Kā iepirkties, lai skolēna somā mazāk kaitīgo vielu

Baltijas Vides forums iesaka: izvēloties somu, zīmuļus vai pusdienu kārbu jaunam mācību gadam, meklē ne tikai to krāsaināko, bet arī bērnam nekaitīgāko. 

Tāpat iegādājies tikai bērniem paredzētās krāsas, turklāt tādas, uz kurām nav draudīgi brīdinājumi.  Foto: Mārtiņš Otto.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Tāpat iegādājies tikai bērniem paredzētās krāsas, turklāt tādas, uz kurām nav draudīgi brīdinājumi. Foto: Mārtiņš Otto.

1. Mugursoma. Neizvēlies somas un penāļus, kuros izmantota tā dēvētā sliktā plastmasa - polivinilhlorīds. Parasti no tās izgatavotas spīdīgās, mīkstās plastmasas detaļas. Atpazīt to var pēc norādēm: PVC, vinils, simbola 3. Šis materiāls var saturēt bērna hormonālajai sistēmai tik kaitīgos ftalātus, ko saista ar virkni nopietnu saslimšanu, piemēram, pāragru pubertāti, astmu, aptaukošanos, diabētu. 2012. gadā ASV 15 no 20 testētajām vinila skolas lietām bija ļoti augsts ftalātu daudzums, pārsniedzot pieļaujamo normu pat 52 reizes. Piemērotākie materiāli skolēna somai vai penālim būtu kokvilna, neilons, poliesters.

 

2. Pusdienu kārba. Izvēloties trauku ēdamā līdzņemšanai, raugies, lai uz tā būtu nevis iemīļotie supervaroņi, bet gan pareizais marķējums. Metāla, auduma vai plastmasas kārba, uz kuras norādīts simbols 2; 4 vai 5 derēs ēdienam. Savukārt izstrādājums ar simbolu 3 un 7 vai vispār bez tā - ne. Šādi izstrādājumi var saturēt jau pieminētos ftalātus vai vēl vienu draudu bērna hormonālajai sistēmai - bisfenolu A. Šie paši noteikumi attiecas arī uz ūdens pudelēm. Tāpat ielāgo: pat pareizajā plastmasā ēdienu nesildi mikroviļņu krāsnī. 

 

3. Rakstāmlietas un krāsas. Vispirms, kam nevajadzētu būt skolēna somā: noturīgajiem (permanentajiem) flomāsteriem un marķieriem, eļļas, akrila, izsmidzināmajām vai arī profesionālajām mākslinieku krāsām, smaržīgiem vai gluži pretēji pēc ķīmijas smakojošiem zīmuļiem, krītiņiem vai pildspalvām. Iegādājoties rakstāmlietas, priekšroku dod no dabiskiem materiāliem izgatavotajām skolas lietām. Piemēram, labāk izvēlies krāsainos zīmuļus ar vienkāršu, nekrāsotu koka apvalku, vaska krītiņus, kas izgatavoti no bišu vaska un kuros izmantoti dabiski krāsu pigmenti, bet flomāsterus - uz ūdens bāzes. Tāpat iegādājies tikai bērniem paredzētās krāsas, turklāt tādas, uz kurām nav draudīgi brīdinājumi. 

 

Reklāma
Reklāma

4. Līme. Ja gribi pasargāt bērnu no toksiskajiem šķīdinātājiem un citām nejaukām vielām, skolas somā nedrīkst būt gumijas, epoksīdu, izsmidzināmā vai superlīme. Izvēlies līmes uz ūdens bāzes, līmes zīmuļus vai baltās kancelejas līmes. 

 

5. Dzēšgumija. Vācu patērētāju ceļvedis "Öko-Test", iztestējot 19 dažādas dzēšgumijas, deviņās atrada kaitīgos ftalātus. Lai no tiem izvairītos, izvēlies tās, kas izgatavotas no dabiskās gumijas vai uz kurām norādīts PVC-free (nesatur PVC). 

 

Ņem vērā!

Visām rotaļlietām, t.sk., skolas lietām jābūt ar CE marķējumu. Tas gan, diemžēl, ne vienmēr apliecina, ka konkrētā lieta ir pilnībā droša bērnam. Mazāk kaitīgo vielu garantē ekomarķējums, piemēram, Ekopuķīte, Ziemeļvalstu gulbis. Tāpat drošāk ir iegādāties produktus, kurus par ļoti labiem (Sehr gut – vācu valodā) atzinis vācu patērētāju ceļvedis "Öko-Test".