Pieci populārākie dāvinātāju tipi

Tuvojoties svētku laikam, arvien biežāk pieķeram sevi domājam par šī laika iespējami patīkamāku pavadīšanu, dāvanām tuviem un mīļiem cilvēkiem, kā arī, protams, par svētku tēriņu budžetu. AS "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūts, vairākus gadus analizējot cilvēku rīcību ar naudu pirmssvētku laikā, ir definējis piecus izplatītākos dāvinātāju tipus un arī katram no tiem sagatavojis ieteikumus izdevumu plānošanai. 

Dāvināšanas prieks vienmēr ir daudz lielāks par dāvanu saņemšanu.

FOTO: Mārtiņš Garais, http://garais.lv/

Dāvināšanas prieks vienmēr ir daudz lielāks par dāvanu saņemšanu.

Pēdējā brīža dāvinātājs

Šie dāvinātāji dāvanu iegādi atliek uz pēdējo brīdi un par iemeslu tam nebūt nav slinkums, neizdarība vai vienaldzība. Bieži vien tas skaidrojams ar psiholoģisko spriedzi, ko rada "ideālās dāvanas" meklējumi. Pēdējā brīža dāvinātājiem raksturīgi gaidīt īpašu mirkli, kad tie jūtas iedvesmoti doties meklēt dāvanas - līdz tam laikam viņi ir paspējuši izdomāt, kādu dāvanu un kuram cilvēkam vēlas dāvināt. Labā ziņa šajā gadījumā ir tā, ka tiek pārdomātas arī finanses - cik daudz varētu tikt tērēts konkrēto dāvanu iegādei. Tajā pašā laikā ir jārēķinās, ka ne vienmēr plānotās dāvanas būs atrodamas, tās pērkot pēdējā brīdī, un jāapzinās, ka pirms svētkiem atsevišķas preces var nebūt pieejamas par izdevīgāko cenu, līdz ar to pastāv risks pārtērēt plānoto budžetu. 

 

Ieteikumi naudas plānošanas jomā:

- sastādīt plānoto dāvanu sarakstu

- naudu dāvanu iegādei uzkrāt jau laikus,

- "ideālās dāvanas" meklēšanu neatlikt uz pēdējo brīdi

 

Rūpīgi plānojošais dāvinātājs

Paruna taisīt ratus ziemā un ragavas vasarā ļoti precīzi raksturo šos dāvinātājus. Viņi visa gada garumā pakāpeniski plāno un sarūpē dāvanas tuviniekiem un draugiem. Šī dāvinātāja tipa cilvēki bieži vien piemērotas dāvanas draugiem un tuviniekiem veiksmīgi atrod nejauši, tostarp, izmantojot veikalos piedāvātās atlaides. Šī iemesla dēļ dāvanas tiek iegādātas savlaicīgi un tiek ietaupīta arī nauda. Šiem dāvinātājiem būtu jāseko līdzi, lai kādam spontāni nenopirktu pārāk daudz dāvanu, bet citam - nevienu. Šajā gadījumā noteikti noderēs saraksts, kurā atzīmētas dāvanu idejas - gan plānotās, gan jau nopirktās.

Ieteikumi šim tipam:

- sagatavot un regulāri pārskatīt dāvanu sarakstu

- pievērst uzmanību lielo atlaižu akcijām un sezonas preču izpārdošanām

- aplūkot piedāvājumus interneta veikalos, kur iespējams ietaupīt vēl vairāk

 

Praktiskais dāvinātājs

Šis dāvinātāju tips pamatā sarūpē praktiska rakstura dāvanas, piemēram, zeķes, kancelejas preces, noderīgas lietas virtuvē vai dārzā u.tml. Praktiskas dāvanas bieži vien tiek dāvinātas cilvēkiem, kurus pazīst mazāk, bet nezina, kas tiem būtu vajadzīgs vai arī cilvēkiem, kurus pazīst ļoti labi un zina viņu praktiskās vajadzības. Praktiskie dāvinātāji neaizraujas ar dāvanas emocionālo pievienoto vērtību; viņuprāt, priekšauts, pildspalva vai dārza apgaismojuma lampa ir piemērota dāvana Ziemassvētkos.

Ieteikumi:

Reklāma
Reklāma

- laikus apzināt, kādas praktiskas lietas kuram saņēmējam būtu visnoderīgākās

- laicīgi plānot budžetu dāvanu iegādei, apzinot reālās izmaksas

- pirkumiem izvēlēties specializētos veikalus, arī internetu, kur piedāvājums ir plašāks un cenas pievilcīgākas

 

Pašpārliecinātais dāvinātājs

Šis dāvinātāju tips izceļas ar savu vēlmi ietekmēt citus un radīt par sevi atmiņā paliekošu iespaidu. Nereti dāvanas tiek izvēlētas, ņemot vērā personīgos uzskatus, piemēram, sieva iegādājas vīram modernas dizainera saulesbrilles vai kreklu, jo, viņasprāt, viņš ikdienā neizskatās pietiekami labi un stilīgi. Tāpat šim dāvinātāja tipam arī ir raksturīgas dārgas un iespaidu atstājošas dāvanas - viedtālruņi, rotas lietas, tāli ceļojumi u.c. Šim dāvinātāju tipam ir ieteicams vairāk padomāt par dāvanu saņēmēja personību un viņa patiesajām vēlmēm un arī nepārspīlēt ar savām finanšu iespējām vai paust savus uzskatus un pārliecību.

Ieteikumi naudas plānošanas jomā dārgo dāvanu dāvinātājam:

- uzstādīt sev cenu griestus vienas dāvanas maksimālajai cenai

- vienoties ar citiem svētku "apdāvināšanās" dalībniekiem par dāvanu skaitu un izmaksu apjomu

- izplānot katru dāvanu, neizdarīt spontānus un nepārdomātus pirkumus

 

Pašdarinātājs dāvinātājs

Šis dāvinātāju tips pašaizliedzīgi iegulda spēkus tādu dāvanu sarūpēšanā, kas ir pārdomātas un no sirds iepriecinās dāvanas saņēmēju - visbiežāk šīs dāvanas izgatavo pats dāvinātājs vai arī pats labprāt piedalās dāvanas baudīšanā, piemēram, apmeklējot kādus pasākumus kopā. Šiem dāvinātājiem vienlīdz svarīgas ir gan tās divas minūtes, ko apdāvināmais pavada atsaiņojot un pirmo reizi ieraugot dāvanu, gan dāvanas pievienotā emocionālā vērtība nākotnē. Iespējams, ka šādu dāvanu sagatavošana prasīs vairāk laika un līdzekļu, nekā bija plānots sākumā, tādēļ jau savlaicīgi jāveido saraksts ar nepieciešamajiem materiāliem un vienas dāvanas kopējās izmaksas.

Ieteikumi pašu gatavotu dāvanu gatavotājam:

- sagatavot visu nepieciešamo "izejmateriālu" sarakstu un pieturēties pie tā

- laikus apzināt dažādu pasākumu vietas un rezervēt laiku tam dāvanas saņēmēja kalendārā

- noteikt maksimālā dāvanu budžeta griestus - ierobežojumi nereti palīdz atrast radošus risinājumus,

- visās dāvanās "ieturēt vienotu stila līniju", tādējādi optimizējot nepieciešamo materiālu izmaksas

 

Materāls tapis sadarbībā ar "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūta direktori Ievu Usi-Cimmermani.