"Bada spēles" – vēl iespaidīgāk par "Krēslu"?

Skarba, nežēlīga un aizraujoša – tāda ir Zvaigznes ABC izdotā pasaules slavu jau iekarojusī grāmata Bada spēles. Atzinīgi par to izteikusies slavenās Krēslas sērijas autore Stefanija Meiere, bet aizrautīgākie grāmatas fani vēstī, ka Bada spēles ir vēl iespaidīgākas par Krēslu.

Grāmatas vāka foto

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Grāmatas vāka foto

Sūzenas Kolinsas Bada spēļu triloģijas pirmais romāns Bada spēles ir viens no pēdējo gadu spožākajiem veikumiem pusaudžu literatūrā. Tas ir fantāzijas caurvīts vēstījums par sešpadsmit gadus veco Katnisu Everdīnu – meiteni, kura izaug pasaulē, kas ir pārcietusi vairākas spēcīgas katastrofas... No kādreizējās Ziemeļamerikas pāri ir palikušas tikai drupas. Iepriekš tik vareno kontinentu tagad dēvē par Panemas valsti. Tā ir sadalīta 12 reģionos. Valsti pārvalda visu redzošā valdība no galvaspilsētas Kapitolijas. Katru gadu galvaspilsēta organizē bada spēles. Uz tām katram reģionam jāsūta viens zēns un viena meitene. Cīņa notiek uz dzīvību un nāvi. Šis ir romāns gan par patiesu draudzību un mīlestību, gan arī par naidu, alkatību un nežēlību. Sūzena Kolinsa romānā apraksta Katnisas cīņu par izdzīvošanu, cieņu un iespēju atgriezties mājās, atklāj cilvēka fizisko un prāta spēju robežas un stāsta par to, ka izdzīvošanas vārdā cilvēks ir gatavs uz visu.

Sūzena Kolinsa (1964) ir amerikāņu rakstniece, kuras karjeras aizsākumi meklējami 1991. gadā, veidojot scenārijus bērnu televīzijas šoviem un nedaudz vēlāk pievēršoties bērnu grāmatu rakstīšanai. Viņa jau ir ieguvusi atzinību pasaulē ar bestselleru sēriju Zemzemes hronikas.

Romānā Bada spēles lasītāji atpazīs arī mūsdienās tik populāro realitātes izdzīvošanas spēļu sastāvdaļas – stratēģijas un alianses, uzvaras un zaudējumus –, taču bada spēlēs likmes ir krietni vien augstākas...

Ideja par Bada spēlēm autorei radusies, skatoties realitātes šovu un vēlāk – pārraidi par karu. Tāpat romāna sižetam ir cieša saistība ar sengrieķu mitoloģiju un leģendu par Tēseju: Atēnās ik gadu jauni vīrieši un sievietes tika nosūtīti uz Krētu, kur tos atdeva saplosīšanai Mīnotauram, lai iebiedētu pārējos iedzīvotājus.

Grāmata Bada spēles pirmo reizi tika publicēta 2008. gada 14. septembrī un līdz 2009. gadam bija nodrukāta jau 225.000 eksemplāru lielā tirāžā. Romāns ir tulkots gandrīz trīsdesmit valodās un izdots vairāk nekā trīsdesmit valstīs.

Grāmatu ir slavējuši ne vien lasītāji un kritiķi, bet arī citi rakstnieki. Par šausmu karali dēvētais Stīvens Kings savā recenzijā teic, ka Bada spēles ir kā atkarību izraisoša datorspēle: tu zini, ka tā nav patiesa, bet nespēj pārstāt tai ticēt.

Populārās Krēslas sērijas autore Stefanija Meiere saka: “Mans pēdējais atradums literatūrā ir Sūzenas Kolinsas Bada spēles. Es biju tik ļoti apsēsta ar šo grāmatu, ka ņēmu to līdzi pat pie pusdienām un paslēpu zem galda stūra, lai tikai nebūtu jāpārtrauc lasīšana. Šis stāsts neatstāja manas domas vairākas naktis, jo pat tad, kad grāmatu biju izlasījusi, naktīs gulēju gultā un pārdomāju izlasīto. Bada spēles ir lieliskas!”

Bada spēļu triloģijas otra grāmata Catching Fire angļu valodā tika izdota šī gada 1. septembrī, bet sērijas trešais romāns ceļu pie lasītājiem radīs 2010. gadā.

Reklāma
Reklāma