Praktiski padomi, kā pasargāt bērnu no nevēlamas informācijas internetā

Kā pasargāt savu bērnu no nevēlamas un vecumam neatbilstošas informācijas internetā, vecumam nepiemērotu spēļu spēlēšanas vai pieaugušajiem paredzētu mobilo lietotņu lejupielādes? Šis jautājums ir aktuāls teju ikvienam vecākam, jo dzīvojam laikā, kad viedtālrunis ar pieeju internetam ir tikpat kā pašsaprotams dažāda vecuma bērniem. 

 

FOTO: Shutterstock.com

Visdažādākās lietotnes ļauj ierobežot internetā pieejamo saturu.

Risks saskarties ar nevēlamu un vecumam neatbilstošu informāciju ir milzīgs. Viens no risinājumiem ir vecāku kontroles rīki, kas palīdz uzraudzīt bērnu veiktās darbības viedtālrunī. Iespējas ir salīdzinoši plašas – dažādi interneta satura filtri, maksas un bezmaksas lietotnes, taču šoreiz koncentrēsimies uz vienkāršāko – vecāku kontroles rīkiem, ko piedāvā gandrīz jebkurā tālrunī esošās operētājsistēmas Android un Apple.

 

Ja bērnam ir Android tālrunis 
Vecāku kontroles rīku lietošana ir vienkārša un neprasa tehniskas zināšanas – tos uzstādīt var paši vecāki dažu minūšu laikā. Google Play veikalā Android ierīču lietotājiem ir pieejami divu veidu vecuma ierobežojumi visam saturam (lietotnēm, filmām, spēlēm u.c.) – jaunākiem par 13 gadiem un vecākiem par 13 gadiem. Der pieminēt, ka satura veidam var izvēlēties atšķirīgus vecāku kontroles iestatījumus. Vairāk par vecāku kontroles rīku lietošanu var izlasīt šeit.

 

Apple ierīču īpašniekiem
Daudzveidīgi vecāku kontroles rīki ir pieejami arī Apple ierīcēs (iPhone, iPad). Vecāki var ierobežot gan pieejamību dažādām lietotnēm, gan iespēju iegādāties saturu App Store. Vairāk var izlasīt šeit. Tāpat Apple lietotājiem pieejams Family Sharing rīks vecākiem, kas darbojas citādi  –  tas paredz, ka ikreiz, kad bērns uzsāk jaunu pirkumu vai bezmaksas lejupielādi App Store, pieprasījums vispirms tiek nosūtīts kādam no vecākiem uz viedtālruni. Vecāks iepazīsies ar pieprasījumu  –  apstiprinās vai noraidīs pieprasījumu tieši no savas iPhone vai iPad ierīces. Bērns var attiecīgo lietotni lejupielādēt savā viedtālrunī tikai, ja vecāks ir to akceptējis savā viedtālrunī. Vairāk par Family Sharing rīku var izlasīt šeit.

 

Daudzveidīgi vecāku kontroles rīki ir pieejami arī Apple ierīcēs. Vecāki var ierobežot gan pieejamību dažādām lietotnēm, gan iespēju iegādāties saturu App Store.

 

Lejupielādējot lietotnes, izlasiet noteikumus
Der pieminēt, ka, lejupielādējot kādu no lietotnēm savā viedierīcē, vecākiem un pusaudžiem jāatceras, ka vispirms jāiepazīstas ar attiecīgās lietotnes lietošanas noteikumiem (Terms and Conditions), jo līdz ar lietotnes lejupielādi tiek pieprasīta atļauja piekļuvei jūsu personas datiem un personiskai informācijai, kas pieejama viedtālrunī: telefona kamerai, foto galerijai, kontaktiem, atrašanās vietai (izmantojot GPS), mikrofonam, kalendāram un tamlīdzīgi. Jūs varat liegt piekļuvi šiem datiem un atļaut to tikai lietotnes izmantošanas laikā, lai izvairītos no tā, ka lietotne nepārtraukti ievāc datus par jums no jūsu viedtālruņa. 

