Kādas ir pavasarim visraksturīgākās traumas bērnu vidū

Saskaņā ar apdrošināšanas sabiedrības „BTA Insurance Company” SE (BTA) apkopoto statistiku pērn par 85% pieaudzis izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību skaits par bērnu nelaimes gadījumiem. Visvairāk traumu 2013.gadā guvuši bērni vecumā no 11 līdz 15 gadiem. Kādas ir pavasaim visraksturīgākās traumas?

. Ik gadu pieaugošais bērnu traumu skaits norāda uz to, ka vecākiem un pieaugušajiem arvien biežāk un vairāk jāstāsta savām atvasēm par drošības aspektiem, kas jāņem vērā, lai pasargātu sevi no traumām, kā arī vecākiem jācenšās vairāk pieskatīt savas atvases. Foto: Inga Šterna.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

. Ik gadu pieaugošais bērnu traumu skaits norāda uz to, ka vecākiem un pieaugušajiem arvien biežāk un vairāk jāstāsta savām atvasēm par drošības aspektiem, kas jāņem vērā, lai pasargātu sevi no traumām, kā arī vecākiem jācenšās vairāk pieskatīt savas atvases. Foto: Inga Šterna.

 

 

Ņemot vērā pēdējo nedēļu mainīgos laikapstākļus, novērots, ka bērni gūst traumas, izvēloties laikapstākļiem nepiemērotas aktivitātes. Tādēļ BTA aicina vecākus pievērst lielāku uzmanību bērnu drošībai un laikapstākļiem atbilstošu aktivitāšu izvēlei. 

 

Pagājušās nedēļas sākumā saulainais un siltais laiks mudināja bērnus jau pievērsties pavasarīgām aktivitātēm – braukšanai ar velosipēdu, skrituļslidām un skrejriteņiem. Nedēļas beigās, strauji mainoties laikapstākļiem, ceļi atkal bija slapji un slideni, un vairāki bērni guva traumas, krītot uz slidena ceļa rotaļu laukumos, kā arī krītot no velosipēda.

 

Pavasarī bērni visbiežāk gūst traumas, neuzmanīgi spēlējoties māju pagalmos, un rotaļu laukumos, braucot ar divriteni, skrituļslidām, skrituļdēli, kā arī šūpojoties šūpolēs vai gūstot traumas šūpoļu tuvumā. 

 

BTA apkopotā statistika liecina, ka ne tikai laikapstākļiem neatbilstošu aktivitāšu izvēles rezultātā, bet arī neuzmanīgas rīcības rezultātā pērn būtiski – par 85% – pieaudzis bērnu traumu skaits. Visvairāk traumu – 44 % no visiem gadījumiem – guvuši bērni vecumā no 11 līdz 15 gadiem. Šajā vecumā bērni visbiežāk traumas gūst neuzmanīgas rīcības rezultātā, savukārt mazāki bērni, vecumā līdz septiņiem gadiem, traumas gūst ne tikai savas neuzmanīgas rīcības rezultātā, bet arī vecāku vainas dēļ, proti, vecāki nav pietiekami pieskatījuši vai atstājuši bez uzraudzības savas atvases. 

 

Iestājoties pavasarim, BTA aicina vecākus pievērst lielāku uzmanību tam, vai bērni izvēlas laikapstākļiem atbilstošas aktivitātes, kā arī atkārtoti pārrunāt ar saviem bērniem drošības jautājumus. BTA vairāku gadu pieredze liecina, ka pavasarī bērni visbiežāk gūst traumas, neuzmanīgi spēlējoties māju pagalmos, un rotaļu laukumos, braucot ar divriteni, skrituļslidām, skrituļdēli, kā arī šūpojoties šūpolēs vai gūstot traumas šūpoļu tuvumā.

 

Lai mazinātu traumu risku, vecākiem būtu nepieciešams vēlreiz un vēlreiz atgādināt saviem bērniem gan par drošības ekipējuma lietošanu, braucot ar velosipēdu, skrituļslidām un skrituļdēli, gan arī vērst bērnu uzmanību uz to, ka jābūt uzmanīgiem, skraidot pa pagalmu vai rotaļājoties šūpoļu tuvumā. Pavasarī biežākās bērnu traumas ir roku un kāju lūzumi, ceļgalu sasitumi, kā arī galvas sasitumi un smadzeņu satricinājumi, kas gūti, krītot no šūpolēm vai savainojoties šūpoļu tuvumā. 

 

Reklāma
Reklāma

BTA apkopotā statistika liecina, ka vecāki arvien vairāk novērtē bērnu nelaimes gadījumu apdrošināšanas nozīmi, kas ir finansiāls atbalsts situācijās, kad bērns guvis savainojumu nelaimes gadījumā. Pērn kopumā BTA ir apdrošināti par 25 % vairāk bērnu nekā 2012. gadā, un pārsvarā vecāki apdrošinājuši bērnus vecumā no 5 līdz 17 gadiem. 

