Kāju tūska grūtniecības laikā: kā to novērst un mazināt?

Bērniņa gaidīšana ir īpašs laiks, taču nereti topošā māmiņa piedzīvo dažādus pārsteigumus, ko sagādā pašas ķermenis, un liek apšaubīt daudzas ikdienā ierastas lietas. Ko drīkst un ko nedrīkst? Kāpēc organisms reaģē iepriekš nepieredzētos veidos? Kā uzlabot savu pašsajūtu un bērniņu gaidīt veselīgi?
Grūtnieču kāju tūska var rasties progresīvi grūtniecības laikā, bērnam augot lielākam un nospiežot iegurņa asinsvadus, kas veicina asins pieplūdumu kāju vēnās.

FOTO: Shutterstock.com

Grūtnieču kāju tūska var rasties progresīvi grūtniecības laikā, bērnam augot lielākam un nospiežot iegurņa asinsvadus, kas veicina asins pieplūdumu kāju vēnās.

Kāpēc pampst kājas?

“Grūtnieču kāju tūska var rasties progresīvi grūtniecības laikā, bērnam augot lielākam un nospiežot iegurņa asinsvadus, kas veicina asins pieplūdumu kāju vēnās. Tāpat kā citas fizioloģiskas izpausmes, arī šī ir ļoti individuāla – kāda sieviete to jūt izteikti, cita nemaz, pat ja tūska veidojas. To ietekmē daudzi faktori: tas, kā bērniņš guļ, cik liels viņš ir, cik spēcīgi nospiež asinsvadus,” stāsta fleboloģe ķirurģe Dr. Sintija Lapsa no Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas. 

 

“Vasarā karstā laikā problēma mēdz saasināties, ko var ietekmēt gan fizioloģiski procesi, gan venoza patoloģija, un dažreiz tūska var liecināt par nieru problēmām, tāpēc būtu nepieciešama kāju vēnu sonogrāfija.”

Lielāka uzmanība kāju veselībai jāpievērš no grūtniecības otrā trimestra, bet it īpaši trešajā trimestrī, kad bērniņš aug lielāks. 

Par tūsku vispirms liecina pampums pēdās. “Pirmais, ko sievietes pamana, – kurpes sākušas spiest. Var palielināties kāju apkārtmērs – vispirms pie potītes, tad pamazām apakšstilbos. Tūska ir izteiktāka vakaros, jo kustoties dienas laikā kāju vēnas tiek vairāk noslogotas. Vakarā apguļoties, spiediens kāju asinsvados izlīdzinās un tūska mazinās,” skaidro ārste. 

Viņa brīdina – pastāvīga gulšņāšana tomēr nebūs risinājums, jo ilgstoša mazkustība palielina trombozes risku, kas grūtniecības laikā jau tā ir palielināts.

 

Kā uzlabot pašsajūtu? 

Reklāma
Reklāma

Dr. Sintija Lapsa rekomendē fiziskas aktivitātes, galvenokārt tādas, kas nodarbina apakšstilbu muskulatūru, tā stiprinot arī kāju vēnas, – staigāšanu, nodarbības ūdenī, it sevišķi ūdens aerobiku. Ja tūska tomēr piemeklējusi, vienīgais risinājums ir kompresijas zeķes, kuras palīdzēs izvēlēties ārsts. Diemžēl tās nāksies valkāt arī karstā laikā.

 

“Īpaša diēta, ūdens dzeršana vai citi apavi te neko daudz nepalīdzēs. Klasiskai grūtnieču kāju tūskai nav nekāda sakara ar izdzertā ūdens vai sāls daudzumu uzturā. Ūdens un sāļu / elektrolītu filtrāciju nodrošina nieres, tāpēc, ja tūska veidojas pārtikas vai izdzertā ūdens daudzuma ietekmē, problēma jāmeklē nierēs. Veselai sievietei neskādēs ne sālīti gurķīši, ne siļķes gabaliņš,” mierina ārste.

Viņa arī iesaka nesatraukties, ja tūska kājās saglabājas vēl kādu laiku pēc dzemdībām. 

“Dzemdības nenozīmē, ka nākamajā dienā organismā viss atkal būs tāpat, kā bija pirms grūtniecības. Tam var būt nepieciešamas vismaz 6 nedēļas, tomēr katrai sievietei tas ir individuāli. Tas attiecas arī uz paplašinātām vēnām, tāpēc, iespējams, kompresijas zeķes vēl kādu laiku būs uzticams sabiedrotais,” saka Dr. Sintija Lapsa.

 

Lai uzzinātu vairāk par kāju veselību grūtniecības laikā, ikviena topošā un jaunā māmiņa un citi interesenti aicināti apmeklēt semināru “Gaidību 4diena”, kas norisināsies 30. maijā plkst. 11.00–13.00 TC “Domina Shopping” centrālajā laukumā pie restorāna “Vairāk Saules”.

Saistītie raksti