Skaists, žilbinošs smaids sākas jau bērnībā – kas vecākiem jāzina par bērna mutes dobuma veselību?

Kad mazulim sākt tīrīt zobiņus? Vai jālieto zobu diegs? Kurā vecumā bērnam ieplānot pirmo zobārsta apmeklējumu? Par šiem un vēl citiem jautājumiem stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Estētikas klīnikas zobārste Darja Ķīse.
Svarīgi atcerēties, ka bērns nespēj parūpēties par savu veselību pats, tāpēc līdz 7-10 gadu vecumam zobus viņam palīdz tīrīt vecāki.

FOTO: Shutterstock.com

Svarīgi atcerēties, ka bērns nespēj parūpēties par savu veselību pats, tāpēc līdz 7-10 gadu vecumam zobus viņam palīdz tīrīt vecāki.

Kas jāzina topošajām māmiņām

Grūtniecības laikā mazulim mammas puncī notiek gan visu 20 piena zobu kronīšu mineralizācija, gana arī pastāvīgo sānu zobu mineralizācija. Tas ir īpašs zobu attīstības process, kura laikā topošie zobi uzņem minerālvielas. Līdz ar to topošajai māmiņai ir jāpievērš uzmanība gan rūpēm par sevi, gan bērniņa veselību.

Īpaši svarīgs ir pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, kā arī vitamīni un minerālvielas – kalcijs, fosfors, fluors, D vitamīns.  

Topošai māmiņai ir svarīgi regulāri rūpēties arī par sava mutes dobuma veselību. Pirmkārt, zobi būtu jāsalabo pirms grūtniecības plānošanas. Otrkārt, mīts, ka grūtniecības laikā zobus nedrīkst ārstēt, ir absolūti nepamatots, uzsver D. Ķīse.

No plānveida zobu labošanas būtu jāatturas tikai 1. grūtniecības trimestrī, kad bērniņam notiek visu orgānu sistēmu veidošanās. 2. un 3. trimestris ir piemēroti zobu labošanai. Taču zobārstu un higiēnistu noteikti vajag informēt par grūtniecību – tādā gadījumā speciālists varēs izvēlēties grūtniecībai atbilstošu anestēziju.

 

Kad izšķiļas pirmie zobiņi?

  • Parasti pirmie zobiņi – apakšžokļa priekšējie zobi – izšķiļas aptuveni sešu mēnešu vecumā.
  • Gada vecumā bērna mutes dobumā vajadzētu būt apmēram astoņiem zobiņiem. Ja šajā vecumā mazulim joprojām nav neviena zoba, vajadzētu vērsties pie zobārsta. Viņš vajadzības gadījumā nozīmēs papildu izmeklējumus.
  • Divarpus līdz trīs gadu vecumā piena zobu sakodiens ir pilnībā izveidojies un vajadzētu būt 20 piena zobiņiem.

Taču vecākiem jāatceras, ka katra cilvēka organisms attīstās individuāli un iespējamas novirzes no paredzamā zobu šķilšanās laika un arī secības, atgādina zobārste.

 

Kad jāsāk tīrīt zobi?

Rūpes par mazuļa mutes dobuma kopšanu jāuzsāk jau pirms pirmo zobiņu šķilšanās. No rīta un vakarā mutes dobums ir jāiztīra ar speciālām salvetēm, kas domātas mazuļu mutes dobuma kopšanai. Tās var iegādāties zobārstniecības klīnikās un aptiekās. 

Pēc pirmā zobiņa parādīšanās to jāsāk tīrīt ar speciālu silikona uzpirksteni, kas palīdz arī masēt smaganas. 

Bērnam paaugoties, jāizvēlas vecumam atbilstoša zobu birste, kuru viņam ir ērti satvert. Pieejamas arī zobu birstes ar “stoperi” uz kāta. Tās pasargā mazuli no aizrīšanas riska. 

Ņem vērā!

Reklāma
Reklāma
  1. Bērna zobu birste jāmaina reizi trīs mēnešos.
  2. Ja ģimenē ir divi bērni, tad katram jābūt savai zobu birstei.
  3. Nekādā gadījumā mazuļa mutes dobumu nedrīkst tīrīt ar vecāku zobu birsti. Uz tās sariem atrodas mikrobi, ko tādā veidā var ienest bērna mutes dobumā.

 

Kas jāzina par zobu pastu

Jāatceras, ka zobu pastas daudzums atšķiras katrai vecuma grupai, uzsver D. Ķīse. Pirmajai zobu pastai būtu jābūt fluoru saturošai ar fluora koncentrāciju līdz 1000 ppm (part per million). Pēc gada vecuma bērnu zobu pastas fluora koncentrācijai jābūt 1000 līdz 1500ppm. 

Līdz gada vecumam zobu pastas daudzumam uz birstītes vajadzētu būt tikai kā izsmērētas pastas pēdām uz sariņiem. Līdz trīs gadu vecumam – rīsa graudiņa lielumā. Pēc trīs gadu vecuma zobu pastas daudzumam vajadzētu būt jau zirnīša lielumā. 

Fluorīdi ir efektīvi tad, kad atrodas uz zobu virsmas, tāpēc pēc zobu tīrīšanas mutes dobums nav jāskalo. Var tikai izspļaut zobu pastas un siekalu pārpalikumus.

 

Vai vajag diegot?

Zobu diegs ir neatņemama zobu tīrīšanas sastāvdaļa, uzsver zobārste. Bērnam, kam ir izšķīlušies visi piena zobi, jāsāk diegot arī zobu starpas. Tas jādara arī vecākiem, tādējādi ne vien rūpējoties arī par saviem zobiem, bet arī sniedzot pozitīvu piemēru. 

 

Procesu nepieciešams uzraudzīt

Bērns nespēj parūpēties par savu veselību pats, tāpēc vecākiem līdz 7–10 gadu vecumam zobus vajadzētu palīdzēt iztīrīt. Maziem bērniem ir jārāda spoguļa priekšā pareizas kustības, arī jāiemāca pareizi turēt zobu birsti.

Jau lielākiem bērniem būtu jāuzrauga, vai bērns mutes dobumu tīra ar pareizām kustībām, un pēc tam zobi jāpārtīra ar mīkstu zobu birsti un fluora saturošu zobu pastu 2 minūtes. 

Pirmā vizīte pie zobārsta un higiēnista jāieplāno gada vecumā. Tas nebūt nenozīmē, ka vizīte būs saistīta ar ārstēšanu, drīzāk tā ir iepazīšanās ar speciālistu, apskate un laba ieraduma veidošanās, piebilst D. Ķīse. 

Saistītie raksti