Eiropas dienā varēs iepazīt Eiropas valstu virtuvi

Eiropas dienā - 9.maijā - visi aicināti piedalīties Eiropas dienas brančā no plkst.12 līdz 14, skvērā pie Nacionālās Operas. Pasākuma laikā, kura devīze ir "Iepazīsti Eiropas garšu" ikvienam būs iespēja iepazīt dažādus Eiropas kulināros reģionus un nogaršot Ungārijas, Slovākijas, Dānijas, Somijas, Spānijas un citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu tradicionālos ēdienus. 

FOTO: Mammamuntetiem.lv

9.maijā ikviens aicināts iepazīt dažādu Eiropas valstu ēdienus. Foto autors Gatis Saukāns.

 

Eiropas dienas branču atklās un pasākuma dalībniekus ar svinīgām uzrunām sveiks Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, Ārlietu ministrijas, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā un Eiropas Parlamenta pārstāvji. Pasākuma laikā ēdienus gatavos un apmeklētājiem servēs gan pašmāju šefpavāri, gan arī citu Eiropas valstu pavāri, piedāvājot nogaršot pēc autentiskas receptes gatavotu maltīti. 

 

Eiropas dienas brančā ES ziemeļu kulināro reģionu pārstāvēs "Valtera Restorāns" šefpavārs Valters Zirdziņš, kurš kopā ar raidījuma "Mūsdienu Latvijas garša" producenti Elīnu Doļģi pasniegs Somijas vasaras veģetāro zupu, dāņu vaniļas pudiņu un īpašu Latvijas ēdienu - ne ceptu, ne vārītu, bet gan 72 stundas lēni alū gatavotu cūkas cauraudzi ar bērzu sulu sīrupa glazūru, mammamuntetiem.lv informēja "Deep White" projektu vadītāja Ilze Meirupska.

 

Savukārt ES centrālā kulinārā reģiona galvenā pavāra lomā iejutīsies "Rimi" veselīgas ēšanas kustības "Aikāgaršo" šefpavārs Normunds Barnovskis, kurš sadarbībā ar Slovākijas un Ungārijas vēstniecībām gatavos saldos ēdienus - siera kūku ar bezē, kā arī Bratislavas tradicionālo desertu - pīrādziņus ar magoņu pildījumu. Tāpat šefpavārs visus cienās ar tradicionālo ungāru ēdienu - vistu paprikas mērcē ar galušku. 

 

Dienvidu reģionā saimniekos kulinārijas entuziasts un spāņu kultūras centra "Seneca" direktors Havjers Fernandess Krūzs, kurš kopā ar restorāna "Madride" šefpavāru Hasinto Aires Fernandes gatavos spāņu kulinārijas "vizītkarti" - paelju, kā arī gaspačo - no tomātiem, paprikas un gurķiem gatavoto auksto zupu spāņu gaumē.

 

Reklāma
Reklāma

Eiropas dienas branča pasākums tiek finansēts no Eiropas Komisijas un Latvijas valdības noslēgtās Vadības partnerības līdzekļiem. Tās mērķis ir sabiedrības informēšana par ES.

 

Par Eiropas dienu:

Eiropas dienas pirmsākumi meklējami 1950.gada 9.maijā, kad piecus gadus pēc Otrā pasaules kara beigām Francijas ārlietu ministram Robertam Šūmanam, lai novērstu vēl viena kara iespēju, radās plāns apvienot Eiropas valstu ogļu un tērauda nozares. Šī ideja īstenojās un kļuva par ES sākumpunktu, tāpēc 9.maiju visā ES atzīmē kā Eiropas dienu.

 

Par branču: 

Brančs ir ēdienreize starp brokastīm un pusdienām, kas kļuvusi par tradīciju visā Eiropā. Tā izcelsme meklējama Lielbritānijā. Branču servē pusdienas laikā, parasti ap plkst.12, un tas aptver dažādas uzkodas (maizi, sieru, gaļu, dārzeņus u.c.) un dzērienus (tēju, kafiju, sulas). Brančs tradicionāli ir ne tikai ēdienreize, bet arī socializēšanās iespēja, kur cilvēki nepiespiestā un dzīvespriecīgā atmosfērā pārrunā sadzīves, darba, sabiedriskās un politiskās aktualitātes.