Instagram, Snapchat un TikTok bērniem līdz 13 gadu vecumam tikai vecāku kontrolē. Kā to reāli izdarīt?

Pēdējo gadu laikā plašu popularitāti pusaudžu vidū ir ieguvušas trīs sociālo mediju lietotnes – Instagram, Snapchat un TikTok.  Nereti  vecāki pat nenojauš, ka viņu atvasei ir konts kādā no minētajiem sociālajiem tīkliem, turklāt viņi var būt visai pārsteigti un pat šokēti, ieraugot bērna kontā publicēto. 

 Lai kāda arī būtu problēmsituācija, bērniem ir jāpiekodina, ka jāvēršas pie vecākiem vai jebkura cita pieaugušā, kuram viņi uzticas

FOTO: Shutterstock.com

Lai kāda arī būtu problēmsituācija, bērniem ir jāpiekodina, ka jāvēršas pie vecākiem vai jebkura cita pieaugušā, kuram viņi uzticas

Kādi ir galvenie riski šajās lietotnēs? Un kā rīkoties, lai pasargātu bērnus no svešiniekiem un sevis pašiem? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz Drossinternets.lv sagatavotie padomi vecākiem.

Foto un video koplietošanas sociālo mediju lietotne Instagram ir vieta, kur pusaudžiem veidot savu “personisko blogu”, izvietojot savus foto un video vizuāli radošā un spilgtā veidā.
Snapchat sniedz iespēju sūtīt draugiem attēlus un īsus video, kuri pēc īsa laika pazūd.
Strauju popularitāti pēdējo gadu laikā piedzīvojusi sociālo mediju lietotne TikTok, kuru pusaudži iemīļojuši, jo tā viņiem ļauj izpaust sevi daudz brīvāk, radošāk un spilgtāk – ar ķermeņa un lūpu kustībām tiek radīts komisks, smieklīgs, izklaidējoša rakstura video, kurā pusaudzis var dejot, dziedāt, izmantojot populāru dziesmu, filmu epizodes u. tml.

“Vecākiem jāņem vērā, ka liela daļa pusaudžu pārlieku "dzenas" pēc popularitātes, lai savāktu pēc iespējas lielāku sekotāju skaitu, tiecoties kļūt par vietējiem influenceriem jeb iedvesmotājiem, tādēļ viņi varētu atklāt par sevi ļoti privātu informāciju un izpaust sevi ļoti atklāti,” skaidro Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska. Viņa piebilst, ka vecākiem ir jāņem vērā, ka Instagram, Snapchat, TikTok pusaudži ne vien rada paši savu saturu, bet aktīvi skatās arī citu lietotāju radīto, tāpēc viņiem var būt pieejams arī vecumam nepiemērots, kaitīgs un pat nelegāls saturs, tostarp seksuāla rakstura materiāli.

    1. Vecākiem ir jāzina, ka Instagram, Snapchat, TikTok nav paredzēti pusaudžiem, kas jaunāki par 13 gadiem. Pirmajā mirklī melošana par vecumu var nešķist traģiska, taču vecākiem jāņem vērā, ka šādā gadījumā bērniem redzamas vecumam nepiemērotas reklāmas un biedējošs, kaitīgs saturs. 

    2. Lai pasargātu savu bērnu no riskiem un apdraudējumiem, vecāku pienākums ir nodrošināt, ka bērna konts ir privāts. Ir svarīgi kopā ar bērnu uzlikt atbilstošus konta privātuma un drošības iestatījumus un laika kontroles rīkus, izskaidrojot, kāpēc tas nepieciešams. Jāpiezīmē, ka Instagram ir pieejams ērti izmantojams laika kontroles rīks, bet TikTok vecāks var izveidot savu kontu, lai pārvaldītu sava bērna kontu un darbības lietotnē. Tostarp iespējams kontrolēt TikTok pavadīto laiku, saturu un ierobežot no svešām personām saņemtās ziņas. Arī Snapchat ir iespēja liegt iespēju svešiniekiem apskatīt bērna ierakstu saturu un bērna atrašanās vietu.

    3. Svarīgi ir uzlikt bērna kontam Instagram vai Snapchat divu faktoru autentifikāciju, kas neļaus citiem piekļūt jūsu bērna kontam. Tāpat jāpiekodina bērnam neatklāt nevienam savas paroles, ieskaitot labāko draugu vai draudzeni.

    4. Vecākiem ir regulāri jāseko līdzi sava bērna aktivitātēm sociālajos tīklos, lai viņš nepublicē pārāk privātu informāciju par sevi un savu ģimeni. Svarīgi ir arī laiku pa laikam pārliecināties, vai bērna kontam seko tikai viņam zināmas personas, ar kurām viņš ikdienā tiekas skolā, treniņos un pagalmā. 

    5. Bērniem ir jāatgādina par interneta etiķeti – neaizvainot un nepazemot citus savus vienaudžus, kā arī nepublicēt rupjus komentārus. Tāpat jāpastāsta, ka  nepilngadīgu personu kailfoto izplatīšana ir krimināli sodāma rīcība, tāpēc nedrīkst pārsūtīt citiem ne savus, ne arī vienaudžu kailfoto. 

 

Jāpastāsta, ka  nepilngadīgu personu kailfoto izplatīšana ir krimināli sodāma rīcība, tāpēc nedrīkst pārsūtīt citiem ne savus, ne arī vienaudžu kailfoto. 

Reklāma
Reklāma

 

    6. Piektkārt, ir jāpastāsta, ka bērna kontam var piesekot svešinieks un uzrunāt, lai seksuāli uzmāktos, šantažētu, iemantotu bērna uzticību vai manipulētu ar viņu, tāpēc nekādā gadījumā  nedrīkst atbildēt svešām personām, kuras var rakstīt, iespējams, slēpjoties aiz viltus konta.

    7. Ir jāpārrunā ar bērnu, kā rīkoties problēmsituācijās, piemēram, ja bērns redz kaut ko tādu, kas viņu satrauc vai aizvaino. Lai kāda arī būtu problēmsituācija, bērniem ir jāpiekodina, ka jāvēršas pie vecākiem vai jebkura cita pieaugušā, kuram viņi uzticas. Tāpat gan bērnus, gan pieaugušos aicinām konsultēties ar Drossinternets.lv, zvanot pa  bezmaksas uzticības tālruni 116111, rakstot uz zinojumi@drossinternets.lv  vai izmantojot mobilo lietotni “Drošs internets” uz Android un Apple viedtālruņiem.

Plašāka informācija par drošību Instagram un instrukcijas, kā rīkoties dažādās situācijās,  pieejamas šeit
Plašāka informācija par drošību Snapchat un instrukcijas, kā rīkoties dažādās situācijās, pieejamas šeit:
Plašāka informācija par drošību TikTok un instrukcijas, kā rīkoties dažādās situācijās, pieejamas šeit: