Covid-19 sertifikāta prasība mainīs darba tirgu

Līdz ar ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ un prasību vakcinēties pret Covid-19, notiek izmaiņas darba tirgū. Sludinājumi, kuros iekļauj prasību par sertifikātu, jau ir kļuvuši par realitāti. Eksperti pieļauj, ka vakcinācijas pienākums varētu radīt divus dažādus darba tirgus – vakcinētajiem un nevakcinētajiem, kā arī veicināt bezdarba līmeņa kāpumu. Cik lielu, to pagaidām grūti prognozēt.

FOTO: Kadrs no video

Atskaitot bezdarba līmeņa iespējamo pieaugumu, vakcinācijas pienākums darba tirgū varētu radīt situāciju, kurā vienas iedzīvotāju daļas labklājība augs, bet citiem, pārsvarā nevakcinētajiem, ienākumi samazināsies.

Reģistrētā bezdarba līmenis septembrī bija 6% no valsts ekonomiski aktīvajiem iedzīvotajiem. Tie ir vairāk nekā 50 tūkstoši cilvēku. Zemākais septembra radītājs bija 2019. gadā, kad bezdarba līmenis nokritās zem 6%. Pagaidām gan ir grūti prognozēt, kā vakcinācijas pienākums ietekmēs bezdarba līmeni nākotnē.    

 

"Mēs neredzam nekādu indikāciju, kas rādītu, ka jaunie noteikumi varētu kaut kādā veidā palielināt bezdarbnieku rindas. Kāda būs situācija nākotnē – to, pieļauju, mēs redzēsim novembra vidū," izteicās Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāve Signe Bierande.
 

Taču ietekme neapšaubāmi būs, pārliecināti Latvijas Televīzijas uzrunātie personāla atlases speciālisti un ekonomisti. Pēc "CV Online Latvia" vadītāja Aivja Brodiņa domām, prasība vakcinēties valsts un pašvaldību sektorā strādājošajiem varētu stimulēt šo cilvēku pāreju uz privāto sektoru. 
 

"Darba devēji no privātā sektora – viņi var sagaidīt lielāku interesentu skaitu. Tajā pat laikā ir jāskatās, noteikti arī privātajā sektorā būs darba devēji, kuriem, iespējams, jau šobrīd šī vakcinācijas aptvere ir ļoti augsta. Tad viņi arī noteikti izvērtēs tikai kandidātus, kuri ir vakcinēti," stāstīja Brodiņš.
 

Jau pašlaik internetā atrodami sludinājumi, kuros ir iekļauta prasība amata pretendentiem par sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu. Piemēram, tiek meklēts būvinženieris. Atskaitot prasību par attiecīgo izglītību un B kategorijas autovadītāja apliecību, saraksta beigās atrodams punkts par derīgu Covid-19 sertifikātu.
 

Reklāma
Reklāma

Turklāt eksperti norāda, ka atrast pietiekami daudz darbinieku ar Covid-19 sertifikātiem varētu būt grūti.  
 

Visu sižetu skaties video: