Kā mēs sveicam savus tētus … "Viršu dārzā"?

“Viršu dārzs” ir bērnudārzs Rīgā, Mežaparkā, kur Tēvu dienu atzīmē jau ceturto gadu. Kā? 

FOTO: Mammamuntetiem.lv

               

Bērni skolotāju vadībā jau laikus gatavo dāvanas tētiem, top scenārijs  pēcpusdienas brīvdabas (vienmēr gan ir arī plāns B lietainam laikam – pasākuma norise telpās, kuru, par laimi, līdz šim nav nācies izmantot) pasākumam, iestādē jau laikus tiek izvietota afiša par gaidāmo notikumu. Šo notikumu esam nodēvējuši par rudenīgi – mākslinieciski – sportiski – draisku pasākumu, kuram katru gadu ir cita tematika, piemēram, Rudens jampadracis; Ābolu maiss; Lauki ienāk pilsētā; Es – tētis – sports. Mērķis gan paliek nemainīgs gadu no gada: gūt prieku, kopā darbojoties!!!


Šajā pasākumā atbildība par savu bērnu (pieskatītu, apčubinātu utt.) gulstas uz tēta (dažkārt  - lielā brāļa, krusttēva vai vectēva) stiprā pleca. Māmiņas, kuras ierodas, jau iepriekš brīdinātas, ka viņām šajā pasākumā tikai līdzjutēju, “karsējmeiteņu” loma. Darbošanās notiek pēc nejaušības principa saliktās četrās  komandās, kuru vadītājas ir skolotājas. 


Tēvu dienas pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” scenārijs


Tētiem dāvanā tiek visdažādākās lietas, dažreiz arī Mammām un tētiem noskatītas idejas. Mums pašiem īpaši atmiņā palikušas šādas: Draudzības jostiņa, kuru savam tētim = draugam pats pina, pats apsēja ap roku sešgadnieks; Hanteļu pāris, kuru savam tētim=stipriniekam pats krāsoja (pēc tam skolotāja izgrieza, ielaminēja, caurumoja) un kopā ar pūkdrāti savirpināja trīsgadnieks; Spēka batoniņš, kuru savam tētim=spēkam un veselībai pats  gatavoja un iesaiņoja piecgadnieks. 


*Spēka batoniņam izmanto dažādas sēklas (linsēklas, sezama sēklas), žāvētas ogas vai augļus, kokosriekstu eļļu, medu, auzu pārslas, mazliet cukuru. Linsēklas nedaudz samaļ kafijas  dzirnaviņās, auzu pārslas viegli apgrauzdē uz pannas kopā ar cukuru, kaltētās dzērvenes, žāvētās plūmes, dateles sablenderē un visas sastāvdaļas sajauc kopā ar kokosriekstu eļļu un medu. Gatavo masu nelielās porcijās liek uz sviestpapīra un veido batoniņus, vienkārši ar pirkstiem cieši spiežot kopā. Batoniņu satin sviestpapīrā. Pēc tam to var glīti apsiet ar aukliņu vai izgatavot vēl vienu papīrīti iesaiņošanai, uz kura uzraksta batoniņa nosaukumu, produkta sastāvdaļas, enerģētisko vērtību (izteiktu nevis kilokalorijās=kcal vai kilodžaulos=kJ, bet, piem. “dod spēku 21 km skrējienam; dod spēku puķu dobes uzrakšanai; dod spēku ezera pārpeldēšanai).


P.S. Zinātāji sapratīs, cik laika un enerģijas tiek ieguldīts šādu pasākumu sagatavošanā! Taču  enerģija ar uzviju atgriežas pie mums, kad pasākums izdevies un visi kopā iegūstam tik daudz:  

*tēti un bērni no sirds izbauda iespēju būt, darboties kopā,                                                            

*bērns gūst nedalītu (ar mammu, brāļiem, māsām un citiem) uzmanību no tēta,                        

*tētim tiek nedalīta uzmanība no bērna,                                                                                                     *šī ir iespēja ciešāk iepazīties gan visu bērnu (iestādē pavisam 92 audzēkņi) tētiem savā starpā, gan ar visiem iestādes pedagogiem un citiem bērniem,                                                                      

*pasākuma neformālā, aizrautīgā, sirsnīgā atmosfēra palīdz kļūt atvērtākam ikvienam, ļaujot vaļu arī neskaitāmiem paldies.                                                                                                                        

*bērns ir tik lepns, “mēs kopā ar tēti…” un tētis ir tik lepns, “mēs mierīgi abi divi tiekam ar visu galā”!    
No sirds priecāsimies, ja mūsu idejas iedvesmos, iedrošinās, iepriecinās  arī citus!

“LAUKI IENĀK PILSĒTĀ”
jeb
Tēvu dienas pasākums Rīgas PII “Viršu dārzs” 23.09.2014. plkst.16:30

# Visiem dalībniekiem kājās gumijas zābaki (tad ir droši, ka nelīs lietus!)
# Visi dalībnieki līdzi atnesuši cienastu no lauku labumiem.


Pulcēšanās auto stāvlaukumā. Katram dalībniekam tiek viens krāsains uz apģērba uzlīmējams līmplēves kvadrāts.


Ierodas kaziņa=sporta skolotāja (tā pati, kura joprojām pa Rīgu jau kopš 1.septembra pasākuma “V.d.”* un aicina visus sanākušos sastāties lielā aplī.
Vadītājas uzruna, sveiciens sanākušajiem, atgādinājums par drošības ievērošanu pasākuma laikā.
Bērni dzied veltījuma dziesmu tētiem mūzikas skolotājas vadībā: dziesma “Lielā grāmata” (Arvīds Grigulis, Viktors Sams, žurnāls “Zīlīte”, 1987)
Kaziņa aicina visus uz iesildīšanās rotaļu: amerikāņu rotaļa “Zemnieks” (“Viršu dārza” apdarē “Tētis”).
Kaziņa aicina dalībniekus sastāties četrās komandās pēc uzlīmju krāsām. Katrai komandai savs kapteinis, vadītājs=skolotāja ar attiecīgās krāsas pazīšanās zīmi.
Visām komandām vienlaicīgi ar komandas kapteini priekšgalā turpat mašīnu stāvlaukumā pirmā aktivitāte “Dzīvnieku barošana”: komandas sastājušās kolonnā katra pretī savam statīvam ar dzīvnieku (kaķis, gailis, cūka, suns), kura atvērtajā mutē jāmet galda tenisa bumbiņas.


Turpmākās aktivitātes norit pēc noteiktas shēmas:
Zaļie   4 – 5 – 2 – 3 – 1 
Oranžie  1 – 4 – 5 – 2 – 3 
Dzeltenie  3 – 1 – 4 – 5 – 2 
Sarkanie 2 – 3 – 1 – 4 – 5 
1) “Ceļam māju (kūti) dzīvniekiem!” (garais bruģētais celiņš no ugunsdzēsēju kāpnēm virzienā uz Vilciena laukumu): komandas dalībnieki sastājas rindā un padod klucīšus pa rokām no punkta A uz punktu B, kur beidzamais krauj tos kaudzītē=ceļ kūti pēc sava īpašā projekta).

Reklāma
Reklāma


2) Rotaļa “Diena un nakts” (mašīnu stāvlaukums): komanda sadalās divās daļās – Saulītēs un Mēnestiņos, katra puse stāv aiz savas līnijas. Pa vidu abām līnijām laukums, kurā izklaidus izvietotas ielaminētas kartiņas ar Saules vai Mēness simbolu (vienāds skaits abu kartiņu). Pēc komandas kapteiņa signāla dalībnieki “metas” apgriezt kartiņas uz sev vēlamo simbolu (visas kartiņas abpusēji marķētas – vienā pusē Saule, otrā pusē Mēness). Pēc komandas kapteiņa signāla komandas atgriežas savās vietās aiz līnijas. Kapteinis sakaita kartiņas ar abiem simboliem, paziņo uzvarētāju.
Izspēlē šo sacensību trīs reizes un noskaidro gala uzvarētāju!
3) “Apģērb aitiņu!” (uz lieveņa): katrai komandai viena melna kartona A3 izmēra aitiņa, kuru “jāapģērbj” krāsainās drēbēs. Vispirms komanda vienojas, kādu tērpu darinās. Dalībnieki izvēlas nepieciešamās krāsas vilnu no 8 piedāvātajām, vispirms kārtīgi saplucina vilnu (svarīgas ir sajūtas un pirkstu veiklība!), tad komandas kapteinis aicina katram savu izplūkāto vilnas pikucīti savelt “desiņā”, dredā un pielīmēt uz kartona aitiņas. 
4) “Mājās, aitas, mājās!” jeb foto orientēšanās pa visu iestādes teritoriju, katrai komandai atrodot un pārvedot mājās, pie ozola tieši tās aitiņas, kuru “apģērbu” paraugus komandas kapteinis izdala dalībniekiem.**
5) Dziesmas “Susurs” (Māra Lasmaņa mūzika, Pētera Brūvera vārdi, dzejoļu krājums “Sirds ar sirdi draudzējas”) apguve, kustību iestudēšana (uz estrādes)  kopā ar mūzikas skolotāju. 
Noslēgumam visi pulcējas pie estrādes, kur komandas nostājas pa grupām, kopīgi tiek dziedāta dziesmas, katrai komandai izpildot atšķirīgas iepriekš iestudētas kustības.
Uz estrādes izstādītas komandu darinātās dredainās aitiņas.
Notiek cienāšanās ar dalībnieku līdzatnestajiem lauku labumiem, iepazīšanās, sarunas.

