortikosteroīdu ziedes. Parasti izsitumi izzūd 1-2 nedēļas pēc dzemdībām.

Saistītie raksti