 

Rīkojieties atklāti
Pirms pieņemt lēmumu par vecāku kontroles rīku izmantošanu, tas noteikti ir jāpārrunā ar pašu bērnu un jāizstāsta, kāpēc šāds solis ir nepieciešams. Lai nepazaudētu bērna uzticēšanos, nav iesakāms slēpt, ka grasāties novērot viņa darbības internetā. Pretējā gadījumā rezultāts var būt neprognozējams – jūs riskējat ar bērna uzticēšanos!

 

Lai nepazaudētu bērna uzticēšanos, nav iesakāms slēpt, ka grasāties novērot viņa darbības internetā.

Reklāma
Reklāma

 

Par bērnu drošību sociālajos tīklos un platformās
Ne mazāk svarīgi ir paveikt visu iespējamo, lai pasargātu bērnu no nevēlamas informācijas sociālajos tīklos. Vērts uzsvērt, ka vairākumam sociālo tīklu ir vecuma ierobežojumi. Piemēram, vai zinājāt, ka Instagram, Snapchat, Facebook, YouTube, Google un citās bērnu vidū populārās platformās nedrīkst reģistrēties bērni, kas jaunāki par 13 gadiem? Ja jūsu vēl 13 gadus nesasniegušais bērns ir reģistrējies šajās platformās, tātad viņš reģistrējoties ir melojis par savu vecumu. Un tā ir jūsu atbildība – pārrunāt ar bērnu riskus, lietošanas noteikumus un kā jārīkojas problēmu gadījumā. Turklāt, iespējams, jūsu bērnam sociālajos tīklos būs redzamas reklāmas vai informācija, kas nav paredzēta bērniem, kuri ir jaunāki par 13 gadiem. Sociālo tīklu un platformu mērķis ir ierobežot vecumu, no kura drīkst lietot to pakalpojumus, lai pasargātu bērnus no dažādām problēmsituācijām.

 

Tā ir vecāku atbildība – pārrunāt ar bērnu riskus, lietošanas noteikumus un kā jārīkojas problēmu gadījumā.

 

Drošais režīms Youtube un Google
Ņemot vērā milzīgo Youtube video popularitāti bērnu vidū, iesakāms uzlikt tam ierobežoto režīmu (restricted mode), kas neļaus atvasei apskatīt vardarbīgu vai seksuāla rakstura saturu. Turklāt šo režīmu iespējams uzlikt gan datoram, gan Android un Apple lietotnēm. Vairāk var izlasīt šeit. Ne visi zina, ka drošo meklēšanas režīmu (Safe search) iespējams uzlikt arī Google meklētājam. Tas patiešām darbojas un spēj atsijāt lauvas tiesu no pieaugušajiem paredzētā satura. Plašāka informācija pieejama šeit

 

Nedaudz par Instagram
Instagram lietotājiem būtu svarīgi bloķēt nevēlamus komentārus. To var paveikt saskaņā ar šo instrukciju. Otra opcija ir manuālais filtrs, kas ļauj ierakstīt sliktos atslēgvārdus latviešu valodā, lai pasargātu bērnu no šādu rupju komentāru saņemšanas. Instrukcija, kā lietot šo filtru, ir pieejama šeit. Tāpat ir svarīgi parūpēties, lai jūsu bērna konta saturu redz tikai tie cilvēki, kurus bērns ir apstiprinājis. To var izdarīt šādi.

Bērna drošība internetā lielā mērā ir atkarīga no mums pašiem. Veltot stundu laika, ikviens vecāks kopā ar savu atvasi var pārskatīt bērna viedtālruni un veikt visus nepieciešamos drošības uzstādījumus, izskaidrojot, kāpēc tas tiek darīts. Tā soli pa solim arī pats bērns tiks mācīts rūpēties par savu drošību digitālajā pasaulē.


Autore: Maija Katkovska, Drossinternets.lv vadītāja