Scenārija autors iestādes metodiķe Dace Kondratoviča  sadarbībā ar sporta skolotāju Daci Ozolu

 

P.S. 
1.septembra pasākuma vadītāja kaziņa=sporta* skolotāja iemaldījusies Rīgā, meklēdama pazudušās aitiņas. Te arī viņas atrod, bet aitiņas** vēl negrib doties atpakaļ uz laukiem, grib paciemoties pie bērniem. Jo bērni viņām “iedevuši jaunas drēbes” (pagrabā atrastās 64 keramikas aitiņas krietni noputējušas un bērni, kuri vasarā apmeklēja bērnudārzu, tās nokrāsojuši priecīgās krāsās). Tā nu arī kaziņa vēl uzkavējas Rīgā.

 


Tēva diena Latvijā ir oficiāli atzīti svētki, un lai stiprinātu šo skaisto, tētiem tik svarīgo svētku svinēšanu, ģimenes portāls „Mammamuntetiem.lv” kopā ar „Laimas šokolādes muzeju”aicina ikvienu bērnudārza grupiņu piedalīties ideju konkursā “Kā mēs sveicam savus tētus”. Konkursa galvenais uzdevums – iesūtīt savu ideju tētu sveikšanā. Iesūtītās ierosmes publicēsim portālā Tēva dienas oficiālajā lapā Tevadiena.lv – kopā saliktas, tās būs iedvesmas avots citiem!

 

BALVAS

Galvenā balvā – iespēja vienai bērnudārza grupiņai doties saldā ceļojumā uz Laimas šokolādes muzeju, kā arī LEGO konstruktoru komplekti!

 

1. vietas ieguvēji (viena bērnudārza grupiņa) balvā saņems ceļojumu uz Laimas šokolādes muzeju Rīgā, Miera ielā 22, saldumus no “Laima”, spēli “Kakao pupiņas ceļojums”, kā arī LEGO konstruktoru komplektus!

2. un 3. vietas ieguvēji balvā saņems saldumus no “Laima”, spēli “Kakao pupiņas ceļojums”, kā arī LEGO konstruktoru komplektus!

KONKURSA NOTEIKUMI

  • Iesūti vismaz vienu ideju ar foto, kā bērnudārzā esat atzīmējuši Tēva dienu vai ar kādu dāvanu esat iepriecinājuši tētus.

  • Idejai nav obligāti jābūt realizētai šajā gadā, tā var atspoguļot arī iepriekšējo gadu svinības.

  • Ja sūtāt ideju dāvanai vai rotaļai, lūgums uzrakstīt nelielu pamācību, kā šāda dāvana gatavojama vai spēle spēlējama, lai to varētu izmantot arī citi Tēva dienas svinētāji.

  • Konkursa darbus sūtiet līdz 15. septembrim (ieskaitot) uz e-pastu redakcija@mammam.lv,audra@mammam.lv vai pa pastu ar norādi “Konkursam”. Adrese: SIA Mammām un Tētiem, Brīvības iela 40-16, LV-1050. (pasta zīmogs 15. septembris).

  • Pieteikumā norādi pirmsskolas izglītības iestādi, grupiņu, bērnu skaitu, kontaktinformāciju.

  • Uzvarētājus noteiksim 21. septembrī.

  • Uzvarētāju noteiks Mammamuntetiem.lv redakcijas un “Laimas šokolādes muzeja” pārstāvju žūrija.

 

Godināsim tētus un stiprināsim Tēva dienas tradīcijas visā Latvijā!