Ko izvēlēties no saldētavām – saldējamo skapi vai lādi?

Tik ļoti gribas saglabāt daļu vasaras ziemai. Kā vislabāk? Protams, saldētavā. 

FOTO: Aigars Jansons, http://www.ajstudio.lv/

Kā izvēlēties saldētavu? Viens no argumentiem, cik daudz vietas vari atvēlēt šai ierīcei. Vertikālās saldētavas, kas atgādina ledusskapi, aizņem mazāk vietas. Ja neizvēlies augumā augstāku variantu (pieejami modeļi no 65 cm līdz 2 metri), to var novietot uz ledusskapja vai citas virtuves ierīces. Daudz ietilpīgāka gan ir horizontālā saldētava, saukta par lādi. Taču tās vāks veras uz augšu, tāpēc aukstumlādei nepieciešama plašāka vieta – vai nu dzīvokļa pieliekamajā, vai uz lodžijas, un, protams, savrupmājā. Vertikālajā saldēšanas kamerā, kā pierasts ledusskapī, ir vairāki nodalījumi – aizverami plauktiņi vai atvilktnes. Tas organizē saldētavas lietošanu, taču ievietot plauktiņos un atvilktnēs var mazāk saldējamo produktu. Tomēr ne tikai ierīces apjoms ir nozīmīgs lielums, ja vēlies iegādāties saldētavu.

 

Kameras klase. Nosaka pēc tā, kā tā nodrošina temperatūru. To apzīmē ar zvaigznītēm: jo vairāk zvaigznīšu, jo ilgāk produkts kamerā uzglabājas. Viena zvaigznīte: – 6 grādos līdz nedēļai, divas zvaigznītes: - 12 rādos līdz mēnesim, 3 zvaigznītes: - 18 grādos līdz 3 mēnešiem, 4 zvaigznītes: - 24 grādos no pusgada līdz gadam. Izvēlies elektroenerģijas ekonomisko A vai A+klasi, kas nepārsniedz 40 dB trokšņu līmeni. 

 

Ātrā saldēšana. Nodrošina produktu sasaldēšanu, tādējādi maksimāli saglabājot vitamīnus un citas vērtīgas barības vielas. Režīms jāieslēdz, produktu ievietojot kamerā; temperatūra strauji pazeminās, un produkta mitrums nepaspēj sasildīt citu saldētavā ievietoto. Lētākie modeļi pēc diennakts ātrās saldēšanas jāpārslēdz uz glabāšanas režīmu, dārgākajiem tas notiek automātiski.

 

Nopērkamas arī dubultkameras, kur viena strādā parastajā, otra – ātrajā saldēšanas režīmā, taču tās prasa nopietnas finanšu investīcijas. 

 

Atkausēšana. Protams, ērtāks ir automātiskais režīms (angliski – no frost) – kamerā tiek nodrošināta aukstā gaisa cirkulācija, lieko mitrumu izvada, tāpēc neveidojas sarma un produkti pamazām nepārvēršas ledus klucī. Diemžēl rūpīgi neiesaiņoti produkti šādos apstākļos izžūst. Taču ir pieejams lētāks variants – t.s. rokas režīms, kur reizi gadā saldētavu nāksies izslēgt, iztukšot, atkausēt un ūdeni savākt, tāpat kā vecajiem ledusskapjiem (skaties, lai saldētavas apakšā ir ērta atvere, pa kuru ūdeni iztecināt). No frost saldēšanas kameras nav jāatledo, taču reizi gadā jāizvēdina.

Reklāma
Reklāma

 

Ērtība. Labāk izvēlēties kameru ar sviras veida rokturi; ar vienkāršo hermetizācijas dēļ durvju atdarīšanai vajag daudz spēka. Darbošanos ar saldētavu atvieglos arī fiksators, kas ieslēdzas, atvilktni izvelkot līdz pusei – nereti tā ir smaga, tādēļ grūti noturama. Kārtību un pārskatāmību horizontālajā saldētavā, kur lielākie un smagākie produkti ir jānovieto apakšā, bet vieglākie – augšā, palīdzēs nodrošināt iekaramie groziņi.

 

Papildus drošība. Skaties, cik ilgi kamera spēs saglabāt nepieciešamo temperatūru bez elektroenerģijas padeves. Parasti ražotāji kameras aukstuma akumulatoriem dod 10 līdz 20 stundu garantiju. Labi, ja saldētavai ir automātiski regulējama temperatūra, nevis ar ciparu iedaļām rotāta podziņa – konkrēti grādi rada pārliecību, ka saldētavā viss notiek tā, kā tam jānotiek. Ja mājās ir darboties griboši bērni, par ļaunu nenāk painteresēties, vai saldētava ir slēdzama. 

 

 

Avots: žurnāls "100 labi padomi", 2011/07.