 

Pavasarī biežākās bērnu traumas ir roku un kāju lūzumi, ceļgalu sasitumi, kā arī galvas sasitumi un smadzeņu satricinājumi, kas gūti, krītot no šūpolēm vai savainojoties šūpoļu tuvumā. 


 

BTA SE Personu apdrošināšanas departamenta direktore Katrīna Radzinska atzīst: "Analizējot datus par bērnu nelaimes gadījumu apdrošināšanu, ir divējādas izjūtas. No vienas puses priecē, ka pēdējo gadu laikā vecāki ir kļuvuši zinošāki, un, rūpējoties par saviem bērniem, arvien vairāk izvēlas apdrošināt savas atvases pret nelaimes gadījumiem. Lai arī valstī šobrīd ir bezmaksas bērnu veselības aprūpe, jāatzīst, ka nopietnāku traumu gadījumā vecāki nereti izvēlas konsultēties arī ar maksas speciālistiem. Vecāki ir atzinuši, ka šādos gadījumos bērnu nelaimes gadījumu apdrošināšana ir neatsverams finansiāls atbalsts, jo polise sedz ne tikai ārstēšanos pie maksas speciālistiem, bet arī apmaksā medikamentu iegādi, kā arī sedz izdevumus par privātskolotāja algošanu, ja bērns traumas dēļ ilgstoši nevar apmeklēt skolu. 

 

Tomēr no otras puses ļoti skumdina fakts, ka būtiski pieaug bērnu traumu skaits. Ik gadu pieaugošais bērnu traumu skaits norāda uz to, ka vecākiem un pieaugušajiem arvien biežāk un vairāk jāstāsta savām atvasēm par drošības aspektiem, kas jāņem vērā, lai pasargātu sevi no traumām, kā arī vecākiem jācenšās vairāk pieskatīt savas atvases.”

 

Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ikgadējā kopējā statistika liecina, ka bērnu traumatisms Latvijā pieaug. Salīdzinot ar 2012.gadu, pērnā gada laikā bērnu skaits, kuriem sniegta medicīniskā palīdzība BKUS dažādu traumu gadījumā, ir palielinājies par aptuveni 11%.

 

Vidēji pērn katrs desmitais no visiem bērniem, kuriem sniegta palīdzība Bērnu slimnīcā, bija guvis ļoti nopietnas traumas, kas prasa ārstēšanos slimnīcā un ilgāku atlabšanu.

 

BKUS ķirurgs Jānis Upenieks norāda: "Ik gadu bērni Latvijā gūst visdažādākās traumas, taču traumatisma rādītāji visvairāk pieaug, iestājoties gada gaišajam periodam. Šajā laikā bērni gūst traumas, braucot ar riteni, skrituļojot, lecot uz batuta vai citādi aktīvi atpūšoties, vienlaikus aktuāli ir arī dzīvnieku kodumi un apdegumi. Diemžēl kopsummā bērnu skaits, kuri guvuši dažādas traumas, pieaug. 2011.gadā BKUS sniedza palīdzību 19 144 bērniem, kuri guvuši dažādas traumas, 2012.gadā – 21 125 bērniem, savukārt pērn, 2013.gadā, jau 23 477 bērniem. Vidēji pērn katrs desmitais no visiem bērniem, kuriem sniegta palīdzība BKUS, bija guvis ļoti nopietnas traumas, kas prasa ārstēšanos slimnīcā un ilgāku atlabšanu.”

 

BTA un BKUS aicina visus vecākus lielāku uzmanību pievērst bērnu drošībai – uzraudzīt viņus un izglītot par drošības noteikumiem. Notiekot nelaimes gadījumam, vecākiem nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības. Ārkārtas gadījumā ieteicams zvanīt uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma numuru 112 vai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam uz numuru 113. Ja bērnam ir BTA nelaimes gadījumu apdrošināšanas polise, tiklīdz iespējams, vecākiem ir jāinformē apdrošinātājs par notikušo nelaimes gadījumu. Vēršoties pēc palīdzības pie ārsta, vecākiem ir jāsaņem dokuments, kas apstiprina nelaimes gadījuma faktu un sekas, piemēram, ārsta izziņa ar norādītu diagnozi, kā arī jāsaglabā maksājumus apliecinošie dokumenti, ja par sniegtiem medicīniskiem pakalpojumiem veikta samaksa no personīgiem līdzekļiem. Lai noformētu apdrošināšanas atlīdzības saņemšanu, dokumenti jāiesniedz apdrošinātājam.